SAZOVICE
První písemná zmínka: 1362
Počet obyvatel: 800
Zajímavosti:
Pozoruhodnou raritou je pád meteoritu o váze 411,98 gramu. Dopadl 28. června 1934 v místní trati Záhumenice.
Po dopadu ho objevili lidé, kteří zde pracovali na poli. Dnes je ho možno vidět v Moravském zemském muzeu v Brně.

Víska ležící na rozhraní Valašska, Moravského Slovácka a Hané se rozrůstá. Do e-mailové schránky zdejší starostky přistanou týdně dvě žádosti o pozemek ke stavbě domu. Mladým rodinám se tu moc líbí, starousedlíkům se nechce pryč. Za poslední dva roky tu přibylo čtyřicet rodinných domků.

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Edita Hrbáčková o rozvoji a plánech vísky Sazovice na Zlínsku

VÝZNAMNÍ RODÁCI
František Šesták: akademický malíř a ilustrátor. Většinu života strávil v Bratislavě, kde se svým osobitým rukopisem včlenil mezi významné slovenské výtvarníky. V Sazovicích mu byla u vstupu do obecního úřadu v roce 2015 slavnostně odhalena pamětní deska.
Bernard Kučera: diplomovaný lidový řezbář. Ztvárňoval nejčastěji prosté venkovské postavy, významně je v jeho práci zastoupena sakrální plastika. Je také autorem několika betlémů.

KOSTEL, CHLOUBA VESNICE

Chlouba vesnice, architektonický skvost, oceňovaná stavba i centrum komunitního a kulturního dění v Sazovicích. Na kostel zasvěcený sv. Václavovi, který je patronem obce, jsou místní právem hrdí. Vděčí za něj zdejšímu Spolku pro výstavbu kostela svatého Václava v Sazovicích.

TIP NA VÝLET: Zábava pro celou rodinu
Za návštěvu jistě stojí nový krásný kostel svatého Václava. Dále pak muzeum, jehož kuchyň a světnice s původním vybavením přibližuje návštěvníkům bydlení v obci v 1. polovině 20. století.
„V horkých letních dnech doporučuji navštívit sportovní areál s koupalištěm o kapacitě 400 lidí. Do Sazovic se dostanete i na kole, cyklotrasy navazují na síť cyklostezek směrem Baťův kanál, Kvasice a Kroměříž,“ láká do obce starostka Sazovic Edita Hrbáčková.

ZAJÍMAVÁ OSOBNOST

Je obecní kronikářkou, svůj život zasvětila učitelskému povolání. Jejím celoživotním koníčkem se stalo pečení a zdobení perníčků. Tisícovky sladkých voňavých výtvorů spořádali nejen Sazovičtí na akcích a programech, které pořádá obec. Nepeče pro peníze a na zakázku, ale jen pro radost. Odměnou jsou jí rozzářené oči a plná ústa zejména dětí.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)