Řeč je o Janu Gajdošíkovi, zakladateli a neúnavnému motoru už legendárního hradišťského sboru Svatý Pluk.

Nyní jste byl ještě odvážnější a domluvil jste koncert Svatého Pluka se skupinou Nazareth, a to přímo v Uherském Hradišti. Jak se vám to povedlo?

Plánoval jsem koncert s Pink Floyd a Rolling Stones, ale to se zatím nevyšlo. Můj sen dostat se se Svatým Plukem ke známým skupinám stále trvá. Napadli mě Nazareth a chtěl jsem jejich koncert uskutečnit přímo v Uherském Hradišti. Na jaře jsem četl program k 750. výročí města a chyběla mi v něm nějaká bomba. Oslovil jsem hradišťského starostu, kterému se můj nápad zalíbil. Pomohl mi kamarád Víťa Chromek a také skupiny Generace, Gong, Reflexy, Formace a další svou podporou.

Kdy kapela Nazareth přijede a jak dlouho se v republice zdrží?

Podařilo se nám to domluvit tak, že Nazareth přijedou do Liberce, kde vystoupí 24. října, a poté se přesunou do Hradiště, kde budou dvě noci spát. Pro kapelu máme přichystaný program, prohlídku města, autogramiádu pro fanoušky a chceme je vzít také do nějakého sklepa, aby poznali pravé Slovácko. Náš společný koncert se uskuteční v pátek 26. října na zimním stadionu.

Jsou letní prázdniny, jak často stíháte zkoušet a vystupovat?

Nyní vystupujeme i dvakrát týdně, a to na různých místech republiky. V tomto období nacvičujeme spíše za pochodu a ani při koncertech často nejsme kompletní. Intenzivní zkoušky nás čekají až v září před koncertem s Nazareth. Jsem rád, že děcka i přes léto ochotně tráví čas na koncertech místo svého volna. Myslím si, že je to pořád hodně baví, i přes častý kontakt ponorkovou nemoc nezažíváme.

V současné době hrajete dost často, a to po celé republice. Kde se vám vystupuje líp, na Slovácku před publikem, které vás dobře zná, nebo před novými posluchači?

Poslední dva tři roky hráváme opravdu často, a to jak v Praze, v Ostravě nebo Zlíně. Tam, kde nás lidé už znají, je příjemné, že na vystoupení chodí lidé s tím, že přesně ví, kdo jsme a co jim zazpíváme, znají nás i naše písničky a chodí proto, že nás mají rádi. Na druhou stranu, když hrajeme poprvé v neznámém místě, před koncertem jsou vždycky obavy z toho, jak nás lidé přijmou. O víkendu jsme zpívali ve Velké Javořině, kde jsme nikdy předtím nebyli a program tam bývá spíše folklorní a koncipován pro starší občany. Byli jsme tam hodně velká výjimka, přesto nás lidé skvěle přijali. To je zase ta hezká stránka, adrenalin a příjemné překvapení, když nás lidé neznají, ale třeba hned druhou písničkou je zaujmeme. Proto mě těší, když se zalíbíme i tam, kde nás nikdy neznali.

Podruhé jste letos vystupovali na vizovickém festivalu Master´s of Rock. Tam byli jací posluchači?

Vloni jsme tam hráli poprvé, opět jsme byli mezi kapelami výjimkou, ale lidé nás tam bezvadně přijali. Letos jsme ve Vizovicích zpívali znovu a přišlo si nás poslechnout mnoho lidí, kteří si nás pamatovali z loňska a už věděli, o koho jde a co uslyší.

Vzpomenete si na nějaký váš nej– úspěšnější koncert v poslední době?

Úžasná atmosféra je na hradišťském baru Gyros, kde jsme vystupovali i v rámci filmovky. Tam se nám zpívalo skvěle, bylo úplně plno a výborná zábava. I ve Velké Javořině se nám povedlo navodit skvělou atmosféru, kdy jsme ty babičky, které přišly na folklorní vystoupení, dokázali roztleskat a zaujmout. To je pro všechny členy sboru příjemné.