„Každý rok máme tři klubové výstavy, z nichž jednu pořádáme na Moravě. No a naši členové se nabídli, že zorganizují jednu z nich tady v Březové,“ vysvětil předseda Klubu chovatelů jezevčíků Radomír Svoboda.

Březovská výstava přilákala chovatelé nejenom z celé České republiky, ale i ze Slovenska a také jednoho z Německa. „Ten s sebou přivezl pět jezevčíků,“ ukázal ještě Svoboda na tranzitní vůz plný kotců pro psy.

Přísná porota každého jezevčíka zvážila, pak hodnotila jeho stavbu těla, chrup i kvalitu srsti. Pes pak musel absolvovat se svým pánem i promenádu v kruhu, aby se porota opět mohla podívat, jestli umí hezky chodit a zda správně drží tělo.

Své dva malé patnáctiměsíční ušaté krasavce přijela ukázat Danuše Chmelařová z Podolí u Přerova. „Manžel je myslivec, tak proto máme zrovna jezevčíky. A máme je rádi,“ vyprávěla žena, zatímco česala jednu ze svých fenek. „Před soutěží by se správně neměl pes nijak zvlášť upravovat. Maximálně tak dva týdny před tím vykoupat a pak jen česat a česat,“ vysvětlila ještě chovatelka.

Své první výstavy se také včera zúčastnil i šestiměsíční Regi se svou dvanáctiletou chovatelkou Jasmínou Moučkovou z Hustopečí nad Bečvou. „Děda chová jezevčíky, tak mně jedno štěně dal. Je to skvělý pes. Nevyměnila bych ho ani za nic,“ pohladila školačka svého čtyřnohého přítele.

To naopak jezevčíci chovatelky Světlany Dittrichové z Vikířovic na Šumpersku už mají za sebou nejednu podobnou výstavu. „Byli jsme snad všude, i v zahraničí na světové výstavě. Chováme je už sedm let. Manžel přišel s tím, že chce jezevčíka a přes to nejel vlak. Tak jsme si pořídili jednoho a teď jich už máme devět,“ pochlubila se žena. Přestože její pejsci už vyhráli nejednu soutěž, včera byla podle ní konkurence velmi vyrovnaná. „Rozhodčí se s tím rozhodně nemazlí. Jsou dost přísní,“ pousmála se ještě chovatelka.

A příští rok se mohou majitelé tohoto plemene těšit na vskutku ojedinělou možnost. Klub chovatelů jezevčíků totiž připravuje světovou výstavu, která by měla být v Praze.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

Tvrdohlaví, ale s velkým srdcem

Říká se malý pes, ale s velkým srdcem. Takto charakterizoval plemeno jezevčíků i jeden z jeho chovatelů, dvaatřicetiletý Zdeněk Jakuba ze Slušovic. Ten přijel v neděli 1. srpna se svou fenkou Iemy na výstavu do Březové na Zlínsku. „Je to její první výstava, tak uvidíme. Nedávno ale vyhrála zkoušky v norování. Proběhnout celou noru zvládla za devět sekund,“ pochlubil se majitel ročního psa.

Chovu jezevčíků se Jakuba věnuje už osmnáct let. Nyní jich má doma pět.

„Je to ideální plemeno. Je výborné na hony. Umí jak dohledat ulovenou zvěř, tak dokáže vystopovat škodnou a vyhnat ji z nory,“ vyjmenoval klady těchto psů.

Jezevčík má však i svá negativa.

„Jsou to hrozně tvrdohlaví psi. Je to dáno tím, že se v noře musí rozhodovat sami. Proto nemají rádi, když jim někdo něco nařizuje. A i jejich výcvik není jednoduchý. Je nutné ho přesvědčit k určitému úkonu tak, aby to nakonec udělal sám a dobrovolně. Chce to prostě najít vhodnou taktiku,“ pousmál se chovatel.

Rozhodně prý ale není pravda, co se říká mezi lidmi, že jezevčíci jsou agresivní. „To určitě nejsou. Opět je to tak trochu dáno tou jejich tvrdohlavostí. Pokud to člověk s nimi neumí a snaží se je mermomocí k něčemu donutit, tak dokáží vystartovat. Ale v drtivě většině nebývají taková poranění vážná. Spíš jen stisknou, než kousnou. Tímto chtějí upozornit, že jim se prostě poroučet nebude. Ve skutečnosti milují společnost a dobře se cítí mezi dětmi,“ poznamenal ještě a pak už s Iemy vydal do kruhu, kde se předvedla porotě.