Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakmile případ vyřeším, snažím se na něj zapomenout

ROZHOVOR / Petr Hanáček je soudcem Okresního soudu ve Zlíně již čtrnáct let. Od ledna letošního roku je jeho pověřeným předsedou. Na své práci má nejraději nezávislost.

6.8.2017
SDÍLEJ:

Petr Hanáček je pověřený řízením Okresního soudu ve Zlíně.Foto: Deník / Zavadilová Jana

„Nikdo mi nemůže určovat, jakým způsobem mám rozhodovat a jak si svou práci zorganizovat. Tato určitá volnost je na mém povolání asi to nejlepší,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Věnujete se i nadále práci soudce? Vždyť vést okresní soud není časově žádná legrace.
Samozřejmě že ano. Vždyť alespoň polovinu času v práci se věnuji souzení. Jsem především soudce, nejsem jen manažer. I když práce předsedy soudu vyžaduje spoustu administrativních činností, přesto se stále cítím být především soudcem, nechci a ani nemůžu být odtržen od každodenní reality práce soudce.

V poslední době se hodně řeší nedostatek soudců. Jak je to ve Zlíně, máte plný stav?
Nyní zde pracuje 23 soudců. Je to plný tabulkový stav a já bych ten počet považoval za dostatečný, pokud by všichni z nich pracovali. Nyní máme 2 soudkyně na rodičovské dovolené a bohužel nemám možnost, jak je nahradit. (úsměv)

Kolik případů řeší zlínský okresní soud? Je to hodně kauz, nebo spíš naopak?
Obecně řečeno je nápad věcí vysoký, protože český národ se velice rád soudí. Vysoký je rovněž i počet odvolání proti našim rozhodnutím, ačkoliv většina z nich není úspěšná. Nicméně to vyplývá z toho, že řada účastníků řízení si nejde k soudu pro spravedlivý rozsudek, ale chtějí jen, aby soud potvrdil jejich názor. Obecně mi chybí respekt lidí vůči soudní autoritě. Nadužívají všechny možné opravné prostředky. Myslím si, že by v řadě případů mohly být soudní poplatky vyšší než dosud a celkově by se měla omezit možnost využití opravných prostředků.

Kolik kauz soudci Okresního soudu ve Zlíně měsíčně řeší?
Trestní soudci řeší průměrně něco přes dvacet případů měsíčně, civilní skoro čtyřicet záležitostí měsíčně a soudci rozhodující ve věcech nezletilých dětí mají nápad přesahující 40 věcí měsíčně. Takové množství by měli soudci měsíčně také vyřídit, aby jim nenarůstal počet nevyřešených kauz.

Jaké například trestní kauzy soudíte ve Zlíně nejčastěji?
Řekl bych, že z trestných činů to jsou nejvíc krádeže, zanedbání povinné výživy, maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky, ublížení na zdraví, podvody. Závažnější trestné činy řeší v prvním stupni zlínská pobočka Krajského soudu v Brně. Ta sídlí ve stejné budově jako Okresní soud ve Zlíně. Řeší trestné činy, za které je dolní sazba odnětí svobody nejméně pět let. Ale to vy víte, tyto kauzy většinou přitahují pozornost novinářů. (úsměv)

Sledujete je například i vy z profesionálního pohledu?
Ne, nemám na to ani čas. Nesleduji žádné mediální kauzy víc než ty ostatní.

Setkáváte se někdy s případy, které vám utkvějí v hlavě? Zamýšlíte se někdy nad svými rozhodnutími?
Jakmile případ vyřeším, snažím se na něj hned zapomenout, a proto se mi teď nic nevybavuje. Někdy nad některými kauzami přemýšlím hodně dlouho, ale po rozhodnutí už na ně nemyslím.

Nyní jste šéf zlínských okresních soudců. Probíráte někdy jejich rozhodnutí?
Jen zcela výjimečně, ale nikdy jim neříkám, jak by tu věc měli rozhodnout nebo že rozhodli špatně, to může pouze odvolací soud. O konkrétních věcech se dozvím jen například při řešení stížností účastníků řízení, ale ani tak nesmím ovlivnit soudce, jak tu věc rozhodne. Pouze ho můžu vyzvat k nápravě v případě, kdy by docházelo k nějakým průtahům či narušení důstojnosti řízení.

Narušení? Myslíte ze strany účastníků řízení? A už jste takové zažil?
Ano, někteří účastníci jsou velmi nepříjemní a narušují soudní jednání. Soudce si s tím ale musí umět poradit. Já mohu řešit důstojnost řízení jen v případě, pokud by ji způsobil soudce, například svým nevhodným chováním, ale s tím jsem se ještě nesetkal.

Jak dlouho trvá jedno řízení u Okresního soudu ve Zlíně?
Některá soudní řízení trvají pár měsíců, některá se táhnou roky, záleží vždy na jednotlivých kauzách, ale naprostá většina případů je vyřešena do jednoho roku.

Spory o děti patří asi mezi ty nejzávažnější pře. Jde o emotivně i profesionálně náročné kauzy?
Agenda rozhodování ve věcech nezletilých dětí je velmi psychicky náročná. Vztahy mezi rodiči bývají někdy až neuvěřitelně napjaté, soud však při svém rozhodování sleduje na prvním místě zájem dítěte a jeho dobro, to je nejdůležitější. Okresní soud ve Zlíně patří, co se týče rychlosti i kvality rozhodování, mezi nadprůměrné soudy a například v rychlosti rozhodování ve věcech nezletilých dětí patří mezi nejlepší soudy i v celorepublikovém měřítku. Jsem přesvědčen, že zlínský soud je skutečně po všech stránkách nadstandardní.

Stalo se vám někdy, že jste rozhodl podle platných zákonů, přesto lidsky byste rozhodl jinak?
Ano, stalo se mi to, když účastník neměl pro svá tvrzení žádné důkazy. V naprosté většině případů se ale vždy dá najít takové řešení i v rámci platných zákonů, které je spravedlivé.

Už jste měl možnost jako předseda (i když zatím pověřený vedením) se seznámit s prostředím z pohledu vaší nové funkce a co by se dalo na Okresním soudu ve Zlíně zlepšit?
Velkou výhodou je, že máme moderní a prostornou budovu, kvalitní soudce a pracovité zaměstnance. Trápí nás však notorický nedostatek financí jak na solidní mzdy našich zaměstnanců, tak i na řádnou údržbu a opravy naší budovy. Nízké platy soudních asistentů a administrativního aparátu vnímám jako stále větší problém. Jejich současné platové ohodnocení opravdu neodpovídá náročnosti práce, kterou musí vykonávat, i odpovědnosti, kterou nesou.

Jaké máte plány do budoucna jako předseda zlínského okresního soudu?
Chtěl bych se zasadit o to, aby i nadále Okresní soud ve Zlíně patřil mezi ty nejrychlejší, nejkvalitnější a nejlepší.

Petr Hanáček, 41 letFunkce: pověřený předseda Okresního soudu ve Zlíně od 1. ledna 2017, soudce
Zájmy: fotbal, horská turistika. „Času je málo, nicméně provozování sportovních aktivit považuji za naprosto nezbytné.
Je to relax, snažím se tím kompenzovat sedavé zaměstnání a vyčistit si hlavu.“

Autor: Jana Zavadilová

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Ilustrační foto.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Vlachovice, Pozlovice a Hřivínův Újezd

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení