Suverénním favoritem je Slovácko, kde je pro takový sport zdejší rovinatá krajina jako stvořená.

„Dokončuje se trasa z Uherského Brodu do Bílých Karpat. Ta vede přes Šumice, Nezdenice, Záhorovice a Bojkovice až na Pitín,“ řekl manažer mikroregionu Bojkovsko Pavel Kuča.

Dodal, že už nyní je krásně sjízdná a pro rodiny s dětmi je naprosto vyhovující. „Například v Šumicích a Bojkovicích je muzeum. V Nezdenicích je možné zastavit u minerálních pramenů,“ zmínil některé z atraktivních zastávek Kuča. Navíc jsou zde i místa, kde se dá pohodlně občerstvit.

Tak jako na další slovácké cyklostezce, která vede přes Uherské Hradiště do Kunovic. „Myslím, že na nedělní výlet je ideální, protože tu je letecké muzeum. Děti se tu můžou podívat i na parašutisty,“ podotkla mluvčí Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Martina Žáčková.

Podle ní je velice zajímavá také ta, která vede nově podél Baťova kanálu od Kroměříže až po Hodonín.

„Je zde možnost si vyjet na delší výlet na kole jedním směrem a zpět se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu bicyklů,“ řekla Žáčková. Díky jejímu napojení na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle. Mezi ně patří například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, poutní místo Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích či Petrově-Plžích, skanzen ve Strážnici nebo Uherské Hradiště.

Také Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži nabízejí rodinám další možnost, kam na kole vyrazit.

„Velice dobrá je cesta zámeckým lesem, která končí u Záhlinického rybníka. Je čerstvě spravená a vhodná i pro běhání a bruslaře. Po cestě jsou popisky o přírodě a historii,“ poznamenal třeba cyklista Miroslav Pakr z Kroměříže.

Ani rodiny na Zlínsku nemusí kvůli dobré cyklostezce jezdit daleko. Právě pro ně je nejpohodlnější ta, která vede na Lešnou. Velice příjemná je prý i další u Želechovic.

„Má asi patnáct kilometrů a táhne se od Želechovic přes Jaroslavice až na Kudlov. Je sice trochu náročnější, ale nejezdí tu auta a projíždí se lesem,“ sdělila pětatřicetiletá Marie Veselá ze Zlína.

Pro zdatnější vyznavače cyklosportu jsou nejvhodnější trasy, které nabízí kopcovitější terén Valašska.

„Ráda jezdím podél Bečvy do Karlovic nebo na Bystřičku. Obě mají tak dvacet kilometrů. Řekla bych, že pro rodinu jsou dobré. Po cestě se dá vidět splav a u obce Hovězí jsou navíc dvě skvělé hospůdky,“ zmínila svou oblíbenou trasu pracovnice Cyklosportu v Dolní Jasence ve Vsetíně Hana Dudíková.

Síť cyklostezek ve Zlínském kraji je skutečné pestrá. Čítá totiž desítky atraktivních cest, které na sebe navazují a vzájemně se proplétají. Stačí si jen vybrat.

Veronika Vágnerová