„Nákazu se po celou dobu podařilo udržet na velmi malém území a mor se nedostal do žádného chovu prasat domácích, což je z mezinárodního hlediska ojedinělý úspěch,“ uvedl za Státní veterinární správu mluvčí Petr Vorlíček. Podle něj byly poslední nakažené kusy uhynulých divokých prasat z poloviny dubna a jednalo se o kusy uhynulé několik měsíců předtím. „Zdá se proto, že se podařilo šíření nákazy zastavit,“ komentoval současný stav Vorlíček.

K obraně proti šíření nákazy by do budoucna mohlo přispět důkladné oplocení dálnic D1 a D2. „Bránilo by případnému postupu nákazy na západ. Na toto téma vede veterina diskusi s Ředitel-stvím silnic a dálnic,“ uvedl ředitel veterinární správy Zbyněk Semerád. Současná veterinární opatření na Zlínsku však stále platí. „V nejbližší budoucnosti jejich zrušení není v plánu,“ doplnil pro Deník Petr Majer z tiskového odboru veterinární správy.

◆ První případ nákazy byl potvrzen 26. června 2017 u uhynulého divočáka ve zlínských Přílukách ◆ Postupně bylo vydáno 38 mimořádných veterinárních opatření. Pomocí pachových a elektrických ohradníků byla vymezena tzv. vysoce riziková oblast

◆ Jsme jedinou zemí v Evropě, které se podařilo udržet africký mor v uzavřené oblasti a zabránit proniknutí nákazy do domácích chovů.

Ilustrační foto.
Nejdřív to byl křeček, teď rak a čmelák. Dálnice D49 stojí