Členové strany ve Zlínském kraji vnímají kauzy vicepremiéra jako mediální kampaň

Vyplývá to alespoň z ohlasů, které v pátek 2. listopadu Deník získal ve Zlínském kraji od lidoveckých starostů malých obcí, členů regionální KDU-ČSL a také zástupců církve, která má k této straně tradičně blízko.

Většina oslovených totiž naopak soudí, že aféry kolem údajného uplácení a zneužití sociálních dávek jsou vykonstruovanou záležitostí, ve které mají prsty Čunkovi protivníci a také média.

Někdejší vsetínský starosta a stále ještě lidovecký senátor včera na internetových stránkách KDU-ČSL zveřejnil emotivně laděný dopis.

V něm spolustraníkům vysvětluje okolnosti svého odstoupení z vlády. Mimo jiné také naznačuje, že by rád zůstal ve funkci předsedy lidovců.

Jsem připraven pokračovat, píše předseda

„Ozývají se hlasy, že bych měl odstoupit také z čela KDU- -ČSL. Mrzí mě to, protože jsem se jako předseda vždy snažil naplnit hlavní vizi, s kterou jsem tuto funkci přijal: znovu sjednotit naši stranu po neúspěšných volbách, a to bez ohledu na příčiny, které tento neúspěch způsobily. Jsem rozhodnut a připraven v naplňování této vize pokračovat i nadále,“ vzkazuje Čunek v dokumentu.

Přesto má svým stranickým kolegům co objasňovat: v úterý se koná celostátní lidovecká konference, která jej může z čela KDU-ČSL sesadit.
Už zítra večer se navíc podle dostupných informací Čunek ve Zlíně zúčastní jednání krajské lidovecké organizace, kde se má rozhodnout o tom, zda mu v úterý podporu vyjádří jeho krajané.

Toho by nebyl schopen, tvrdí farář

Soudě podle včerejších ohlasů ale může být relativně v klidu, spousta řadových lidovců v regionu totiž zatím stojí i nadále za ním.

„Myslím si, že se stal obětí mediální a politické hry. Můj názor se může zdát podjatý, protože se s ním znám osobně, ale i tak jsem přesvědčen, že je to člověk čestný a nebyl by schopen takových věcí,“ zastává se Čunka například farář Vojtěch Daněk ze Zašové na Vsetínsku.

Médiím přikládá částečnou vinu i ředitel kroměřížského muzea a člen KDU-ČSL Jiří Stránský. „Zaráží mě, proč se novináři zaměřili právě na pana Čunka a proč se nezabývají i ostatními aférami, které byly zameteny pod stůl,“ diví se.

Někteří nemají jasno v tom, kdo vlastně celou akci vyvolal. „Kladu si otázku, kdo vlastně řídí republiku. Snad je to nějaká mafie, ale kde bere peníze na organizování kampaně proti němu? Myslím si, že má někdo snahu ho zlikvidovat,“ domnívá se lidovecký místostarosta Holešova Josef Bartošek.
Snahu odstranit Čunka za každou cenu vidí i kněz Ivan Fišar ze zlínského kostela sv. Filipa a Jakuba.

„Jsem přesvědčen, že to je jeden z nejlepších politiků, kteří patří do vlády. Je vidět, že v ní však vládnou síly, které když se rozhodnou, že někoho odstraní, tak to učiní za každou cenu,“ rozhořčil se kněz.

Pražáci nechtějí Moravu, míní místní politici

Stejný názor sdílí i místostarosta Valašských Klobouk Karel Šoman. „Nerad bych se k celé věci vyjadřoval, dokud není vše řádně prošetřeno, ale myslím si, že zkrátka Morava přišla do Prahy a Pražáci ji tam nechtějí,“ míní Šoman.

Není jediný, kdo se na věc dívá stejnýma očima. „Myslím si, že Jiří Čunek je nevinný a že ho nechtějí Pražáci. Zřejmě je pro ně nepohodlný jeho rychlý politický vzestup,“ vyjádřil se další lidovecký starosta, Vladimír Gába z Kunovic na Vsetínsku.

Jako vykonstruovaná připadá kauza Čunek starostovi Bánova na Uherskohradišťsku Zbyňku Královi.

„Zdá se mi, že aféra má jen přikrýt prohřešky jiných politiků a jejich žen. V Praze jim nevyhovoval, protože chtěl dělat politiku jiným způsobem. Nejvíc mi vadí, že se jedná o únik informací, což by se mělo prošetřit,“ zdůraznil starosta Bánova Král, který je známý tím, že každý den ministruje v kostele a podává svaté přijímání.

O vině či nevině ať rozhodne soud, chtějí další

Některé přívržence KDU- -ČSL však Jiří Čunek přece jen zklamal.

„Když vstupoval do politiky, fandil jsem mu. Viděl jsem v tom přínos pro náš region. Pokud mu bude vina prokázána, měl by ale jednoznačně odstoupit a v tom případě by to pro mě bylo velké zklamání,“ vyjádřil se starosta Martinic na Kroměřížsku Oldřich Stískal.

Jsou i tací, kteří na věc žádný názor zatím nemají.

„Mám informace jen ze sdělovacích prostředků a názor na celou kauzu si udělám až po jejím skončení,“ uvedl starosta Lešné na Vsetínsku Jiří Šnajdar.
Jeho názor sdílí i kněz Josef Zelinka z Otrokovic. „Nesleduji to, a proto se k této kauze nemůžu zodpovědně vyjádřit,“ řekl Zelinka.

O vině či nevině vicepremiéra Jiřího Čunka si netroufá rozhodnout ani uherskobrodský děkan František Král, jehož region se pyšní dost možná největším počtem věřících v celé zemi.

„Snažím se řídit slovy Nesuď a nebudeš souzen. Věřím, že kořenem všeho zla jsou peníze. O jeho vině ať rozhodne nezávislý soud,“ konstatoval děkan.

Přečtěte si také:

Čunek: Mravní ohled mě nezajímá

Čunek oznámil, že ve vládě končí

Čunek: Dávky jsem bral. A co má být?