Děti a rodiče vzpomínali na spolužačku Zuzanku a vybrali peníze na léčbu dětí s rakovinou

Čtyřletá Zuzanka umřela před rokem a půl na leukemii. „Byl jsem tehdy na prázdninách. Domů jsem se vrátil zrovna v den, kdy zemřela. Bylo to hrozné," vybavuje si malý chlapec.

Věřil, že se jeho sestra uzdraví. „Byla plná života. V zimě jsme celá rodina byli lyžovat v Itálii. Zuzka lyžovala už od tří let. Byla vážně moc šikovná. Šlo jí to," vypráví Matěj. Pamatuje si prý také na cestu do Itálie. „Jeli jsme autem. Byla to dlouhá cesta, tak jsem se snažil Zuzku něčím zabavit," vzpomíná Matěj.

Říkal sestře písmenka a ona měla vymýšlet různá slova, která jimi začínala. „I když byla tak malá, dokázala si vybavit u každého vždy několik slov. Myslím, že byla fakt moc chytrá," dodává Matěj.

Včera se v mateřské školce Kolektivní dům ve Zlíně, kam dívenka chodila, konala vzpomínková a charitativní akce nazvaná Den pro Zuzanku. Děti ze školky vyrobily za asistence profesionální výtvarnice Deteliny Kožuchárové polštářky a další upomínkové předměty. Ty pak prodávaly na dobročinném jarmarku.

Díky dobročinné sbírce a charitativnímu jarmarku se podařilo nashromáždit 208 tisíc.

„Peníze věnujeme prostřednictvím nadace Krtek oddělení dětské onkologie v Brně," sdělila Hana Kadlčáková, ředitelka mateřské školky a jedna z organizátorek Dne pro Zuzanku. Je ráda, že se podařilo uskutečnit již druhý ročník dobročinné akce, která si navíc získala širokou podporu veřejnosti. Své oblíbené kolo včera dětem představil například cyklista Josef Zimovčák. Během odpoledne návštěvníkům školky zahráli i dva členové populární kapely Čechomor.

Coby pejsek a kočička vystoupili herci Městského divadla Zlín Markéta Kalužíková a Tomáš David. Akci podpořil i primátor Zlína Miroslav Adámek s hokejistou Martinem Hamrlíkem.

„Přišlo opravdu hodně lidí a my všem moc děkujeme za podporu. Rádi bychom akci pořádali i v příštích letech, a podpořili tak brněnské onkologické centrum," dodala ředitelka školky Hana Kadlčáková. Na Zuzanku prý dodnes vzpomíná.

„Je to více než rok. Zpočátku bylo těžké jejím kamarádům vysvětlit, že Zuzanka už nepřijde," podotýká. Děti se s jejím odchodem prý nakonec smířily.

„Udělali jsme ve třídě kruh a do něj dali Zuzančinu fotografii. Každé dítě jí namalovalo obrázek. Zapálili jsme svíčky a děti Zuzance předaly vzkaz," popisuje situaci ve školce krátce po smrti holčičky ředitelka.

S dětmi byli i na hřbitově. „Zapálili jsme na jejím hrobě svíčky," uzavírá Hana Kadlčáková. Možná proto se na jarmark přišli podívat i někteří bývalí Zuzčini kamarádi. Za jedním z prodejních stolů stál i Zuzančin bratr Matěj Oškera.

„Je to pro mě těžké. Všichni tu o sestře mluví, jsou tu její fotografie. Stýská se mi," povzdechl si Matěj. Na druhou stranu je ale rád, že peníze, které se na akci vyberou, poslouží dětem, které trpí stejnou nemocí jako jeho sestřička.

„Byl bych rád, kdyby to nějaké holčičce zachránilo život," dodává Matěj. Za vybrané peníze lékaři koupí speciální přístroj. Ten má usnadnit zavádění nitrožilních infuzí dětem.

„Výhodou přístroje je, že zavádění infuzí s jeho pomocí je téměř bezbolestné," upřesnil Pavel Mazánek, lékař z dětské onkologie V Brně.

Mám dvě dcery, říká Zuzančina maminka

Den pro Zuzanku v MŠ Kolektivní dům ve Zlíně.Silné vzpomínky má na svou dceru i paní Daniela Oškerová. „Tady v té třídě měla Zuzka divadelní představení," říká mi, když společně utíkáme před hlukem rozjařených dětí do jedné z prázdných tříd. Smrt její dcery ji stále velmi bolí.

„Bylo to strašně rychlé. Ještě v červenci Zuzka chodila do školky a na konci srpna umřela," vypráví paní Daniela. Zuzku prý nezabila samotná leukemie. Umřela na bakteriální infekci.

„Ty chemoterapie a nemoc celkově ji velmi vyčerpaly. Infekce byla pro její oslabený organismus poslední kapkou," vzpomíná na tragédii Zuzančina matka.

Je ráda, že se pomocí charitativního Dne pro Zuzanku podařilo ve školce vybrat tolik peněz. Její Zuzanku sice už nezachrání, mohou však pomoct jiným nemocným dětem. Před měsícem se paní Daniele narodila holčička.

„Beru to tak, že je to poselství od Zuzanky. V mých vzpomínkách stále žije. Takže mám vlastně dvě dcery," uzavírá paní Daniela Oškerová. (zoe)