Získat konkrétní odpověď s konkrétními údaji bylo téměř nemožné. Všichni dodavatelé budou ceny tepla kalkulovat v průběhu listopadu, tedy na poslední chvíli.

I šestnáct tisíc Zlínských domácností si bude muset na cenu pro rok 2023 počkat. Jak říká obchodní náměstek společnosti Teplo Zlín Jaroslav Kovařík, k cenám tepla na rok 2023 nelze v této chvíli podat žádné konkrétní a přesné informace. Uklidňuje však spotřebitele, že nehrozí cenové šoky, jakých jsme svědky u plynu a elektrické energie.

Primátor Zlína Jiří Korec, 20. října 2022, Zlín.
Primátorem Zlína bude i nadále Jiří Korec, rozhodli ve čtvrtek zastupitelé

„Teplo, které nakupujeme od Teplárny Zlín, je vyráběno především ze severočeského uhlí a částečně z biomasy. Prozatím ovšem nejsme schopni cenový růst objektivně určit, neboť jsme závislí především na ceně tepla od dodavatele. A ta bude známá až na konci listopadu,“ říká Kovařík.

V letošním roce byla cena tepla 747 až 792 korun/GJ v závislosti na primární síti či sekundárním rozvodu. V roce předešlém se pohybovala mezi 631 až 667 korunami/GJ.

Dodavatel pro Teplo Zlín, kterým je Teplárna Zlín, bude kalkulaci ceny pro rok 2023 připravovat v listopadu.

Otrokovice

Více než 5 600 domácností, školských zařízení, sportovišť a institucí v Otrokovicích zásobuje teplem společnost TEHOS, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Otrokovice.

Meziroční nárůst ceny tepla v letech 2021 a 2022 je zde téměř stejný jako u Teplárny Otrokovice, to je 167 korun za gigajoul (v roce 2021 to bylo 623,36 Kč, v roce 790 korun/GJ). Tento nárůst je způsoben především růstem ceny emisních povolenek. Reálný odhad ceny na příští rok slibuje jednatel společnosti TEHOS Tomáš Morys na přelomu listopadu a prosince.

Ilustrační foto
Bláto na silnicích. Silničáři vyzývají zemědělce, aby po sobě uklízeli cesty

„Navýšení ceny tepla se odvíjí především od růstu ceny tepla nakupovaného od Teplárny Otrokovice. S ohledem na fakt, že teplo je zde vyráběno především z uhlí, nepředpokládáme růst ceny v takové míře jako u zdrojů závislých na plynu. To znamená určitě ne o stovky procent jako v Brně nebo Břeclavi. Odhadem by se meziroční růst mohl pohybovat zhruba ve výši inflace,“ říká Morys.

Napajedla a Malenovice

Teplárna Otrokovice vyrábí teplo spalováním hnědého uhlí a zemního plynu, ke spalování využívá biomasu. Z 83 procent teplo putuje do podniků a firem, 13 procent zajišťuje bytovou sféru a pět procent nebytové objekty.

Největšími průmyslovými odběrateli jsou Continental Barum, Toma a Fatra. Teplo prostřednictvím horké vody je dodáváno pro byty, školy, služby a další instituce v Otrokovicích, Zlíně-Malenovicích a Napajedlech. Celkem jde o 9 400 domácností.

Výstava Díky, Evropo! na zlínském náměstí Míru
Díky, Evropo! Výstava na náměstí přibližuje projekty zlínské univerzity

„Otrokovicím je teplo dodáváno prostřednictvím distribuční společnosti TEHOS, v dalších lokalitách dodáváme teplo přímo koncovým odběratelům,“ říká Jana Burešová mluvčí Teplárny Otrokovice.

V roce 2022 byla cena tepla 750 korun za gigajoul, což je o 163 korun více než v předcházejícím roce. „Při průměrné spotřebě 20 GJ/rok tak domácnost nyní platí ca 1 250,- Kč měsíčně za teplo a teplou vodu. Navýšení ceny do konce roku 2022 již nechystáme,“ doplňuje Burešová.

Pro příští rok společnosti ceny dodávky tepla a teplé vody připravují, zatím počítají s navýšením ceny do výše inflace.