Moravská jantarová stezka II, takový název dostal nový projekt, který má do Zlínského a Olomouckého kraje přilákat turisty z Německa, Rakouska a Itálie. Akce navazuje na úspěšný projekt Moravská jantarová stezka I, který do regionu lákal výletníky z východních zemí.

„Východní klientela je většinou organizovaná a zajímá se o poznávací a relaxační pobyty. Západní klientela je typická tím, že se jedná o individuály nebo maximálně rodiny. Jdou hodně po zážitkové turistice,“ vysvětlila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Nový projekt zaměřený na západní turisty je rozdělen do dvou etap. „Experti nejprve zpracují strategie, analýzy, vytvoří tematické programy a celkový plán propagačních aktivit pro zajištění prodeje. Ve druhé etapě již dojde k realizaci marketingového plánu pro Rakousko, Německo a Itálii,“ doplnila Daňová.
Zlínský a Olomoucký kraj vloží do projektu Moravská jantarová stezka II částku 11,5 milionu korun.

„Izolace v tomto případě není na místě. Společnými silami se nám daleko lépe podaří zvýšit podíl cestovního ruchu na hospodářské prosperitě obou krajů,“ uvedl radní Zlínského kraje zodpovědný za cestovní ruch Jindřich Ondruš.

Odborníci předpokládají, že se jim podaří zopakovat úspěch Moravské jantarové stezky I. Ta pomohla přilákat do Zlínského kraje tolik turistů, že se například v prvním čtvrtletí loňského roku zdvihla návštěvnost regionu o čtvrtinu.

Zlínský kraj se tak stal v tomto naposledy vyhodnoceném období s celkovým počtem 106 tisíc turistů a sedmnácti tisíc cizinců krajem s nejvyšším nárůstem návštěvnosti v republice.

Martin Lavay