Pro jediného kandidáta bylo čtyřiadvacet členů z šestatřiceti. Rozhodnutí senátu musí ještě posvětit prezident.

Do doby než jmenuje současného šéfa Centra polymerních materiálů do funkce Václav Klaus, bude stále pověřený řízením univerzity prorektor Vojtěch Křesálek. Členové senátu však dali při tajných volbách poměrem hlasů jasně najevo, že Sáhu na rektorském křesle chtějí.

„Je vidět, že jednotlivé fakulty ještě nemají zcela jasně sjednocenou politiku. Ta se musí sjednotit,“ reagoval čerstvě zvolený Sáha na poměr hlasů členů senátu.

Jak už zmínil při veřejné prezentaci v minulém týdnu, jeho hlavním cílem je vybudovat z UTB do sedmi až desíti let mezinárodně uznávanou univerzitu. Sám jej vnímá jako úkol náročný, ale splnitelný.

Plánuje začít u financí, které jsou podle jeho slov na univerzitě v chaotickém stavu. „Nemáme je v pořádku. Konkrétně mám na mysli špatné vedení z pozice kvestora. Je to vzorová ukázka toho, že když se něco dělá špatně, stačí na destrukci pár měsíců,“ poznamenal Sáha.

Kvestora Jiřího Kostečku jmenoval před více než půl rokem do funkce odvolaný rektor Ignác Hoza. Nový správce univerzitní kasy tehdy nahradil Alexandera Černého, který působil na UTB zhruba deset let.

„Pan Kostečka je zatím ve stavu nemocných, ale řešení přijde,“ přislíbil nově zvolený rektor. Zda se znovu stane kvestorem Černý, který se na univerzitu po Hozově odchodu vrátil, Sáha nevyloučil ani nepotvrdil.

Zatím jsou však rozhodovací pravomoce oficiálně v rukou pověřeného Vojtěcha Křesálka. Jak dlouho, je otázkou. Prezidenta totiž nevážou ke jmenování rektora žádné lhůty.Předsedkyně Akademického senátu UTB Alena Macháčková však věří, že by tak mohl učinit do Vánoc.

Vojtěch Křesálek řídí UTB čtyři měsíce. Vůbec mu prý ale nebude vadit, když o toto výsostné právo přijde. Právě proto ani nepodepsal řadě svých příznivců návrhový lístek.„Zvažoval jsem, ale zvítězila osobní svoboda, které si vážím více. Stát se případně rektorem, tak ji na několik let ztratím,“ zdůvodnil pověřený šéf školy.

Poznamenal, že přestože jej funkce dosud stála hodně sil, je pro něj výbornou zkušeností po stránce profesní i osobní.„Být rektorem je časově náročné a vyžaduje i dobré nervy. Střetával jsem se s oprávněnými zájmy různých lidí a musel jejich problémy vyřešit. A na některé věci jsem neměl žaludek,“ podotkl Křesálek.

Ignác Hoza byl rektorem UTB poslední tři roky. Senát jej odvolal z funkce kvůli kontroverznímu projektu vědecko–technického parku v Uherském Hradišti.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.