Z přihlášených šestatřiceti zájemců o návrh na 14. a 15. budovu ve svitovském areálu vybrali radní společně s odbornou komisí tři, kteří se nyní utkají v soutěži o samotné dílo.

Porota složená z předních českých znalců funkcionalistické architektury pod vedením Miroslava Masáka zhodnotila jako nejlepší návrh pražské společnosti A. D. N. S. Na dalších dvou pozicích se umístili rovněž pražští zástupci, firma Ateliér K2 a autorizovaný architekt Peter Lacko.

„Autorové vítězných řešení se dočkají finančních odměn ve výši jeden milion sto tisíc, devět set a osm set tisíc korun, jak bylo stanoveno v podmínkách soutěže. Plně respektují čistotu baťovského urbanismu a tíhnou k zachování tradičního konzervativního stylu Zlína,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Do objektů se bude stěhovat knihovna, galerie i muzeum

Připomněl, že do dvou objektů ve vlastnictví kraje se má po jejich přestavbě přestěhovat Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy.

„Všechny tyto organizace nyní sídlí v pronajatých prostorách s ne příliš vyhovujícími podmínkami. Předpokládám, že po vyřízení všech nezbytných administrativních záležitostí by se mohly začít objekty ve Svitu rekonstruovat koncem příštího roku,“ podotkl statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Upřesnil, že náklady na opravy budov 14. a 15. dosáhnou osm set milionů korun. Kromě vlastních financí na investici hodlá kraj čerpat dotace z Evropské unie.