SLAVIČÍNObec Kurovice, březen 2021.Zdroj: Deník / Jakub Omelka
První písemná zmínka: 1256
Počet obyvatel: 6276
Město Slavičín má hned několik předností.
Může se pochlubit nejnižší kriminalitou, řadí se také k nejbezpečnějším městům ve Zlínském kraji, dokonce je i nejsportovnější. A víte, že také nejprůmyslovější?
Části města:
Divnice
Hrádek na Vlárské dráze
Nevšová
Slavičín

OBEC S VELKÝM POTENCIÁLEM

PODNIKATELSKÝ ÚSPĚCH

DVĚ OTÁZKY PRO STAROSTU 

Starosta Slavičína Tomáš Chmela.Starosta Slavičína Tomáš Chmela.Zdroj: město SlavičínTomáš Chmela, Starosta Slavičína

Jak to máte s bydlením pro mladé? Město chce připravit startovací byty…

Slavičín je určitě rekordmanem v počtu bytů. Jako město vlastníme tři sta bytů, které máme pro naše občany. Jednak pro ty, kteří jsou v nějaké složitější situaci, ale snažíme se upřednostnit i mladé páry. Poptávka po městských bytech je tak obrovská, že například v únoru bylo na jeden byt 13 zájemců. Bývá však i 22 zájemců na byt. Taková poptávka se nedá uspokojit. Proto chceme připravit další startovací byty pro mladé.

Jaké podmínky budou muset lidé při žádosti o startovací byt splňovat?

Veškeré informace naleznou na webových stránkách města, jakmile bude bytový dům připraven. Plánujeme, že užívání startovacího bytu by bylo na tři roky s možností prodloužení o dva roky. Zatím však byty připravujeme, mají být hotovy v příštím roce. Nyní čekáme na změnu územního plánu, která by už měla brzo vejít v platnost. Poté hned začneme přestavbu bývalého hotelu, kde mají tyto byty vzniknout.

Slavní rodáci

Jan Pivečka (1919–2004), český podnikatel, obuvník, který pracoval ve firmě Tomáše Bati. Po roce 1948 působil v zahraničí. Po sametové revoluci v roce 1990 působil jako mezinárodní poradce ve střední a východní Evropě v obuvnickém průmyslu. Založil Nadaci Jana Pivečky, která podporuje mladé talentované studenty.

Zdeněk Hřib (* 1981), český politik, manažer a lékař, od listopadu 2018 primátor hlavního města Prahy, člen České pirátské strany. Roku 2020 ho server Politico zařadil mezi 28 nejvlivnějších osobností Evropy.

Stanislav Polčák (* 1980), právník, pedagog, poslanec Evropského parlamentu
Lenka Šmerdová (* 1964), brigádní generálka
Lenny Trčková (* 1978), moderátorka
Zbyněk Fojtů (* 1963), akademický sochař
Jan Frait (* 1965), ekonom

Město v mobilu

Mobilní rozhlas spustilo na začátku února město Slavičín. Služba přinese občanům aktuální informace z úřadu přímo do telefonu. Upozorní i na krizové situace, jako jsou výpadky energií, blížící se vichřice nebo dopravní uzavírky. V aplikaci místní naleznou i pozvánky na kulturní a sportovní akce. Mobilní rozhlas je také nástrojem, díky kterému mohou lidé informovat například o zjištěných závadách, o nalezené věci či ztraceném zvířeti. Dále se díky němu mohou vyjadřovat k anketám. 

Slavičín chce být zelenější

Město Slavičín chystá studii ve spolupráci s pražským Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd, která by měla vytipovat vhodné způsoby pro zvýšení zadržování vody v regionu.

Přímo na území Slavičína je projektována revitalizace mokřadu v lokalitě Pod Kaštany. Studie má přinést i další projektové záměry.

„Zelená témata“ jsou městu blízká. Vloni začal Slavičín s výsadbou stromořadí, čímž přibylo v krajině více než 600 stromů, nebo investicí do přírodních zahrad u MŠ Malé Pole a u Domu dětí a mládeže.

„Městu nejde jen o velké projekty jako jsou poldry nebo retenční nádrže, ale i o drobnější aktivity, jako je monitoring a čištění studánek nebo šetření vodou,“ uvedl starosta Tomáš Chmela. 

Tipy na výlet 
Pivečkův lesopark, přístupný od ulice K Parku
Lesopark byl založen rodinou Pivečkových. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla studentů pražské uměleckoprůmyslové vysoké školy. Vyzkoušejte naučnou stezku Po stopách osídlení Slovanů a novou cyklotrasu Slavičín Luhačovice. 

Deník na návštěvěZdroj: Deník