VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je práce po padesátce pro vyvolené?

Zlín - Padesátníků bez práce ve Zlínském kraji v dubnu sice ubylo, přesto stále tvoří početnou skupinu nezaměstnaných. Vyplývá to ze statistiky zlínského úřadu práce, která jasně říká, že lidé starší padesáti let jsou třetí nejrizikovější skupinou nezaměstnaných. „Tito uchazeči tvoří necelých dvaatřicet procent z evidovaných,“ řekla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

19.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Filip Mach

Nejhorší postavení mezi zájemci o práci mají uchazeči s evidencí delší než šest měsíců. Druzí od konce jsou dlouhodobě nezaměstnaní, kteří na úřad práce docházejí déle než jeden rok. Dokonce i handicapovaní jsou na tom lépe než ti, kteří přesáhli hranici padesáti let. Nejlépe pak dopadají absolventi a mladiství.

Kolik je v současné době nezaměstnaných padesátníků na Zlínsku?

Ke konci dubna jsme evidovali celkem 4952 lidí. Z nich je 1577 starších padesáti let.

Které obory jsou v této věkové kategorii nejohroženější?

Nedá se říci, že by u některých oborů byli starší pracovníci více ohroženi nezaměstnaností. Je to spíše otázka stupně dosaženého vzdělání. Čím jej má pracovník vyšší, tím je na trhu práce lépe uplatnitelný. U starší věkové kategorie jsou více ohroženi pracovníci ve fyzicky namáhavých oborech.

Jak se vyvíjí stav nezaměstnanosti padesátníků?

Před pěti lety jich bylo v evidenci sice dva tisíce, tvořili však pouze jedenadvacet procent z celkového počtu uchazečů. Do roku 2005 se počet uchazečů nad padesát let zvyšoval. Například na konci dubna 2005 jich bylo ve Zlíně evidováno už dva tisíce dvě stě, tedy o tři procenta více. Poté v souvislosti s celkovým poklesem nezaměstnanosti se jejich počet snižoval, nicméně procentuální zastoupení mezi uchazeči se u nich neustále zvyšovalo.

Proč nejčastěji ztrácejí padesátníci práci?

Na trhu práce dochází stále k velkému pohybu, firmy zanikají nebo omezují svoji činnost, jiné vznikají. Problémem není, že by zaměstnavatelé ve větší míře uvolňovali spíše starší pracovníky, ale pokud se osoba vyšší věkové kategorie stane nezaměstnanou, má omezené možnosti získat zaměstnání.

Jaké jsou příčiny jejich neúspěchu při hledání práce? Proč nejsou pro potenciální zaměstnavatele zajímaví?

Zaměstnavatelé preferují spíše mladší pracovníky, kteří jsou podle nich přizpůsobivější. Mají větší ambice, větší schopnost se rozvíjet, lépe zvládají stres a změny, jsou lépe počítačově gramotní a umějí jazyky. U starších se také obávají větší míry absencí v důsledku zdravotního stavu. Zákon věkovou diskriminaci zakazuje,ta ale z trhu práce nezmizela, jen se stala skrytou.

Přitom zaměstnávání starších osob má také řadu výhod. Je to zejména praxe. Mnohdy jsou zaučenými odborníky ve svém oboru. Pro zaměstnavatele to znamená úsporu finančních i časových nákladů na zapracování. Starší pracovníci jsou také loajálnější a oddanější, bývají stabilnější a vykazují nižší fluktuaci. Jejich předností je také odpovědnost a schopnost řešit věci s nadhledem. Zůstává ale na nich samotných, jak tyto přednosti umějí prodat a přesvědčit zaměstnavatele o svých schopnostech.

Co by měli padesátníci udělat, aby o ně byl větší zájem?

Být aktivní při hledání zaměstnání, nebát se prodat své zkušenosti a dosavadní úspěchy. Je třeba se stále vzdělávat. Může také sám zaměstnavateli připomenout, že na něj lze získat finanční příspěvek.

Jsou nějaké možnosti, jak přitáhnout pozornost firem k nezaměstnaným padesátníkům?

Současná situace nahrává této kategorii uchazečů o zaměstnání. Začínají chybět kvalifikované pracovní síly, a tak budou mít i uchazeči z rizikových skupin šance na uplatnění. Někdy k tomu může napomoci zmíněný finanční příspěvek, jindy rekvalifikace, někdy i nové formy práce.

Jak konkrétně této rizikové skupině pomáhá zlínský úřad práce?

Nabízíme poradenství, možnost rekvalifikace nebo finanční podporu při přijetí zaměstnavatelem. Ta činí osm tisíc korun měsíčně po dobu půl roku a u uchazečů nad pětapadesát let dokonce až po dobu devíti měsíců. Pokud se u uchazečů kumulují další problémy s uplatněním jako dlouhodobá nezaměstnanost nebo zdravotní postižení, příspěvek se ještě zvyšuje. Důležité pro poskytnutí příspěvku je, že zaměstnavatel o něj požádá příslušný úřad práce ještě před nástupem uchazeče do pracovního poměru.

Může být pro padesátníky možným východiskem z nezaměstnanosti vlastní podnikání?

Tato možnost tady je. Záleží na podnikatelském záměru. Úřad práce může finančně podpořit i uchazeče, který se rozhodne řešit svoji situaci zahájením samostatné výdělečné činnosti. V první fázi těmto uchazečům nabízíme rekvalifikační kurz pro začínající podnikatele. Dozvědí se v něm ty nejdůležitější informace o podnikání a vypracují zde svůj podnikatelský záměr. Pak mají možnost získat příspěvek v rámci společensky účelného pracovního místa, který je určen uchazečům zahajujícím samostatnou výdělečnou činnost. Příspěvek je určen na nákup vybavení pracoviště a může dosáhnout až k osmdesáti tisícům korun.

Na poskytnutí tohoto příspěvku je možno navázat takzvaným překlenovacím příspěvkem. Ten je určen na první tři měsíce podnikání a jeho výše dosahuje částky dva a půl tisíce korun měsíčně po dobu maximálně tří měsíců. Tento příspěvek je určen na překlenutí období, kdy podnikání nezajišťuje podnikateli dostatečný příjem pro úhradu běžných životních nákladů.

Hana Šmardová

19.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení