Jak uvedl mluvčí města Josef Beneš, výběr jmen podléhá módním trendům stejně jako účesy nebo mobilní telefony. Jen stím rozdílem, že křestní jméno nás pak provází celý život. Kdysi byli velmi populární Pepíci, Vaškové, Marušky či Katky. Tato jména jsou na ústupu, na výsluní zájmu se naopak hřejí Ondřejové, Davidové, Lukášové, Elišky, Nely a Kristýny.

Vposledních letech ale matrikářky pozorují příklon ktradičním jménům, vyvolávajícím vzpomínky na naše prababičky nebo dokonce na rané dějiny českého národa. „Rostoucí oblibě se těší jména Anastázie, Anežka, Boleslav, Prokop a Radúz,“ potvrzuje Jana Novosádová.

Někteří rodiče dávají svým ratolestem jména dvě– loni to byli třeba Karolína Milada, Barbora Magdaléna, Mária Samara, Vít Antonín nebo děvčátko scizojazyčně-českou kombinací křestních jmen Omouwa Rozálie. Výstřednější maminky a tátové se soblibou nechávají inspirovat telenovelami, slavnými sportovci, hrdiny filmového plátna a cizokrajnými kalendáři. Loni svým dětem nechali do rodného listu zapsat jména Adrienn, Oliver, Nicolas, Kevin, Ella či Vanessa.