„Tohle jsme ještě neřešili. Budeme zatím zachovávat zubní pohotovost, jak je nasmlouvaná,“ uvedla radní. Změna bude podle ní dlouhodobější otázkou.

„Určitě nepůjde o měsíc nebo dva. Zajištění nepřetržité zubní pohotovosti je věcí dalšího řešení,“ sdělila Příleská, aniž chtěla uvést konkrétní termín.

Stomatologická lékařská služba první pomoci dnes funguje jen o víkendech a svátcích, a to navíc jen několik hodin denně. V kraji ji zajišťují v Kroměřížské nemocnici, Baťově nemocnici a Vsetínské nemocnici. Na Uherskohradišťsku se v ní střídají podle rozpisu soukromí lékaři.

Kdo právě slouží, přitom pacienti zjistí buď telefonátem do nemocnice či na dispečink zdravotnických záchranářů.

Chybí vám ve Zlíně nepřetržitá zubní pohotovost? Už jste někdy se zuby tak trpěli, že jste nemohli vydržet do rána? Co si myslíte o předvolebním slibu sociálních demokratů a dnešní skutečnosti? Diskutujte a hlasujte v anketě, váš názor nás zajímá.

Mnozí lidé by přitom službu ve večerních hodinách, tak jako funguje v Olomouci či Brně, ocenili.

„Měla jsem problémy se zuby a ráda bych toho využila,“ ujišťuje Věra Srncová z Hluku.

„To bych potřeboval, pokud by mě v noci rozbolely zuby, jel bych třeba i do Zlína,“ uvedl Roman Zemek z Vlčnova na Uherskohradišťsku.

„Určitě by tam chodilo dost lidí. V životě jsem už zažila situaci, kdy bych v noci k zubaři ráda zašla,“ myslí si Katarína Kohoutková ze Zlína.

„Když má člověk svého zubaře, může jít ve dne. Nevím, jestli by se to vyplatilo,“ poznamenala Barbara Čechová ze Zlína.

Různé názory na případné rozšíření hodin pohotovosti, mají i samotní zubní lékaři. Proti pohotovosti je například zubařka Hana Gabrlíková z Rožnova pod Radhoštěm.

„Je to zbytečné. Večer by chodili jen ti, kteří nemají zájem o včasnou léčbu, jsou lajdáci a zneužívali by toho. Věřím, že pokud jednou za čas někdo zavolá lékaři, tak ten může výjimečně zůstat v ordinaci déle, aby svého pacienta ošetřil,“ poznamenala.

Kroměřížský stomatolog František Stehlík rovněž zřízení nepřetržité služby nepodporuje.

„Zuby bolí v noci a každý by si měl ráno zajít k lékaři. Pár hodin to každý vydrží. Jsou důležitější věci, které je třeba ve zdravotnictví hradit,“ míní Stehlík.

„Znám řadu pacientů, kterým takováto služba chybí, když se jim objeví bolest,“ uvedl zlínský stomatolog Jiří Jahoda.

Složitá je podle něj ale otázka, kdo takovou pohotovost bude případně organizovat.

„Jde totiž o velké finanční výlohy a nedovedu odhadnout, kolik by chodilo lidí,“ sdělil.

Například na Brněnské zubní pohotovosti o pacienty prý nouze není.

„V noci chodí nejméně osmnáct lidí, v pátky nebo neděle chodí i pětačtyřicet lidí. Když bolí zub, tak se nespí a tak lidé rádi našich služeb využívají,“ uvedla asistentka jednatele Stomatologického centra Brno Martina Havlásková.