Nakoupit se na něm daly vánoční ozdoby moderní i klasické, z rozličných materiálů, živé adventní a vánoční dekorace, dřevěné nářadí i kuchyňské potřeby, věci z proutí, kovu i z textilu a samozřejmě také potraviny, především ty zdravé a doma vyrobené. Od masa, přes ovarovou polévku, produkty z mléka a medové pochoutky včetně medoviny.
Oblíbenou akci, při které se na náměstí potkávají především sousedé, ať už jako vystupující, prodavači, diváci či zákazníci, zahájila už v půl osmé ráno reprodukovaná vánoční hudba a povídání o tradicích. V devět hodin vystoupily s vánočními pásmy tři dětské foklorní kroužky: Fryštáček, Maryjánek a Kašavjánek.Potom popřál starosta Fryštáku Lubomír Doležel k Vánocům i k novému roku, následovalo divadelní představení a program zakončila místní dechovka Javořina.
„Příprava byla sice náročná, byl jsem tu dnes na náměstí už před pátou hodinou, aby všechno klaplo, ale určitě to stálo za to," řekl jeden z pořadatelů a zakladatelů trhů Jiří Sadila. Spolu se svým kamarádem Tomášem Černým se před časem rozhodli pozvednout kulturní a společenský život v městečku, založili občanské sdružení Fair play a kromě trhů se začali zabývat také volným časem dětí. „Další z akcí, která by se mohla stát zdejší tradicí jsou Fair play hry, na kterých se soutěží v rozličných disciplínách a děti se mohou naučit něco nového," řekl Sadila, který dřív pracoval jako učitel ve waldorfské škole a dnes pracuje jako vychovatel v místním odpoledním klubu pro mladší děti. „Teď je naším nejbližším cílem proměnit bývalou fryštáckou kotelnu na klub pro větší děti," dodal.
Farmářské trhy se ve Fryštáku konají několikrát do roka. „Pořádáme čtyři velké a pak každý pátek malý trh se čtyřmi pěti stánky," řekl Sadila.
Autor: Jitka Voglová