FRYŠTÁK
První písemná zmínka: 1356
Počet obyvatel: 3739
Farní kostel svatého Mikuláše je postaven na původních gotických základech ze 14. století, přestavěn v 17. a 18. století ve stylu barokním. Do roku 1820 byl obklopen starým hřbitovem. Po ničivém požáru v roce 1841 byl rekonstruován do dnešní podoby. V hrobce pod chrámem odpočívají někteří páni Minkvicové z hradu Lukova a vysocí panští úředníci. V kryptě jsou uloženy pozůstatky osob pohřbených na starém hřbitově i kosti z dávných dob. 
Další památkou je bytelný objekt Hrubé hospody na náměstí Míru (17. století) s renesančním jádrem, klenutými stropy, mázhauzem a mohutnými sklepy.
Na fryštáckém náměstí bývá čtyřikrát do roka „jarmark“. Navazuje na starou tradici, při které byla vynášena socha patrona města Andrýska. Pískovcovou sošku můžete vidět v přízemí fyrštácké radnice.

VELKÉ PLÁNY

Silnice, kanalizace, zeleň i parkování. Fryšták chystá velké investice

Občané mohou rozhodnout o rozvoji města
Město Fryšták připravuje podklady pro aktualizaci rozvojového dokumentu s názvem Strategický rozvojový plán města Fryštáku pro období 2021 2030. Až do konce dubna se k připravovanému dokumentu mohou Fryštačané vyjádřit, a to buď vyplněním dotazníku v listinné podobě (ten je vložen v tištěných Fryštáckých listech č. 4/2021 pozn. red.), který lze následně odevzdat do schránky umístěné v prostoru vstupu domu s byty pro seniory č.p. 383 nebo elektronicky prostřednictvím odkazu na webových stránkách města www.frystak.cz.
„Věříme, že využijete možnosti aktivně se vyjádřit k rozvojovým záměrům města a přispějete tak k tomu, že vznikne dokument, který bude pokud možno co nejvíce korespondovat s většinovou představou občanů našeho města. Vašeho názoru si vážíme,“ vyzývá k účasti občany Fryštáku starosta Lubomír Doležel. 

OTÁZKY PRO STAROSTU FRYŠTÁKU

Lubomír Doležel, starosta města Fryšták.Lubomír Doležel, starosta města Fryšták.Zdroj: archiv starosty

Co město Fryšták „pálí“? Do čeho se chcete pustit v rámci investic v nejbližší době?

Mimo jiné nás „pálí“ stav knihovny. Naštěstí je problém jen v tom, že je malá. Přemýšleli jsme o nové knihovně, ale nakonec jsme dospěli ke kompromisu a rozhodli se využít prostor domu s byty pro důchodce. Odtud přestěhujeme ordinaci do zdravotního střediska, které také chceme zrekonstruovat. Uvolněné prostory budou sloužit po rekonstrukci jako nová knihovna.

Na tento záměr je však navázán ještě jeden…

Ano, projekt jsme přidali k projektu rekonstrukce kinosálu. I ten je společně podaný se žádostí o dotace na ministerstvo pro místní rozvoj. Věříme, že získáme potřebné peníze, abychom zrekonstruovali kinosál, který se stane multifunkčním kulturním zařízením, které ve vlastnictví města chybí.

VYZNAMNÍ RODÁCI
Jaroslav Kvapil (*1892 †1958), klavírista, dirigent, hudební skladatel a pedagog
Břetislav Bakala (*1897 †1958), dirigent a hudební skladatel
Dalibor Brázda (*1921 †2005), česko-švýcarský hudební skladatel, dirigent, kapelník a hudební aranžér
Karel Pekárek (*1911 †1966), spisovatel a etnograf.
Jan Pažout (*1876 † 1909), akademický malíř
P. Theodor Zamykal (*1871 †1921), kněz a básník

KDYŽ JE POVOLÁNÍ POSLÁNÍM

Nechválím se, že dělám, ale dělám. Nechávám za sebe mluvit práci. Mottem Jana Amose Komenského se řídím celý život. A proč? Protože si myslím, že člověk by měl jít dětem příkladem,“ říká sedmaosmdesátiletá Sylva Knedlová z Fryštáku. Učitelka, která má kantořinu v srdci. Letošní školní rok za katedrou bude pro ni již osmašedesátým.

Tip na výlet: 
Malebná přírodní zákoutí v těsné blízkosti Fryštáku

V okolí Fryštácké přehrady, na Ondřejovsku, kolem vrchu Velá (nad Vítovou), kolem Fryštácké Skalky a Vítové, u nádrže Na Žabě, na Lindáči (v Dolní Vsi), v lesích nad Horní Vsí a Lukovečkem. Tam všude se nachází malebná přírodní zákoutí. „Návštěvníkům rovněž doporučujeme vycházku po Adrýskově stezce (cca 7 km, vyznačena zelenou turistickou značkou), která vede po okolních lesích a loukách. Začíná i končí na náměstí Míru,“ láká na výlet mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník