„Je to pro mě velká čest, že můj první celovečerní film zahajuje festival ve Zlíně. Jsem z toho lehce nervózní," přiznal mladý režisér.

Místky drama, místy komedie, to je ve zkratce příběh 150členného sboru amatérských hudebníků z Police nad Metují, jejichž průměrný věk se pohybuje kolem 23 let. V repertoáru má populární a filmovou hudbu, rock, swing i klasiku.

„Film je o orchestru Police Syphony Orchestra, což je parta mladých lidí, kteří si plní sny,“ říká režisér z Litomyšle. Dokument natáčel tři roky a má především ukázat, jak je důležitá odvaha jít za svým snem.

Ve čtvrtek začne 64. ročník ZFF
Zlínský filmový festival může začít. Přinese 289 projekcí

„Film má poselství - nebojte se a jděte do toho, protože, když se chce a maká, tak všechno jde,“ usmívá se Kalivoda.

V souboru, jehož členové bývají někdy označováni jako pankáči mezi symfoniky, nejsou profesionálové, ale nadšenci, kteří veškerou práci dělají zadarmo.

Benefiční přesah akcí

„Téměř všechny akce, kde vystupují, mají nějaký benefiční přesah a fascinující je, že si najdou čas, aby udělali radost hudbou někomu jinému. To mě na nich baví,“ vysvětluje mladý režisér.

Dokument začal vznikat v roce 2019 a původně to měl být hodinový formát pro televizi. Potom do natáčení vstoupila pandemie a z filmu se stal časosběrný snímek o dospívání a názorech mladé generace.

Ilustrační foto - 63. ročník.
Ve čtvrtek začíná Zlín Film Festival. Co nabídne a kdo získá Zlatý střevíček?

„Mohli jsme účinkující sledovat delší dobu, díky čemuž se nám začali více otevírat a my mohli jít blíž. Tak vznikl příběh, který je hodně intimní, ale pravdivý,“ dodává Kalivoda.

Na začátku natáčení měl soubor okolo 70 členů, postupně se ale rozrostl a v současnosti čítá těleso 150 zpěváků, hudebníků a PSO borců, což jdou dobrovolníci, zajišťující jeho chod.

Dominik Kalivoda, rodák z Litomyšle, se věnuje filmařině jako režisér a herec, moderuje v rádiu. Spolupracuje s Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl, kde se také poprvé setkal s PSO.