SAZOVICE
První písemná zmínka: 1362
Počet obyvatel: 800
Zajímavosti:
Pozoruhodnou raritou je pád meteoritu o váze 411,98 gramu. Dopadl 28. června 1934 v místní trati Záhumenice.
Po dopadu ho objevili lidé, kteří zde pracovali na poli. Dnes je ho možno vidět v Moravském zemském muzeu v Brně.

Víska ležící na rozhraní Valašska, Moravského Slovácka a Hané se rozrůstá. Do e-mailové schránky zdejší starostky přistanou týdně dvě žádosti o pozemek ke stavbě domu. Mladým rodinám se tu moc líbí, starousedlíkům se nechce pryč. Za poslední dva roky tu přibylo čtyřicet rodinných domků.

Na březích Svodnice leží Sazovice, vesnička má milená...
V Sazovicích vyrostlo čtyřicet nových domků za dva roky

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Edita Hrbáčková o rozvoji a plánech vísky Sazovice na Zlínsku

Starostka Sazovic Edita Hrbáčková. Snímek z 24. června 2021.
660 let obce oslaví také sjezdem rodáků

VÝZNAMNÍ RODÁCI
František Šesták: akademický malíř a ilustrátor. Většinu života strávil v Bratislavě, kde se svým osobitým rukopisem včlenil mezi významné slovenské výtvarníky. V Sazovicích mu byla u vstupu do obecního úřadu v roce 2015 slavnostně odhalena pamětní deska.
Bernard Kučera: diplomovaný lidový řezbář. Ztvárňoval nejčastěji prosté venkovské postavy, významně je v jeho práci zastoupena sakrální plastika. Je také autorem několika betlémů.

KOSTEL, CHLOUBA VESNICE

Chlouba vesnice, architektonický skvost, oceňovaná stavba i centrum komunitního a kulturního dění v Sazovicích. Na kostel zasvěcený sv. Václavovi, který je patronem obce, jsou místní právem hrdí. Vděčí za něj zdejšímu Spolku pro výstavbu kostela svatého Václava v Sazovicích.

Na kostel sv. Václava v Sazovicích, vysvěcený v roce 2017 jsou místní právem hrdí. Snímek z 24. června 2021.
Ceněný kostel vyrostl za dva roky a dva měsíce

TIP NA VÝLET: Zábava pro celou rodinu
Za návštěvu jistě stojí nový krásný kostel svatého Václava. Dále pak muzeum, jehož kuchyň a světnice s původním vybavením přibližuje návštěvníkům bydlení v obci v 1. polovině 20. století.
„V horkých letních dnech doporučuji navštívit sportovní areál s koupalištěm o kapacitě 400 lidí. Do Sazovic se dostanete i na kole, cyklotrasy navazují na síť cyklostezek směrem Baťův kanál, Kvasice a Kroměříž,“ láká do obce starostka Sazovic Edita Hrbáčková.

ZAJÍMAVÁ OSOBNOST

Je obecní kronikářkou, svůj život zasvětila učitelskému povolání. Jejím celoživotním koníčkem se stalo pečení a zdobení perníčků. Tisícovky sladkých voňavých výtvorů spořádali nejen Sazovičtí na akcích a programech, které pořádá obec. Nepeče pro peníze a na zakázku, ale jen pro radost. Odměnou jsou jí rozzářené oči a plná ústa zejména dětí.

Věra Nejezová je obecní kronikářkou a také peče a zdobí už 55 let perníčky. Snímek z 24. června 2021.
Věra Nejezová peče perníčky už pětapadesát let

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)