Nejhorší postavení mezi zájemci o práci mají uchazeči s evidencí delší než šest měsíců. Druzí od konce jsou dlouhodobě nezaměstnaní, kteří na úřad práce docházejí déle než jeden rok. Dokonce i handicapovaní jsou na tom lépe než ti, kteří přesáhli hranici padesáti let. Nejlépe pak dopadají absolventi a mladiství.

Kolik je v současné době nezaměstnaných padesátníků na Zlínsku?

Ke konci dubna jsme evidovali celkem 4952 lidí. Z nich je 1577 starších padesáti let.

Které obory jsou v této věkové kategorii nejohroženější?

Nedá se říci, že by u některých oborů byli starší pracovníci více ohroženi nezaměstnaností. Je to spíše otázka stupně dosaženého vzdělání. Čím jej má pracovník vyšší, tím je na trhu práce lépe uplatnitelný. U starší věkové kategorie jsou více ohroženi pracovníci ve fyzicky namáhavých oborech.

Jak se vyvíjí stav nezaměstnanosti padesátníků?

Před pěti lety jich bylo v evidenci sice dva tisíce, tvořili však pouze jedenadvacet procent z celkového počtu uchazečů. Do roku 2005 se počet uchazečů nad padesát let zvyšoval. Například na konci dubna 2005 jich bylo ve Zlíně evidováno už dva tisíce dvě stě, tedy o tři procenta více. Poté v souvislosti s celkovým poklesem nezaměstnanosti se jejich počet snižoval, nicméně procentuální zastoupení mezi uchazeči se u nich neustále zvyšovalo.

Proč nejčastěji ztrácejí padesátníci práci?

Na trhu práce dochází stále k velkému pohybu, firmy zanikají nebo omezují svoji činnost, jiné vznikají. Problémem není, že by zaměstnavatelé ve větší míře uvolňovali spíše starší pracovníky, ale pokud se osoba vyšší věkové kategorie stane nezaměstnanou, má omezené možnosti získat zaměstnání.

Jaké jsou příčiny jejich neúspěchu při hledání práce? Proč nejsou pro potenciální zaměstnavatele zajímaví?

Zaměstnavatelé preferují spíše mladší pracovníky, kteří jsou podle nich přizpůsobivější. Mají větší ambice, větší schopnost se rozvíjet, lépe zvládají stres a změny, jsou lépe počítačově gramotní a umějí jazyky. U starších se také obávají větší míry absencí v důsledku zdravotního stavu. Zákon věkovou diskriminaci zakazuje,ta ale z trhu práce nezmizela, jen se stala skrytou.

Přitom zaměstnávání starších osob má také řadu výhod. Je to zejména praxe. Mnohdy jsou zaučenými odborníky ve svém oboru. Pro zaměstnavatele to znamená úsporu finančních i časových nákladů na zapracování. Starší pracovníci jsou také loajálnější a oddanější, bývají stabilnější a vykazují nižší fluktuaci. Jejich předností je také odpovědnost a schopnost řešit věci s nadhledem. Zůstává ale na nich samotných, jak tyto přednosti umějí prodat a přesvědčit zaměstnavatele o svých schopnostech.

Co by měli padesátníci udělat, aby o ně byl větší zájem?

Být aktivní při hledání zaměstnání, nebát se prodat své zkušenosti a dosavadní úspěchy. Je třeba se stále vzdělávat. Může také sám zaměstnavateli připomenout, že na něj lze získat finanční příspěvek.

Jsou nějaké možnosti, jak přitáhnout pozornost firem k nezaměstnaným padesátníkům?

Současná situace nahrává této kategorii uchazečů o zaměstnání. Začínají chybět kvalifikované pracovní síly, a tak budou mít i uchazeči z rizikových skupin šance na uplatnění. Někdy k tomu může napomoci zmíněný finanční příspěvek, jindy rekvalifikace, někdy i nové formy práce.

Jak konkrétně této rizikové skupině pomáhá zlínský úřad práce?

Nabízíme poradenství, možnost rekvalifikace nebo finanční podporu při přijetí zaměstnavatelem. Ta činí osm tisíc korun měsíčně po dobu půl roku a u uchazečů nad pětapadesát let dokonce až po dobu devíti měsíců. Pokud se u uchazečů kumulují další problémy s uplatněním jako dlouhodobá nezaměstnanost nebo zdravotní postižení, příspěvek se ještě zvyšuje. Důležité pro poskytnutí příspěvku je, že zaměstnavatel o něj požádá příslušný úřad práce ještě před nástupem uchazeče do pracovního poměru.

Může být pro padesátníky možným východiskem z nezaměstnanosti vlastní podnikání?

Tato možnost tady je. Záleží na podnikatelském záměru. Úřad práce může finančně podpořit i uchazeče, který se rozhodne řešit svoji situaci zahájením samostatné výdělečné činnosti. V první fázi těmto uchazečům nabízíme rekvalifikační kurz pro začínající podnikatele. Dozvědí se v něm ty nejdůležitější informace o podnikání a vypracují zde svůj podnikatelský záměr. Pak mají možnost získat příspěvek v rámci společensky účelného pracovního místa, který je určen uchazečům zahajujícím samostatnou výdělečnou činnost. Příspěvek je určen na nákup vybavení pracoviště a může dosáhnout až k osmdesáti tisícům korun.

Na poskytnutí tohoto příspěvku je možno navázat takzvaným překlenovacím příspěvkem. Ten je určen na první tři měsíce podnikání a jeho výše dosahuje částky dva a půl tisíce korun měsíčně po dobu maximálně tří měsíců. Tento příspěvek je určen na překlenutí období, kdy podnikání nezajišťuje podnikateli dostatečný příjem pro úhradu běžných životních nákladů.

Hana Šmardová