Šíp měl v Besedě, kterou otrokovická radnice vlastní, vystoupit v pátek 18. května. Z pětistovky vstupenek se prodalo jen něco přes sto. Bavič chtěl akci raději zrušit než ji zrealizovat před prázdným sálem.

„Zábavný pořad nutně potřebuje diváky, jinak přestává být zábavný. Ale hlavně: při stovce prodaných vstupenek pořadatel prostě prodělá, proto jsem se domníval, že naši nabídku přivítá. Kdo by chtěl dnes prodělat?" ptá se v dopise Šíp.

Byl však podle svých slov šokován, že prodělek byl organizátorům zcela lhostejný. „Ekonomické výsledky tohoto kulturního zařízení pana Obdržálka a jeho spolupracovníky evidentně netrápí. Prodělek jde nejspíš na konto města," polemizuje bavič.

Vedení Besedy navíc Šíp nařkl z toho, že o celé věci informovalo bulvární tisk, aby mu uškodilo v očích veřejnosti a aby neúspěch akce nezůstal jen na nich.

„Nikdo ze spolupracovníků bulvár rozhodně nekontaktoval. V článku je citovaná údajná organizátorka, která u nás ale vůbec nepracuje," upozorňuje ředitel Besedy Marek Obdržálek.

Šéf Besedy Marek Obdržálek také vysvětlil, proč Šípovo vystoupení původně opravdu nechtěl zrušit.

„Nedávný koncert Abby revival byl kvůli zranění jednoho z hudebníků odřeknut. Nechtěli jsme odvolávat další naplánovanou akci," říká Obdržálek. Proč byl o vstupenky na vystoupení známého českého baviče tak malý zájem, prý netuší.

„Propagace byla dobrá, akci jsme avizovali v místních novinách, na bannerech i ve vývěskách," hájí se Obdržálek.

Agentuře Šaráda, která Karla Šípa zastupuje, prý navrhoval přesun akce do menšího kinosálu. S odezvou se ale nesetkal, Karel Šíp nakonec vůbec nepřijel.

Na otevřený dopis určený starostovi Otrokovic Jaroslavu Budkovi chce adresát reagovat.

„Pan Šíp navrhoval, aby akce byla zrušena, rozhodnutí je ale na řediteli Besedy. Mě samotného zrušená akce velice mrzí, chtěl jsem na ni také zajít. Pevně doufám, že se vztahy mezi Karlem Šípem a městem Otrokovice brzy upraví," dodal Jaroslav Budek.

Otevřený dopis K. Šípa starostovi Otrokovic

Vážený pane starosto,

obracím se na Vás v záležitosti, kterou jsem, přiznávám, nikdy během své dlouholeté umělecké činnosti neřešil. Avšak okolnosti kolem mého neuskutečněného vystoupení dne 18. 5. 2012 v Otrokovicích mne k tomu donutily. Neboť jsem nikdy předtím nic podobného opravdu nezažil. A na vás se obracím především proto, že je město Otrokovice stoprocentním vlastníkem s. r. o. Otrokovická Beseda, takže máte právo být o činnosti tohoto s. r. o. informován.

Vždycky se předem zajímáme o stav předprodeje vstupenek v místě, kde máme vystoupení. Musím říct a to je možné si samozřejmě ověřit že prakticky nikdy problémy s návštěvností nemáme. Jen z posledních případů mohu uvést 23. 5. Pohořelice vyprodáno, 24. 5. Sušice (500 míst) vyprodáno atd. Když jsme se dověděli, že v Otrokovicích je z 500 možných vstupenek prodáno kolem stovky, v dobré víře jsme kontaktovali pracovníky Besedy s návrhem raději vystoupení zrušit, než ho realizovat před prázdným sálem. Důvodů bylo víc: zábavný pořad nutně potřebuje diváky, jinak přestává být zábavný. Ale hlavně při 100 prodaných vstupenkách pořadatel prostě prodělá, proto jsem se domníval, že pořadatel naši nabídku přivítá (kdo by chtěl dnes taky prodělat). Byl jsem však šokován, že prodělek byl organizátorům zcela lhostejný, a tak jsem pochopil, že ekonomické výsledky tohoto kulturního zařízení jednatele p. Obdržálka a jeho spolupracovníky evidentně netrápí. Že prodělek jde nejspíš na konto města, tedy na konto Vaše. Argumenty, proč akci konat i pro minimum diváků, mne rovněž překvapily. Údajně se v Otrokovicích nedávno 2 různé akce už rušily, tak vznikla obava, aby důvěryhodnost tohoto zařízení neutrpěla ještě více, prodělek neprodělek. Pan Obdržálek nejspíš neúspěch celé akce nechtěl nechat na sobě, a tak se dopustil podlosti: o celé věci informoval (nebo někdo z jeho spolupracovníků, to nevím) bulvární tisk. Této podlosti se dopustil v nepochybné snaze mne skandalizovat, uškodit v očích veřejnosti, pomluvit. Paradoxně i tohle darebáctví přineslo pozitivní účinky: pořadatelé našich příštích vystoupení sami volají a informují nás o stavu předprodeje na naše vystoupení a s radostí konstatují, že bude plno.

Poslední opravdu šokující tečkou za celou věcí je faktura, kterou naše agentura obdržela, kde nám pan Obdržálek účtuje náklady, které mu v souvislosti s tím vznikly.

Opakuji, že to je věc, kterou zažívám opravdu poprvé. Nejde o to částka je to vlastně zanedbatelná a já se kvůli ní handrkovat nehodlám. Jen se domnívám, že třeba o celé věci nejste objektivně informován jako stoprocentní vlastník, a že byste tudíž informován být měl.

Věřím, že se v budoucnu najde příležitost a my pro otrokovické diváky vystoupíme, ale až bude mít kulturu ve městě na starost někdo schopnější a kreativnější, než je stávající konstelace.

Omlouvám se, že vás takto obtěžuji, ale nemohl jsem jinak. Dlužnou částku samozřejmě v krátké době uhradím.

Srdečně Vás zdravím

Karel Šíp