Za záchranu budovy bývalé školy bojují někteří občané v obci Vlachovice-Vrbětice, v části Vrbětice. Stavba má padnout k zemi a na jejím místě má vyrůst nová budova, která má architektonicky zapadnout do okolí. Návrh však není konečný, ve hře jsou i další tři varianty. Všechny se podle starosty obce Zdenka Hověžáka projednávaly veřejně v obou částech obce. „Na každé jednání přišlo kolem deseti lidí,“ připomněl starosta.

Mezitím byla na místní obecní úřad předána petice, kterou podepsaly na dvě stovky obyvatel Vrbětic. „V té škole jsme se ještě učili, přece nemohou jen tak zbourat školu, to není pošta nebo mlýn. To je, jako kdyby Pražákům zbourali Karlův most!“ zlobí jednoho z iniciátorů petice Františka Hudka. Podle něj stojí za to budovu zachránit a opravit a hlavně ji provozovat. Posledním využitím budovy byla mateřská škola, která byla v devadesátých letech zrušena. Školka je nyní jen ve vlachovické části dvojobce.

„Před sedmnácti roky v ní byly děti, přece se sto let stará budova nemohla tak změnit, aby byla nutná její demolice?“ myslí si František Hudec.

Podle dalšího člena petičního výboru Vlastimila Jurčagy by mateřská škola v části Vrbětice pomohla s přeplněnou kapacitou dětí ve vlachovické školce. 

„Ano, je plná, není ale přeplněná,“ nesouhlasí ředitelka školky Vlachovice Hana Sporková. V budově bývalé vrbětické školky prý pracovala. „Je v dezolátním stavu a pro školu a školku je naprosto nevyhovující,“ domnívá se Hana Sporková. Doplnila, že na vlachovickou školku si prý již všichni zvykli.

Podle Františka Hudka má místní obec vypracováno již několik projektů, co bude místo školky. „Je například udělaný projekt na sociální byty, starosta má i jiné cíle,“ uvedl petičník.

„Jedná se o sto let starý objekt, který se skládá ze dvou částí budov. Starší, tedy nižší budova, a vyšší budova, která byla přistavěna o něco později. Měli jsme nachystáno několik projektů na přeměnu obou budov. Byl mezi nimi dům s pečovatelskou službou, sociální bydlení i nová školka pro obě části obce. Vždy jsme se však museli trefit do dotačního titulu. Poslední variantou architektů tak bylo budovu zbourat a postavit novou, která by sem zapadla. Na to se zvedla vlna odporu za zachování budovy. Ale kterou část budovy tedy zbourat a kterou zachovat?“ ptá se starosta Hověžák s tím, že obec musí pro dosáhnutí na dotace splnit podmínky pro jejich udělení. A právě to vedlo zastupitelstvo k názoru, že by se měla jedna z budov zbourat a na jejím místě by měl stát nově vystavěný objekt.

DOKUMENTACE BUDE AŽ V KVĚTNU

„Asi nám nakonec nezbude než obrátit se na památkáře,“ nevzdávají se petičníci. „Ta budova není památkově chráněna,“ uvedl však Zdeněk Hověžák. Podle něj ale o osudu budovy zatím rozhodnuto není. „Než bude vypracována celá projektová dokumentace i se všemi vyjádřeními, to bude nějakou chvíli trvat,“ vysvětlil starosta s tím, že nejbližší termín jejího odevzdání je v květnu 2019, nejzazší pak dokonce o rok později.