Zatímco donedávna byla uzavírka pro šoféry úplná (všichni museli využívat stanovených objížděk), nyní už auta s hmotností do 7,5 tuny mohou místem projíždět. Pro kamiony to však neplatí, i nadále je jim určena objížďka.

„Od počátku srpna, kdy začala platit částečná uzavírka, nám přes město opět začaly jezdit kamiony. Jejich řidiči totiž moc dobře vědí, že silnice je z poloviny průjezdná, a tak kvůli tomu už nerespektují objížďku. Tím tak ovšem ztěžují jak život našim obyvatelům, tak i šoférům menších aut, kteří tudy smějí jezdit, a také pracujícím dělníkům," zdůrazňuje mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel. Kamionisty na řadě míst upozorňují na objížďku značky, vedena je přes Holešov, Zahnašovice, Machovou, Otrokovice a odtud dále na Zlín.

Situaci se snaží řešit policisté, ale zřejmě si z toho mnozí ani přesto nedělají těžkou hlavu.

„Zaměřují se zejména na zákaz vjezdu v obou směrech určený pro auta nad 7,5 tuny. Pokud zjistí jeho porušení, zastaví kamion na vhodném místě a přestupek nekompromisně vyřeší blokovou pokutou. Ta se může vyšplhat až do výše 2000 korun," informuje zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Potvrzuje také, že řidiči kamionů opravdu zákaz porušují, a to v několika případech denně.

Doprava v opravovaném úseku od fryštáckého náměstí až ke staré hasičské zbrojnici je stažena do jednoho jízdního pruhu a řízena světelnou signalizací. Dělníci tam nyní pracují hlavně na nových obrubnících. „Osobní a o něco větší auta bez problémů projedou, ovšem kamionisté jim znepříjemňují práci. Stěží tudy někdy projedou, silnice je zúžená," podotýká šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Nedodržování zákazu ztrpčuje život i tamním obyvatelům. Třeba Pavel Ševčík žijící na náměstí ve Fryštáku si stýská nad tím, že nejen zdržují dopravu, ale navíc zbytečně působí hluk a smrad. „Přes den by se jejich přítomnost dala ještě přežít, ale v noci je to o poznání horší. Když byla vedra, člověk si chtěl večer či v noci vyvětrat, udělat průvan a trošku se tím ochladit. Jenomže jakmile se tu naštosovalo několik kamionů, bylo to nemožné. Já myslím, že by tudy neměly jezdit vůbec, nejen během uzavírky," navrhuje Pavel Ševčík.

Uzavírka, ať už ta částečná pro osobní auta do 7,5 tuny, či ta úplná pro kamiony, potrvá do 12. října. Doposud dělníci opravili nejen most u fryštácké přehrady a ten blízký v ulici Potoky, ale i část průtahu od staré hasičské zbrojnice až po ceduli Fryšták ve směru na Zlín.

Podle mluvčího fryštácké radnice Pavla Nášela celou situaci navíc ztěžuje ještě nově probíhající oprava ulice Korábová, která spojuje tamní místní část Horní Ves s náměstím. Tuto cestu přitom řidiči osobních aut znalí tamních poměrů využívali k tomu, jak se vyhnout objížďce. „To teď ovšem už také není možné. Na náměstí je totiž rovněž zastaví semafory. Cesta byla hodně úzká a už ve velmi špatném stavu. Oprava byla nutná," podotýká mluvčí. Úplná uzavírka v ulici Korábová potrvá do poloviny září, náklady jsou 2,2 milionu korun. Tamní obyvatelé se do svých domů autem i pěšky dostanou.