O přibližně osm a půl milionů korun se podělí Malenovice. Zhruba dvě třetiny připadnou části sídliště, zbývající finance staré osadě.
„Za peníze by nám optimisticky mohly vyjít opravy různých chodníků v délce asi tři kilometry. Konkrétně v ulici Nová a následně směrem k benzinové pumpě,“ podotkl člen komise starých Malenovic Radim Hrubý. S radnicí hodlají prý ještě prodiskutovat investiční plán města, co má v plánu magistrát.
Se stavem komunikací nejsou spokojeni ani obyvatelé Prštného. „Prvořadá je rekonstrukce chodníku z ulice Nadhumení směrem na Vinohrady. Opravit jich máme v plánu ale postupně více. Mezi priority však stavíme ještě vybudování osvětlení na novou část Příčka I. To by mělo za přidělené peníze vyjít,“ míní pracovnice městské úřadovny Jiřina Jedková.
Na Prštné totiž připadá částka přes milion korun. „Chybí tady i dětské hřiště, ale u něj jsou předpokládané náklady asi 2,6 milionů. Říkáme si, že třeba radnice uvolní peníze navíc,“ věří Jedková.
Takový krok by uvítali i v Klečůvce. Už tři roky tam totiž touží po cyklotrase do Veselé, aby nemuseli lidé chodit po hlavní silnici a vystavovat se tak nebezpečí.
„Máme dostat 362 tisíc, ale cyklotrasu odhadujeme na milion. Takže budeme muset počkat, jak se zachová radnice,“ poznamenal předseda Sdružení za spokojenou Klečůvku Miroslav Rafaja s tím, že za finanční injekci zřejmě pořídí osvětlení na hřiště a zahradní techniku pro pracovníka údržby. „Peníze pro místní část jsou fajn, ale je jich málo,“ míní Rafaja.
Právě proto rozmýšlí, co s nimi, i obyvatelé Lhotky Chlumu. Jak konkrétně využijí čtyři sta tisíc korun, zatím jasné nemají.
„Letos bychom chtěli zatěsnit fontánu na náměstí, aby z ní neunikala voda bokem ven. A také opravit dvě autobusové zastávky i umístit v lokalitě informační tabule. Projíždí tudy spousta kolařů. Ale uvidíme, jak to bude finančně náročné a realizovatelné,“ poznamenal tajemník komise Richard Vykoukal.
Podat radnici návrhy musejí místní části do konce března. Jistotu, že jim plánované akce schválí, však všechny nemají. Radní i zastupitelé budou akceptovat pouze ty priority, které navrhnou komise složené z občané na výzvu magistrátu. Ty fungují v desíti částech z patnácti. V Jaroslavicích, Kostelci, Kudlově, Lhotce – Chlumu, Loukách, Štípě, Velíkové, Mladcové, U Majáku a v Malenovicích. Návrhy podané místními občanskými sdruženími či samotnými úřadovny budou podléhat schválení rady města.
V místních částech Zlína žije přibližně jedenadvacet tisíc obyvatel. Ostatní části, jako třeba sídliště Jižní Svahy s bezmála třiceti tisíci obyvatel, patří k centru. O výzvě občanům zřídit i tam komisi proto radnice zatím neuvažovala. „Je to pilotní projekt, takže uvidíme, jaké budou zkušenosti,“ řekla mluvčí Marie Masaříková.