Nepříjemný severský soupeř včera zle dotíral, ale svěřenkyně koučů Jana Bašného a Dušana Poloze dokázaly vyrovnanou bitvu vydřít ve svůj prospěch. Dnes v Luhačovicích je za zavřenými dveřmi čeká odveta a zároveň generálka na evropský šampionát.

ČR – ISLAND 25:23 (13:10)

Vezly se jako na pořádně rychlé horské dráze. Když ve 20. minutě prvního poločasu Češky prohrávaly 5:8, vzal si kouč Bašný oddechový čas. Vyplatilo se. Ještě do přestávky osmi góly výsledek dokonale otočily.

„Ukázalo to vnitřní sílu týmu. Každý skalp soupeře, jakým Island je, je dobrý," pochvaloval si hlavní kouč českého národního týmu Jan Bašný.

Jenže ve druhé půli se role otočily. Ve 49. minutě Island snížil na rozdíl dvou branek, Bašný si opět svolal poradu, ale ani ta nezabránila soupeři k vyrovnání na 22:22. „Náskok o tři góly ještě nic neznamená. Soupeř také vedl a během pěti minut byl jeho náskok pryč," srovnal Bašný.

„Na obou začátcích poločasů jsme měli zbytečné chyby. Bylo potřeba být na druhou půli lépe připravený, ale spíš v hlavách než fyzicky," věděl trenér českého národního týmu.

Jemu včera udělala největší „guláš" v hlavě obrana, jelikož systém 0–6 zjevně nefungoval. „Nemám z toho radost. Naše záložní obrana, se kterou jsme začali hrát od 15. minuty, fungovala lépe než hlavní v systému nula šest. Teď nevím, jestli s tím mám být spokojený nebo ne," pousmál se Jan Bašný.

„Nebyli jsme schopní si zanalyzovat situaci, jestli chodit bránit střelkyně, nebo ne. V sobotu jsme chtěli zapracovat na systému obrany, který už ale máme za sebou. Proto nás čeká zkoušení obrany nula šest," naplánoval stěžejní program přípravy.

Češky dřely, dokázaly se dostat do střeleckých pozic, ale trápily se v koncovce. Mimochodem proměnily pouze jeden ze čtyř sedmimetrových hodů. Dařilo se však „obranářce" Štěrbové, která na sebe brala odpovědnost a nasázela pět gólů.

„Helča ale nemůže hrát celých šedesát minut. Jde o to, aby ji ostatní holky při jejím střídání nějakým způsobem nahradily. Když se to nepovedlo její ´náhradnici´, dokázaly se prosadit ostatní," vysvětloval Bašný.

Jeho výběr v Srbsku čeká extrémně náročná skupina, kde se jeho svěřenkyně utkají s Ukrajinou, Norskem a Srbskem.

„Úspěch by byl postup do druhého kola, cíl jsme si již splnili účastí. Naší snahou bude vydržet co nejdéle. Vyhrát alespoň jeden ze tří zápasů, s tím, že nám to bude stačit. Pokud ne, budeme muset uspět ve dvou zápasech," uvědomuje si Bašný.

Česká republika: Raníková, Satrapová -Knedlíková 1, Keclíková, Chrenková 6, Poznarová, Salčáková, Růčková, Kutlvašrová 1, Černá 3, Vítková 2, Hrbková 1, Martinková 3, Luzumová 2, Štěrbová 5, Matoušková 1.

Nejlepší střelkyně Islandu: Sigurdardottir 7, Stefansdottir 4, Jonsdottir 3.

Sedmimetrové hody: 4/1 – 5/2, vyloučení: 0 – 2, rozhodčí: Kocáb, Švidernoch, diváků: 852.

Štěrbová: Musela jsem střílet

Vyhlášená obranářka se utrhla z řetězu a nasázela pět gólů. A to ještě levá reprezentační spojka Helena Štěrbová si málem stihla obnovit zranění kotníku, proto raději páteční bitvu proti Islandu ani nedohrála.

„Doufám, že moje účast na Euro ohrožená není, pokud tedy budu nominovaná," poznamenala Štěrbová.

Jak se to přihodilo?

Zahákla jsem se o nohu soupeřky. Nedopadla jsem na něj, jen se mi to rozdráždilo. Nebylo to nic vážného. Cítila jsem, že jsem si jej nepodvrtla. Jen jsem si jej narazila. Mělo by to být v pořádku.

Jak to bylo s vaším původním zraněním?

V předposledním zápase na Slavii asi ve čtvrté minutě zápasu jsem špatně dopadla na nohu a kotník byl venku.

Měla jste strach, že byste o mistrovství Evropy mohla přijít?

Bylo to první, co mě napadlo. Bála jsem se, že mám potrhané vazy. Ale naštěstí se druhý den na rentgenu a ultrazvuku ukázalo, že vazy potrhané nejsou. Byly jen natažené. Oddechla jsem si a věřila, že se dám do pořádku.

Na to, že to byl proti Islandu váš první zápas po zranění, tak musíte být spokojená, ne?

Jsem ráda, že jsem se takhle chytla. Abych řekla pravdu, po dvou týdnech jsem si nebyla vůbec jistá na tréninku.

Skvěle se vám vedlo i střelecky. Čekala jste, že budete takhle efektně vymetat růžky branky?

Neměla jsem co ztratit. Musela jsem střílet. Věřila jsem si, že se chytím. Jsem ráda, že se to podařilo.

V pondělí odlétáte na světový šampionát do srbského Bělehradu. Jak se těšíte?

Moc. Byl to vztyčný bod celého roku, jemuž jsme hodně přizpůsobily. Jsme rády, že je to tady a snad si to všechny užijeme a něco tam i uhrajeme.

Na co si věříte?

Neuspokojily jsme se postupem, ale chceme něco dokázat i na mistrovství. Ale skupina je hodně těžká. Evropa je však nesmírně vyrovnaná a všichni soupeři, co se tam dostali, za něco stojí. Těžko si můžeme mezi skupinami vybírat a nadávat, že máme těžkou skupinu. ⋌(dan)