Otrokovice Skřípot zubů a nervy na pochodu. Řidiči využívající úsek dálnice D55 na Zlínsku se musejí ještě na nějaký čas obrnit trpělivostí: teprve až v polovině srpna se silničáři pustí do opravy zničené cesty v úseku nájezdu od Zlína po sjezd na Otrokovice. Kvůli opakovanému tvoření nebezpečných výtluků tam museli před časem sáhnout k úpravě provozu v pomalých jízdných pruzích. Připojovací pruh je uzavřený, v místě platí stopka. A řidiči se zlobí.

„Vzhledem k tomu, že je tento úsek dálnice poškozený už více než rok, se s tím nic nedělá. Úsek dalnice byl sveden do jednoho pruhu a na nájezdu od Zlína je dokonce uzavřen i připojovací pruh. Kvůli tomu tam dochází ke kolizním situacím a brzdí to plynulost provozu. Mě jako řidiče, který si platí dalniční poplatek, to štve. Kolikrát se rozhodnu projet Otrokovicemi, neboť v dopravní špičce jedu po tomto dálničním úseku i 10 minut," upozornil řidič z povolání Pavel Veselý. Není zdaleka sám, komu současný stav vadí. „Podle mě to omezení už trvá dlouho, mám toho dost. Dávno je už hezké počasí, mohli se pustit do opravy. Raději bych už viděl, že se něco konečně děje, to bych omezení snáze přežíval," zlobí se řidič Milan Ďurák z Otrokovic.

Šéf zlínské oblastní správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Karel Chudárek vysvětluje, že zatím nemají dokončené výběrové řízení na zhotovitele.

„Trvá to pět měsíců, ale už se blížíme do finále. Nyní čekáme, zda se někdo z účastníků výběrového řízení neodvolá. Jestli to dobře dopadne, tak 25. července můžeme mít podepsanou smlouvu. Potřeba je k tomu však ještě povolení ministerstva dopravy," nastiňuje Karel Chudárek. Začít s opravou by se podle něj mohlo v polovině příštího měsíce.

„Jedná se o úsek dlouhý odhadem tři a půl kilometru. V havarijním stavu je tam živičný povrch a závěry mostů. To vše je potřeba opravit," dodává. Opravu dálničního úseku uvítá i vedení otrokovické radnice. „Jsme rádi, že je úprava konečně v dohledu. Cestování bude zase poté pohodlnější, řidičům se zlepší podmínky," říká mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková s tím, že naštěstí neevidují žádné stížnosti od nespokojených šoférů.

V dohlednu je konečně po letech plánování také dokončení stavby jihovýchodního obchvatu dálnice D55, který Otrokovicím výrazně uleví od dopravy. Postavit zbývá přibližně tříkilometrový úsek.

Stavba jihovýchodního obchvatu figurovala na seznamu deseti prioritních staveb, které čekaly na povolení Evropské komise, aby se nemusel opakovat zastaralý proces posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaný EIA. Všechny uspěly. „V brzké době tak dostavba jihovýchodního obchvatu D55 může vstoupit do procesů vedoucích k získání stavebního povolení," těší starostu města Jaroslava Budka. „Do stavby se letos určitě nepustíme, nejdříve v polovině příštího roku," doplňuje Karel Chudárek.