Podle vedoucího autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště Vladimíra Oswalda s tím jízdní řády, na jejichž schvalování se podílí i Zlínský kraj, počítají již dlouho dopředu.

„Přes léto sice zachováme všechny linky, spojů ale skutečně bude méně,“ přiznal Oswald s tím, že úprava se dotkne hlavně autobusů, které využívají zejména školáci. „V jízdním řádu je cestující poznají tak, že jsou označeny číslicemi 70 nebo 14,“ popsal Oswald.

I největšímu dopravci v kraji, ČSAD Vsetín, v létě ubude zákazníků, a společnost je tak nucena na to reagovat. „Nepojede řada spojů, které přijíždějí do větších měst mezi 7. a 8. hodinou. Jejich využití by kvůli školním prázdninám bylo přes léto minimální, skoro bychom jejich provozem suplovali taxislužbu,“ vysvětlil ředitel autobusové dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Podle jeho slov dojde zredukováním počtu spojů k výrazné úspoře dopravce i kraje, který mu na provoz každoročně přispívá nemalou částkou. „Náklady na jeden ujetý kilometr se totiž pohybují kolem 30 korun,“ objasnil Holubář, který ale zároveň dodal, že doprava pro pracující by přes léto měla být zajištěna. „V některých případech ale budou muset lidé přestupovat,“ připustil Holubář.

Tři linky nepojedou

Společnost Karel Housa – Housacar některé linky vypouští úplně. „Trio autobusů díky tomu bude vysazeno na léto z provozu. Veškeré informace o prázdninových omezeních naleznou cestující v jízdních řádech, mohou si o ně zavolat i na dispečink,“ informoval dispečer firmy Josef Kadlčík.

Kroměřížský Krodos Bus dokonce rozlišuje provoz dovolenkový a prázdninový. První jmenovaný platí dle vyjádření ředitele autobusové dopravy společnosti Vladimíra Dostála od 1. července do 5. srpna, v ostatních dnech prázdnin pak přichází na řadu už zmiňovaný prázdninový jízdní řád.

„Lidé ale nemusejí mít strach. Autobusy vozící pracující na ranní směny zůstanou i v létě zachovány, ubudou pouze školní a také večerní a noční spoje,“ vysvětlil Dostál.

Zbrusu nové jízdní řády pak ode dneška platí také pro cestující využívající služeb Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO). I ty pochopitelně počítají s prázdninovým režimem.

„Přes hlavní prázdniny je rozsah MHD částečně omezen, protože je menší poptávka po dopravě. Necestují studenti, řada zaměstnanců čerpá dovolenou, někteří v létě chodí častěji pěšky nebo jezdí na kolech. Jízdní řády pro běžné pracovní dny vstoupí v platnost ve čtvrtek 1. září,“ přiblížil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Vlaků nepojede dost

Nové jízdní řády jsou vystaveny na internetových stránkách společnosti a zájemci si je mohou stáhnout také v souboru pro mobilní telefony, a to jak z internetu, tak i bezdrátově z bluepointu u předprodeje jízdenek ve Školní ulici. „Za poplatek vytisknou zájemcům jízdní řád libovolné linky z kterékoli zastávky pracovnice předprodejů jízdenek. Nové jízdní řády jsou samozřejmě vyvěšeny také na zastávkách,“ doplnil Cekota.

Nejen na silnicích, ale také na železnici dojde přes léto k úbytku spojů. Podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové se to ve Zlínském kraji týká celkem 24 vlaků.

„Nejzásadněji se to dotkne tratě mezi Otrokovicemi a Vizovicemi, kde o prázdninách bude jezdit o 18 spojů méně,“ nastínila Šubová a dodala, že vlaky, které na koleje v létě nevyjedou, jsou v jízdním řádu označeny číslicí 18.