„Pokud by všechny kraje byly na tento krok připravené tak jako ten Zlínský, bylo by to velmi příjemné," zhodnotila dosavadní jednání ministryně.

„Nemá smysl z Prahy rozdělovat peníze jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb," nechala se slyšet Marksová.

„Já skutečně z ministerstva nemohu vědět, že nějaká organizace zde je dobrým nebo špatným poskytovatelem sociálních služeb, takže ten převod na kraje je logický," vysvětlila. Zákon, který má tuto změnu prosadit, má být v Poslanecké sněmovně projednáván na podzim a účinný by měl být od ledna příštího roku.

Mimo financování sociálních služeb řešila ministryně například otázku dětských domovů, pěstounské péče či náhradní rodinné péče.

„Myslím, že je vidět pozitivní vývoj v tom, že děti do tří let věku z ústavů mizí a mohou být v rodinách místo ústavů," prohlásila ministryně.

Došlo i na téma domovů pro seniory, které jsou mimo síť poskytovatelů sociálních služeb, tedy soukromé. Některé z nich totiž prý více méně klamavou reklamou lákají klienty, avšak nabízejí poměrně špatné podmínky.

„Bohužel jsme dospěli k závěru, že nejlepší pákou je osvěta, aby si lidé, kteří tam umísťují své blízké, dané zařízení pořádně zkontrolovali, prohlédli si jej a informovali se na služby," přiznala Marksová. Poukázala i na fakt, že kraj i ministerstvo mají vyvěšeny seznamy registrovaných poskytovatelů sociálních služeb.

„U soukromých zařízení je to vždy dohoda mezi lidmi a daným zařízením a do toho stát vstoupit nemůže, pokud vysloveně nedojde například k zanedbání péče," konstatovala ministryně.

Dalším bodem bylo také stárnutí populace a zajištění dostatečných kapacit v domovech pro seniory do budoucna. Podle Marksové si jednak každý kraj a v podstatě i obec musí naplánovat kolik takových zařízení bude v budoucnu potřebovat a zároveň prý také existuje ministerstvem zpracovaný centrální plán pro stárnutí populace.

„Musím říct, že do nynějška tomu nebyla příliš věnována pozornost," přiznala. Proto chce příští rok prezentovat vládě smysluplný plán s návrhy, co by se mělo dělat a kolik to bude stát.

Vyjádřila se také k fungování úřadů práce a jejich spolupráci s firmami při hledání uplatnění pro nezaměstnané.

„Musíme si uvědomit, že v posledních letech byly úřady práce zdevastované a přestaly plnit svoji základní roli, což je zprostředkování zaměstnání," konstatovala Marksová. Pomoci by mohlo například personální posílení.

ROMAN BUČEK