„Kamerový systém slouží pro detekci řízení dopravy na této křižovatce a vyhodnocuje intenzitu dopravy. Systém je možné rozšířit také o plánovanou detekci průjezdu na červenou. Provozovatel společnost CROSS Zlín zatím testuje a sbírá výsledná data,“ uvedla Nikola Jurigová ze zlínského magistrátu. Podle ní je na této křižovatce nainstalováno celkem 8 kamer.

Jak ale zaznělo ze strany zlínských úředníků, v dané lokalitě si místní občané na soustavné porušování dopravních předpisů ze strany řidičů stěžují. Cenu systému určí právě již zmíněný zkušební provoz.

„Město nyní provoz nefinancuje, po dobu zkušebního provozu vše zajišťuje společnost CROSS Zlín. V případě funkčnosti systému by provozovatelem mohla být Městská policie Zlín. Vlastníkem by mělo být město Zlín, “ informovala Nikola Jurigová.

Zda bude systém nakonec sloužit i k detekci jízdy na červenou, ale zatím stoprocentně známo není . Stejně tak, zda by byl za tímto účelem rozšířen na více křižovatkách ve městě.

„Rozhodnutí ještě nepadlo. Já osobně nejsem zastánce represivních opatřeni. Tedy detekce na červenou jen tam kde je to nezbytně nutné a kde dochází k vysoké nehodovosti,“ uvedl radní zodpovědný za dopravu Michal Čížek.

Kamery zaznamenávající jízdu na červenou, by na křižovatkách, kde často dochází k nehodám, nechal nainstalovat i Tomáš Juřík, předseda představenstva společnosti CROSS Zlín.

„Doprava ve městě si systém, který by detekoval tyto přestupky zaslouží,“ komentoval Juřík. Podle něj je potřebný zejména na křižovatce ulic Gahurova a Třída Toméše Bati a u Albertu.

V Loukách díky kamerám společnost CROSS získá lepší přehled o pohybu vozidel v dané křižovatce.

„Sledujeme hustotu provozu a aut a jejich rozdělení z hlavních tepen komunikace.“ vysvětlil Tomáš Juřík. Podle něj jeden z nejvýznamnějších projektů v dopravě v minulosti bylo zavedení úsekového měření.

„Na trase od výpadovky na Vizovice, po zastávku Zahradnická, na začátku, kde to někteří projížděli více než stovkou, bylo na začátku devadesátých let i šest mrtvých za rok, nyní jsme na nule,“ zmínil majitel společnosti.