Častěji dávají přednost levnějším lokalitám, jednodenním zážitkovým výjezdům, omezují i pobyty v zahraničí. Vyplývá to z provedeného dotazování.
Zatímco rodiče současných školáků jezdívali na školní výlety často jen tak s chlebníkem, jejich děti si se svými spolužáky užívají v lanových centrech, sjíždějí řeky či objíždějí krásy Česka na kolech. Při organizaci pobytových akcí však školy stále více dávají na dohody s rodiči tak, aby se jich zúčastnilo co nejvíce žáků.
„Letos jedeme nejdále do Rožnova pod Radhoštěm. Výlety vždy domlouváme společně s rodiči, protože jinak by to ani nešlo. Výlety jsou pro žáky, a když většina z nich nepojede, nesplní úplně svůj účel,“ přiblížil ředitel Základní školy U Pálenice v Kunovicích na Uherskohradišťsku Marek Tvrdoň.
Školní výlety, respektive lokality, které žáci navštěvují, se na základních a středních školách výrazně liší. Zatímco mladší děti nejčastěji jezdí na školy v přírodě, starší žáci je mohou strávit například v zahraničí, což ale není nejlevnější.
„Právě máme dceru, která je středoškolačkou, na výletě ve Francii. Pět dní přišlo na osm tisíc korun. K tomu se musí přičíst například koupě nových tenisek a samozřejmě kapesné. Udělalo nám to čáru přes rozpočet, ale nedokážu si představit, že by kvůli penězům nejela. Dovedu si ale představit, že jsou rodiny, které jsou na tom hůře a dítě prostě na výlet nemohou pustit,“ řekl Pavel Václavek z Kroměříže.
Jeho slova částečně potvrdil i ředitel Střední odborné školy Otrokovice Libor Basel, když uvedl, že zájem o zahraniční výlety klesá. Škola se tak snaží získat peníze i z jiných zdrojů než od rodičů, což se jí podle Basela daří, a do Itálie či Francie pravidelně jezdí ti nejlepší žáci. Na běžné výlety ale nejezdí asi třicet procent školáků.
„Klesá i zájem o zahraniční lyžařské kurzy. Vloni nebyla jedna celá třída na výletě v Praze,“ doplnil Basel.
S hospodářskou krizí a skutečností, že rodiče mají hlouběji do kapsy, školy bojují i tak, že využívají nejrůznějších slevových akcí, například Českých drah, či na pobytové aktivity vybírají peníze po malých částkách již od začátku roku.
„Menší částky každý měsíc jsou pro rodiče určitě únosnější než jedna velká,“ uvedl Jiří Hruška, ředitel Základní školy Šafaříkova ve Valašském Meziříčí na Valašsku. Zároveň poznamenal, že na rozdíl od předchozích let, kdy škola jezdívala i na více dní například do jižních Čech, nyní pedagogové s dětmi vyjíždějí do okolí, nejdále na hranici se Slovenskem do Sidonie.
Gymnázium Zlín v Lesní čtvrti organizuje výlety, a to pouze tuzemské, jen pro nižší stupně. V plánování třídenních pobytových akcí třídní učitelé spolupracují s nejrůznějšími organizacemi, například občanským sdružením Atmosféra. To na svých stránkách nabízí kompletní zajištění třídenních pobytů zaměřených například na vodáckou turistiku, cvičné skalní lezení a slaňování, cykloturistiku a nízké a vysoké lanové aktivity.