Naopak, některé měly plné ruce nových přírůstků. Jedna kabelka totiž nikdy nestačí. Udělat si radost a doplnit svou sbírku, která z dam by to neznala?

A navíc, když můžete podpořit dobrou věc. Dvanáctý ročník Kabelového veletrhu, akce, u jejíhož zrodu stál Deník, totiž letos pomůže vybudovat terapeutický koutek v Domě pokojného stáří.

Fronta na kabelky

Už dobrou půlhodinu před začátkem akce se prostranství před městským divadlem plnilo a s úderem jedné hodiny se do divadla ve Zlíně hnaly skupinky, převážně žen. Jeden by myslel, že tady dnes rozdává autogramy nějaký známý herec. Ale ne. Zájem vzbudily kabelky. Za symbolickou cenu se dal pořídit nový módní doplněk a ještě k tomu pomoci.

„Tuto akce navštěvuji ráda, vždy si tady něco hezkého vyberu. Navíc za rozumnou cenu, což je pro mne, protože ještě studuji, velmi důležité,“ směje se dvaadvacetiletá Klára Zápotočná, která vybírá nový přírůstek do šatníku.

„Největším benefitem pro mě ale je, že penězi pomůžu někomu potřebnému a ne nějakému korporátu,“ má jasno studentka.

Stoly, schody do patra i zákoutí foyer městského divadla byly zaplněné kabelkami. Většinu návštěvnic tvořily ženy, občas ale bylo možné spatřit i muže, kteří doprovázeli své manželky a sloužili jako stojan k odkládání vybraných kousků.

„No jo, máme velkou rodinu, tak snad se holky podělí,“ smál se senior z Uherského Brodu, který držel v ruce několik kabelek Jak prozradil, zítra se podobná akce koná i u nich v městské knihovně.

„Doufám, že je žena aspoň vynosí a neskončí někde zaprášené na půdě,“ bral vše s nadhledem.

Dvojitá radost

Kabelka, která leží jen na dně skříně, najde nové využití a její původní majitelka si udělá místo pro nový kousek za přijatelnou cenu. Taška, batoh či psaníčko, jsou často originálním kouskem, který nově potěší někoho jiného. A v neposlední řadě, peníze, které za ní organizátoři utrží, putují na dobrou věc. Tím se stane terapeutický koutek v Domě pokojného stáří.

„Pro naše klienty vytvoříme oázu klidu a relaxace, která bude hlavně v letních měsících místem pro uvolnění a odpočinek. Plánujeme také vytvořit vyvýšené záhony s bylinkami a květinami, kde se můžou klienti domova realizovat v péči o rostliny. Tento prostor bude upravený tak, aby sloužil i imobilním klientům,“ říká Aneta Kvapilová ze Zlínské Naděje.

Historie akce spojená s deníkem

Když přišla Zuzana Šlúchová z pobočky Naděje s myšlenkou na benefiční akci pro ženy, zamířila rovnou do Zlínského deníku. S tehdejším šéfredaktorem Davidem Karolou promyslela celý systém sběrných míst a navázala spolupráci s Městským divadlem ve Zlíně.

Akce se zalíbila a zanedlouho se rozšířila do dalších poboček v republice. Benefice funguje od začátku na stejném principu – vyhlásí se sběr kabelek, lidé je nosí na sběrná místa a když přijde Den D, kabelky se prodávají v Městském divadle ve Zlíně.