Otrokovice
Rok založení: 1141
Počet obyvatel: 17088
Mezi zajímavosti Otrokovic patří Společenský dům. Jedná se trojkřídlou dvoupatrovou samostatně stojící budovu vystavěnou v roce 1936 podle projektu V. Karfíka. Funkcionalistický objekt je situován v pravidelně utvářené zelené ploše, která je součástí chráněného areálu. Za zmínku stojí jistě i to, že Otrokovice se nachází na rozhraní tří regionů: Valaško, Slovácko a Haná.
Významný je také Baťův kanál neboli Průplav Otrokovice-Rohatec (historická vodní cesta vybudovaná v letech 1934–1938 v délce 52 km, která spojovala Otrokovice s Rohatcem).

V Otrokovicích lidem v nouzi dává město pomocnou ruku

Příležitost začít nový a kvalitnější život mají lidé bez přístřeší a ze sociálně slabých rodin v Otrokovicích. Díky dvěma projektům mohli v desítkách případů získat nájem v obecním bytě a vylepšit si tak svou životní situaci.
„Získat městský byt však pro ně nejde jen tak snadno. S těmito lidmi pracují sociální pracovníci dopředu, aby věděli, že se musí chovat tak, aby jejich soužití v tomto bydlení fungovalo. Tito lidé s námi dopředu spolupracují,“ naznačil sociální kurátor města Otrokovice David Špendlík.

SLAVNÍ RODÁCI

GUSTAV ŘEZNÍČEK (*1969), český herec, od roku 1995 člen souboru Městského divadla Zlín.
OLDŘICH SVOJANOVSKÝ (* 1946), český veslař, reprezentant Československa, olympionik, který získal stříbrnou a bronzovou medaili z Olympijských her. V Mnichově roku 1972 získal stříbro ve veslování, ve dvojce s kormidelníkem společně se svým bratrem Pavlem Svojanovským a kormidelníkem Vladimírem Petříčkem. Na LOH 1968 skončili s bratrem na pátém místě.

Zápach se snižuje

V roce 2020 zaevidoval odbor životního prostředí v rámci monitoringu celkem 323 formulářů hlášení zápachu. V předchozím roce, tj. v roce 2019, byl celkový počet hlášení 473; meziročně se tedy celkový počet přijatých hlášení snížil o 150.

„Výrazně ubylo především kafilerního zápachu, kdy byl počet zaslaných hlášení nižší o 140. Mírný nárůst jsme zaznamenali u zápachu gumárenského charakteru (o 20 záznamů) a u potravinářského zápachu (o 8 záznamů). Četnost výskytu ostatních druhů zápachu se téměř nemění,“ přiblížila za odbor životního prostředí Anna Pšejová.

Podle jejich informací z monitoringu jednoznačně vyplývá, že v porovnání s rokem předcházejícím se situace ohledně zápachu ve městě jednoznačně zlepšila. 

TIPY NA VÝLET

Muzeum v Otrokovicích je plné Harley Davidsonů (v blízkosti vlakového nádraží)
V muzeu uvidíte nejen motocykly značky Harley Davidson, ale i stroje se zvláštním určením této značky – sněžné skútry, golfové vozíky i člun. V muzeu jsou k vidění také stroje z 20. let s vertikálně uloženými motory, závodní typy harleyů, s nimiž jezdci vyhrávali soutěže, klasická jízdní kola pro děti i dospělé s dekorativními nádržemi se značkou H-D. Ochutnat tam můžete také lahodné pivo z jejich pivovaru a dát si i něco dobrého k snědku. Součástí areálu je totiž pivovar a restaurace.

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Město Otrokovice má mnoho tváří. Žije neustálým tempem, je v pohybu a děje se zde stále něco nového. Přitom ale může nabídnout i místa klidu a pohody, má krásná přírodní zákoutí, například v ramenech řeky Moravy.

V nedávné době propojila město a okolní místní části nová cyklostezka. Buduje se zde nové sociální zázemí v městské poliklinice nebo se připravuje revitalizace rekreačního střediska Štěrkoviště. Město má v plánu vybudovat zahrady ve třech základních školách, sociálně slabým nabízí podanou ruku v podobě podpory obecního bydlení.

„Je toho hodně,“ usmála se starostka Otrokovic Hana Večerková v rozhovoru pro Deník.

Sportovní hala v novém  

Sportovní hala v areálu Střední průmyslové školy Otrokovice prošla rekonstrukcí. Celkové náklady akce byly vyčísleny na 67,5 milionu korun, z nichž dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy činila 31,7 milionu korun.

Slavnostní otevření sportovní haly se uskutečnilo v úterý 9. února za účasti hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a dalších krajských radních. Aktu se zúčastnila i otrokovická starostka Hana Večerková.

„Stavební práce byly rozsáhlé. Kromě rekonstrukce podlah byly zatepleny obvodové stěny i střešní pláště, došlo k výměně plastových oken a dveří. V rámci stavebních úprav byly dále provedeny nové vnitřní rozvody kanalizace, vody, vytápění, elektroinstalace. Nová je také vzduchotechnika,“ informoval krajský radní Zbyněk Fojtíček, zodpovědný za oblast investic a dotací.

„Rekonstrukce začala 1. dubna 2020 a trvala 9 měsíců. Úpravami prošlo také parkoviště, které nyní nabízí plochu v celkovém počtu 77 míst," doplnila za město Otrokovice tisková mluvčí Romana Pastuszková. 

DVĚ OTÁZKY PRO ŘEDITELE ŠKOLY

Marta Zakopalová, ředitelka školy ZŠ TGM Otrokovice

Jak zvládáte současnou situaci?
Zvládání současné situace je náročné pro všechny strany. Myslím si, že už jsme všichni unavení, ztrácíme motivaci a jen čekáme, až se budeme moct všichni společně potkat ve škole. Je tady totiž moc velké ticho a smutno. Naštěstí tady máme alespoň prvňáčky a druháčky, kteří nám alespoň trošku připomínají, jak vlastně škola má vypadat.
Můj velký dík a obdiv patří všem našim žákům, rodičům a samozřejmě i všem mým kolegům. I v této nelehké době pracují na výbornou.
Současně s prezenční výukou v 1. a 2. třídách, s distanční výukou ostatních ročníků musíme zvládat i péči o děti zaměstnanců pracujících v první linii, fungujeme totiž už od jara (s krátkou letní přestávkou) i jako tzv. krizová škola.
Doba není lehká pro nikoho z nás a tak si přejeme nejen zdraví, ale hlavně pozitivní zprávy z ministerstva.

Co je u vás ve škole nového?
Během prázdnin byla ve škole provedena rozsáhlá rekonstrukce školní kuchyně, chystáme nové vybavení pro školní jídelnu, nově jsme zrekonstruovali školní knihovnu. Také vstupní prostor před školou dostal nový, moderní vzhled. Bohužel zatím jsme si nových věcí moc neužili. Doufám, že připravovaný projekt na velkou revitalizaci školní zahrady, který bude realizován v jarních měsících, nám umožní od příštího školního roku naplno a hlavně osobně využívat všech nových interaktivních prvků a rozvíjet tak nejen znalosti z ochrany přírody, ale i zprostředkuje potřebné spojení teorie s praxí.

PŘÍBĚH ÚSPĚCHU

Záliba kterou vystavovatel Dan Čagánek sdílí s ostatními, přiláká ročně tisíce lidí

Dan Čagánek z Otrokovic uspořádal již přes stovku výstav, na které se přišly podívat desetitisíce lidí. A protože vystudoval fytotechniku v Praze, týkaly se první výstavy které pořádal, entomologie.close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in