Informuje o tom portál obchodnidumzlin.cz.

Saudkovy fotografie jsou k vidění denně od 10 do 19 hodin v prvním podlaží Obchodního domu v prodejní galerii, která byla zřízena speciálně pro účel výstavy. Sám fotograf ji v prosinci přijel symbolicky otevřít a setkat se se svými příznivci.

První červnový víkend na "štěrkáči" v Otrokovicích.
Davy lidí vzaly útokem „štěrkáč“ v Otrokovicích. Podívejte se

„Měl jsem stovky výstav, ale nikdy, za tak obtížné situace, žádnou tak úspěšnou – a ještě navíc v mé rodné zemi. Navíc v sousedství velkého hotelu, kde jsem před lety počal jednoho z mých synů," svěřil se Jan Saudek při příležitosti otevření výstavy a ocenil i velkorysé prostory galerie.

„To místo je krásné! Vždycky si vzpomenu, jak vypadaly obchodní domy před čtyřiceti lety. Každý, kdo říká, že tehdy bývalo líp, ztratil paměť. Líp je teď," prohlásil fotograf.

Výstava Jana Saudka.
PODÍVEJTE SE: Provokativní, lechtivá i poetická. Výstava Jana Saudka nezklame

Výstava nazvaná „85“ představuje při příležitosti nedávných 85. narozenin Jana Saudka celkem 85 jeho fotografií.

„Jde o pečlivě vybraný průřez od nejstarších témat spjatých se vzpomínkami na dětství či známými figurálními motivy zasazenými do průmyslové krajiny až po poslední díla, v nichž Jan Saudek svým osobitým, až provokativním způsobem zachycuje ženské tělo jako oslavu jeho krásy a přirozenosti. Návštěvníci mají možnost vidět i některé z ikonických fotografií, velmi dobře známých široké veřejnosti. Podobně rozsáhlé prodejní výstavy dnes Jan Saudek dělá jen velmi zřídka, na Moravě to bylo naposledy před sedmi lety na zámku Holešov. Sběratelé a milovníci umění mohou všechny vystavené originály zakoupit,“ uvedl na portálu obchodnidumzlin.cz Pavel Chmelík z Galerie Artrium, která prodejní galerii pořádá spolu s Obchodním domem Zlín a Magistrátem města Zlína. V prodeji jsou i vybrané knihy, sběratelské plakáty nebo pohlednice.

Jan Saudek je označován za nejvýznamnějšího žijícího českého fotografa a řadí se mezi desítku nejlepších žijících světových fotografů.