Plán socialistů tak o jeden hlas neprošel, přestože právě kvůli úpravě poplatků prosadili nový termín svolání zastupitelstva, které původně nemělo v tento den zasedat.
V návrhu, který neprošel, chtěli prosadit, aby kraj za všechny pacienty v případě jejich zájmu ve svých nemocnicích hradil veškeré pobytové poplatky i poplatky za ambulantní ošetření a návštěvu pohotovosti. Jen úhrady v nemocničních lékárnách se měly nadále odvíjet podle jejich vlastní cenové politiky. Na poplatky v prvním pololetí kraj už před časem vyčlenil 28,7 milionů z rozpočtu.
„Původní předpoklad třiadvaceti hlasů byl do poslední chvíle, pan Mařák byl ale ve čtvrtek informován o tom, že se bude v podniku Povodí Moravy, kde je předsedou odborů, vyjednávat o kolektivní smlouvě. Řekl proto, že si nedovede představit, aby tam nebyl přítomen,“ sdělil hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
Nepřítomnost komunisty na důležitém hlasování prý chápe. „Když tam třeba hrozí snižování počtu pracovníků, tak aby tam nebyl, to je pro něj jistě velký problém,“ uvedl Myšák. Přesto, že tak v podstatě socialisté věděli, že jejich návrh zřejmě neprojede, z jednání jej nestáhli. Stejně tak jak to udělali na minulém zastupitelstvu, kdy zase chyběla nemocná zastupitelka za ČSSD Olga Sehnalová.
„My jsme se rozhodli, že to hlasování proběhne, protože kvůli tomu dnešní jednání svoláno bylo. Další kroky uvážíme podle vývoje v poslanecké sněmovně, kde by se změny v poplatcích mohly dořešit zákonem. Je před námi červnové zastupitelstvo a tak uvidíme podle případných celostátních změn, jak s návrhem naložíme dál,“ podotkl Mišák.
Návrh přitom předkládali socialisté, aby sjednotili situaci v poplatcích s ostatními kraji, kde jsou navrhované úhrady už zavedené. „Dali jsme závazek, že návrh předložíme a to jsme splnili,“ míní Mišák. Ve Zlínském kraji se koalice ČSSD, lidovců a ODS dohodla dosud jen na úhradách v ambulancích pro všechny a na úhradách pro děti do osmnácti let a seniory nad 70 let i za pobytové služby.
Ještě těsně před hlasováním proto nelevicové strany zastupitelstvu deklarovali, že návrh nepodpoří. „Rozumná míra kompromisu byla stanovena změnami na základě koaliční smlouvy. Ze statistiky vyplývá, že poněkud vyšší čerpání poplatků je u pobytových služeb, které bychom tu měli právě navyšovat. V současnosti je nutné směřovat prostředky jinam,“ argumentoval například lídr KDU-ČSL Jindřich Ondruš.
Po hlasování byl tak spokojen i náměstek hejtmana za ODS Libor Lukáš.
„Myslím, že dobrou zprávou je, že zastupitelstvo má svůj rozum a návrh, který by rozšiřoval a ještě ekonomicky zhoršoval už tak špatnou daňovou výtěžnost, nepřijalo,“ řekl Lukáš. Doplnil, že zatím možnosti nechat si zdravotnické poplatky uhradit formou daru od kraje využívá jen 19 procent lidí. Rád byl z výsledku hlasování lídr Starostů Petr Gazdík. „V době krize se kraj i obce potýkají s výpadky rozpočtů až o dvacet procent a byla by to zátěž pro krajský rozpočet. Peníze mohou být použity smysluplněji, na investice či výstavbu infrastruktury a všude, tam kde chybí, třeba v sociálních službách,“ přemítal.
Nespokojení tak kromě socialistů mohli být jen komunisté. „Samozřejmě mi to vadí, ale není všem dnům konec. Nemůžeme se pana Mařáka ale zlobit, když se jedná o zaměstnance a o to, aby měly takové podmínky, že se nebude propouštět. Jsou situace, kdy nemůžete být na dvou místech současně, to je ale život,“ poznamenala zastupitelka za KSČM Ludmila Štaudnerová.
Vedoucí Komunistů Mařák, potvrdil, že dal místo zastupitelstvu přednost jednání, které považoval za prioritní. „Na podniku máme problémy a bylo jednání u generálního ředitele s předsedy všech odborových organizací. Ihned, jak jsem dostal pozvánku na jednání, informoval jsem hejtmana. Ten říkal, že se pokusí posunout termín zastupitelstva nebo termín našeho jednání, to se ale nepodařilo,“ nastínil Mařák.
Případné kritiky na svou nepřítomnost se nebojí, přestože komunisté v minulosti slíbili podporu pro návrh. „Na prvním jednání to neprošlo, protože zase neměli jednu zastupitelku socialisté. Negativní reakce možná nějaké budou, ale prostě stěžejní bylo jednání na které jsem šel. Určité věci se prostě nedají ovlivnit,“ vysvětlil.