Za to byli nakonec odsouzeni Martin Skalický a Miloš Zezula z Hodonínska, kteří si za zločin loupeže ve stadiu pokusu, ublížení na zdraví a přečinu poškození cizí věci vyslechli v roce 2019 pravomocné tresty odnětí svobody. Miloše Zezulu poslal soud do vězení s ostrahou na osm let, Martina Skalického na pět.
"Žádné zlatnictví jsem nepřepadl, nikdy jsem na uvedené motorce nejel," bránil se i ve čtvrtek Miloš Zezula.
Oba muži, kteří celou dobu procesu tvrdili, že jsou nevinní, se s verdikty soudů nechtěli smířit. A i když jim doposud jejich podání opravných prostředků nevycházelo, podali žádost o obnovu řízení u prvoinstančního, tedy krajského soudu ve Zlíně. Podle nich se našly nové důkazy, které povedou k obnově procesu.
Jejich návrh však ve čtvrtek senát krajského soudu zamítl. Podle vyjádření soudce Jiřího Dufka, důkazy, které muži nyní předložili již nejsou nové a soud se s nimi vypořádal v průběhu hlavního líčení, kdy podle soudu oba obžalované usvědčily hlavně pachové stopy z místa činu.
I při jednání o obnově procesu se „hrálo o pachovky“.
Obžalovaní totiž jako hlavní a zásadní důkaz pro obnovu procesu předložili znalecký posudek z České zemědělské univerzity, který prý uvádí, že postupy v době, kdy se ztotožňovaly jejich pachy, byly prováděny chybně.
Podle posudku není pachová identifikace stoprocentní a věrohodná. Tento důkaz však soud označil jako novou formu, nikoliv však nový obsah a vypořádal se s ním již před tímto řízením.
„Jediným a novým důkazem byly výpovědi dvou svědků, avšak ani ty nevedly k rozhodnutí o obnově procesu. Vše ostatní co tady zaznělo, byla jen vata kolem,“ shrnul ve zdůvodnění soudce Dufek, který jedním dechem ocenil zápal obhájců a jejich obrovskou přesvědčivost.
„Přesto soud shledal, že nové důkazy opatřeny nebyly a návrhy obou odsouzených na obnovu řízení byly zamítnuty,“ dodal soudce.
„Podáme stížnost k vrchnímu soudu,“ uvedl obhájce Martina Skalického Filip Opatřil s tím, že se současně bude zabývat předcházející stížností odsouzených i Ústavní soud,