Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedovatého styrenu z firmy L.A.S.T. o čtvrtinu ubude

Tečovice - Vyrábějí skluzavky, tobogany a prolézačky, na kterých denně skotačí děti. Vedle tečovické firmy L.A.S.T. sídlí školka a také základní škola. Problém je, že podnik zaměstnávající zhruba padesátku lidí vypouští do ovzduší chemikálii zvanou styren.

6.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Gerhard Marek

„Tato látka má vliv na správné fungování štítné žlázy a je potenciálně karcinogenní. To znamená, že se může podílet na vzniku rakoviny. Vidět sice není, ale lidé žijící v okolí podniku mohou občas cítit nepříjemný zápach," tvrdí Jindřich Petrlík, předseda společnosti Arnika.

Podle tabulky největších znečišťovatelů ovzduší v České republice, kterou každoročně zveřejňuje právě Arnika, je tečovická firma, co se týče úniku styrenu, na osmé příčce.

Nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci

Nepěknou desátou pozici obsadila společnost také v produkci endokrinních disruptorů. „To jsou syntetické látky, které se chovají podobně jako běžné lidské či zvířecí hormony. A pokud se dostanou do živého organismu, mohou účinky hormonů napodobovat," uvedl Marek Koutný, ředitel Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí Univerzity Tomáše Bati.

Předpokládá se, že tyto látky mohou způsobovat zhoršení kvality spermatu, obezitu, předčasnou pubertu u dětí či poruchy u obojživelníků.

„S vynášením jednoznačných soudů bych byl ale opatrný. Důkazy potvrzující, že endokrinní disruptory obecně mohou způsobovat rakovinu či neplodnost, nám zatím chybí," upřesnil ředitel Koutný.

Jedná se prý o soubor složitých chemických směsí. Některé z uvedených látek, jako je DDT a polychlorované bifenyly, už byly u nás zakázány, jiné jsou omezovány. U další skupiny endokrinních disruptorů by byl zákaz podle Koutného vzhledem k současným znalostem nesmyslný. Mezi endokrinní disruptory bývá řazen i zmíněný styren.

„V čisté podobě se jedná o bezbarvou tekutinu, která se rychle odpařuje a vzápětí reaguje se vzduchem. To znamená, že se rychle rozptyluje," vysvětlil předseda Arniky Petrlík.

Pokud tedy firma produkující styren sídlí v přiměřené vzdálenosti od zabydlených oblastí, lidem podle vyjádření Jindřicha Petrlíka nebezpečí nehrozí.

Marek Koutný jeho slova potvrzuje. „Je to spíše problém pracovního prostředí ve firmě. Nejvíce ohrožení jsou zaměstnanci, kteří s látkou přímo nakládají," poznamenal ředitel Koutný.

Firma L.A.S.T. ale sídlí v těsné blízkosti mateřské školky a školy. V okolí jsou navíc obytné domy.

„Nemyslím si, že by ta firma jen tak vypouštěla do vzduchu zdraví nebezpečné chemikálie. Určitě mají nějakou čističku," domnívá se místní obyvatelka Marie Trčalová. Má pravdu v tom, že společnost L.A.S.T. únikem styrenu neporušuje žádný zákon.

Povolené limity firma nepřekračuje

Pouze produkuje zvýšené množství škodlivin a je povinna to hlásit do Integrovaného registru znečišťování.

„Neznamená to, že firma překračuje povolené limity," informoval mluvčí Arniky Vratislav Vozník. Ministerstvo životního prostředí pravidelným zveřejňováním producentů škodlivin pouze dává veřejnosti na vědomí, které firmy se nechovají ekologicky.

Bohužel však neplatí, že tečovická firma používá čističku, aby únik styrenu eliminovala. „Jde o poměrně jednoduchý mechanismus a řada podobných firem si ho už nainstalovala. Pokud by tak firma učinila, nechtěné produkci styrenu by zabránila," uzavřel Petrlík.

Podle majitele firmy ale instalace filtru, který by zabránil úniku styrenu do ovzduší, je příliš nákladná. „Nesplatil bych to ani za deset let," řekl doslova majitel firmy Roman Heinrich. Styren by se po odfiltrování skladoval v bednách a musel by být spálen za pomoci plynu.

„Kvůli spalování by se stejně do ovzduší vypouštěly zplodiny vzniklé hořením," dodal majitel firmy. Emise prý ale snížit chce.

„Přemýšlel jsem, jak situaci řešit. Nakonec jsem dospěl k závěru, že bude nejefektivnější změnit dodavatele pryskyřice, kterou při výrobě používáme a z níž se styren uvolňuje. Snížíme tak jeho únik do ovzduší až o čtvrtinu," slíbil Roman Heinrich.

Autor: Lenka Kašparová

6.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Oslava 30 let programu Erasmus na  UTB ve Zlíně
16

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení