Čištění zanesené přehrady je totiž podle všeho v nedohlednu.
Město Zlín plánovalo odbahnění nádrže mezi lety 2008 až 2010, nakonec k němu ale nedošlo. Překážkou přitom byly jednak náklady na čištění, které by dosahovaly až 20 milionů korun, ale patrně také obava z nevybuchlé munice. Ta by prý na dně od poloviny 40. let minulého století skutečně mohla ležet.
„Existenci většího množství munice v přehradě se zatím nepodařilo jednoznačně prokázat, ale stoprocentně vyloučit to rovněž nelze,“ konstatoval mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Podle něj se v roce 2005 na radnici obrátili čtyři pamětníci, kterým bylo na konci války kolem deseti let.
„Ani jeden z nich neviděl, že by do přehrady někdo nějaké zbraně či munici sypal, spíše přišli sdělit opak. Jeden pouze uvedl, že vojáci házeli do přehrady granáty, a lovili tak ryby,“ informoval mluvčí.
Předseda klubu absolventů Baťovy školy práce, devadesátiletý Svatopluk Jabůrek, ale tvrdí, že na dně přehrady skutečně nejspíš zbraně budou. „Lidé jich na konci války měli hodně a potřebovali se jich zbavit. Hluboká voda zlínské přehrady, kde je nikdo nenajde, byla ideálním místem,“ říká Jabůrek.
Zároveň ale přiznává, že sám nikoho do nádrže odhazovat munici či zbraně neviděl. „Vím to jen z doslechu,“ připomíná.
Pyrotechnický průzkum byl přitom v malé části přehrady proveden již před několika desítkami let.
„Tehdy k žádnému nálezu kromě pružin z matrací, kočárků nebo deštníků nedošlo. Naproti tomu při orientačním potápěčském průzkumu v roce 2005 byl údajně nalezen jeden minometný granát,“ upozornil Zdeněk Dvořák.
Koncem dubna městu končí platnost stavebního povolení na čištění přehrady, kterým disponuje z předchozích let. Radnice prý ale bude usilovat o jeho prodloužení.
„Máme velký zájem na tom, aby se přehrada vyčistila, a v tomto směru také jednáme s vlastníkem nádrže, kterým je Povodí Moravy (PMO),“ připustil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.).
Opraví boční přepad
Podle mluvčí PMO Veroniky Slámové se však úplné čištění dna přehrady zatím nechystá.
„Prioritou je zabezpečit bezporuchový a bezpečný provoz vodního díla. Z tohoto důvodu byla v loňském roce dokončena rekonstrukce výpustného zařízení. Dále připravujeme kompletní opravu bočního bezpečnostního přepadu,“ vyjmenovala Slámová.
Zlíňan Dalibor Mahdal, který po hrázi přehrady často chodívá, by byl pochopitelně rád, kdyby voda byla konečně čistá a celá nádrž vypadala lépe.
„Pokud ale nejsou prostředky, zřejmě se toho moc dělat nedá. Nejspíš se tak budeme muset na tu smradlavou bažinu dívat i nadále,“ krčí rameny Mahdal.
Naposledy se mělčí, jižní část přehrady čistila v roce 2000. Tehdy se podařilo částečně odbahnit zhruba čtvrtinu nádrže ze strany od přítoku Kudlovského potoka. Komplexně čištěna ale přehrada nebyla od svého vzniku mezi lety 1931 až 1932 nikdy. Podle odhadů přitom na některých místech dosahuje vrstva bahna až pětimetrové výšky.