VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam vyrazit za betlémy ve Zlínském kraji? Podívejte se

Zlínský kraj - Zvyk stavět betlém souvisí s úctou k místu narození Ježíše. Tradice sahá až k životu sv. Jeronýma, jenž se roku 385 odebral z Říma do Betléma, kde žil u betlémské jeskyně až do své smrti. Nadšeným ctitelem Jezulátka byl také sv. František z Assisi.

24.12.2013
SDÍLEJ:

Betlém ve ZlíněFoto: DENÍK/Lenka Kašparová

Na Vánoce roku 1223 zbudoval v lese poblíž Grecia chlév s jeslemi, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka. K jeslím pak přivedl také živého vola a osla. Brzy nato se vánoční pobožnost rozšířila. Zdroj: www.pastorace.cz

Záhlinice

Betlém v Záhlinicích

Betlém, který se přednedávnem vrátil po půlroční rekonstrukci zpět do Muzea Františka Skopalíka v Záhlinicích, je nyní ve stálé expozici. Lidé si ho tak mohou prohlédnout kdykoliv při návštěvě muzea. Podle odhadu restaurátorky Pavly Hradilové pochází z přelomu devatenáctého a dvacátého století, tvoří jej třiadvacet dřevěných figurek a jedenáct zvířat.

Uherský Brod

Betlém v Uherském Brodě

Betlém v Uherském Brodě se svatou rodinou a dvěma ovečkami v životní velikosti stojí pod tamním městským vánočním stromem na Masarykově náměstí. Před několika lety jej vytvořili studenti SOU Uherský Brod. Poté, co betlém hned po jeho premiéře poškodili vandalové, chrání jej drátěný plot. Letos má navíc v centru Brodu svou derniéru. Na Vánoce 2014 jej má nahradit betlém nový. 

Horní Lideč

Betlém v Lidči

Unikátní pohyblivý betlém v Horní Lidči je oblíbeným cílem turistů především v období Vánoc. V betlému je k vidění 230 figurek, z toho je 75 pohyblivých. Dále jej tvoří více než 100 vyřezávaných budov. Celý betlém se rozkládá na ploše 170 m². Součástí prohlídky je také promítání filmu. Kvůli tomu je v době Vánoc nutné si prohlídku betlému rezervovat. Expozice bude otevřena po celou vánoční dobu kromě 24. prosince vždy od 10 do 16 hodin. Prohlídky s projekcí začínají v 11, 14 a 16 hodin. Rovněž posledního prosince bude betlém uzavřen. V plánu je ale novoroční prohlídka 1. ledna. 

Zlín

Betlém ve Zlíně

Betlém na zlínském Náměstí Míru patří tradičně k místnímu folkloritu v krajském městě. Zlínský Ježíšek je pravidelně obsypán drobnými mincemi. Lidé totiž věří, že jim darovaná mince přinese štěstí. Pokladnička, která je u betlému, se už ale stala terčem zlodějů. Zahlédly je však kamery.

Uherské Hradiště

Betlém v Uherském Hradišti

Nejen svatá rodina, ale i tři králové a zvířata tvoří betlém, který v adventním čase zdobí pódium uherskohradišťského Masarykova náměstí. Za čtyři roky se rozrostl z původních tří figur na současných osm. Kostru postav tvoří sláma, povrch a oblečení je pak z jemného sena. Autorkou betlému je umělkyně Marie Pavlicová z Hroznové Lhoty. 

Kroměříž

Betlém v Muzeu Kroměřížska

Celkem čtyřicet druhů betlemů vystavuje v těchto dnech Muzeum Kroměřížska. K vidění jsou tam až do 26. ledna jak novodobé, tak i historické betlémy: na snímku je například dílo neznámého řezbáře z východních Čech. 

Nový Hrozenkov

Betlém v Petra Orsága Kaděry z Nového Hrozenkova

Přestože bývají betlémy spojovány s radostí z narození Spasitele, nese ten od Petra Orsága Kaděry z Nového Hrozenkova stigma vánoční tragédie. Vyrobil jej ve svých devětadvaceti letech. Poté, co ještě v předvečer Štědrého dne roku 1947 dokončoval několik betlémů, zahynul pod koly vlaku.

Výtvarník profesor Karel Langer, podle jehož návrhů talentovaný mladík dřevořezby zhotovoval, o něm napsal: „Svou prací dal dětem i dospělým sta betlémů, andělů a tisíce jiných figurek, které budou ještě dlouho rozzařovat nesčetné dětské oči." Unikátní betlém je v současné době k vidění s dalšími výtvory valašských řezbářů v Muzeu regionu Valašsko v zámku Vsetín. Výstava Ze dřeva zrozené potrvá do 23. února 2014. 

Vizovice

Betlém ve Vizovicích

V betlémě na Masarykově náměstí ve Vizovicích Ježíšek zatím není. Na Štědrý den ale v jesličkách chybět nebude. Na výstavu betlémů láká i vizovický zámek. Nechybí ani ten z vizovického pečiva, které je pro město tolik typické. 

Autor: Lenka Kašparová, Martina Daňová, Redakce, Michael Lapčík

24.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení