Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sidon: I dnes jsou židé, kteří se nechtějí ukazovat

Zlín /ROZHOVOR, AKTUALIZOVÁNO/ – V úterý 22. března přednášel Karol Sidon v Kulturním domě ve Zlíně. Hovořil o zajímavostech, faktech a historii judaismu na akci s názvem Kdo jsou Židé?, pořádanou spolkem Zlínská studna.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Vrchní český zemský rabín Efraim Karol Sidon přednášel před desítkami posluchačů v úterý 22. března na Univerzitě Tomáše Bati n téma Kdo jsou Židé.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Ve večerních hodinách v hotelu Baltaci poté Zlínskému deníku poskytl rozhovor.

Po kolikáte jste navštívil Zlín a jak se vám tady líbilo?

Ve Zlíně jsem byl potřetí v životě a líbí se mi tady. Jinak bych sem vlastně ani nejezdil.

Z nedalekého Brumova–Bylnice, kde se nachází velký židovský hřitov, se nedávno vyslovili, že by vaši návštěvu také uvítali. Jel byste tam?

Zatím nevím o tom, že by o to stáli a žádnou pozvánku jsem doposud nedostal. Jestli bych se tam vydal, tak to momentálně nevím. Musel bych nad tím zapřemýšlet.

Jak to vypadá se synagogami v České republice? Kolik jich je?

Tak synagog máme upřímně hodně. Naopak židů je málo a tak má spousta těchto synagog jiná využití. Ty, které jsou v našem vlastnictví, většinou provozujeme jako muzea. Ve velké spoustě měst a obcí, kde synagogy stojí, již žádní židé nebydlí a nežijí.

Takže stavba nových asi není v plánu. Která je tedy nejnovější?

Nejnovější židovskou stavbou je modlitebna v Liberci. Ta byla otevřena před jedenácti lety. Nebyla ovšem postavena samostatně. Město Liberec ji nechalo zbudovat jako součást knihovny. Že by se stavěla nějaká nová opravdu nepředpokládám.

Co si tedy z hlediska židů slibujete od současného sčítání lidu? Jak moc důležité budou informace z formulářů pro židovskou obec?

Pro nás to bude zejména zajímavé porovnání se sčítáním minulým. Tehdy se k židovství oficiálně hlásilo přibližně 600 osob. To samozřejmě ale neodpovídá opravdovému počtu židů a členů židovských komunit.

A proč myslíte, že tomu tak je?

V dnešní době je stále hodně Židů, kteří nechtějí, aby o jejich národnosti vědělo jejich okolí. Spousta se jich neustále snaží za něco schovat a neukazovat se.

Takže počty židů ze sčítání jsou jen špičkou ledovce?

To si nemyslím. My díky našemu registru víme, kolik kde žije a bydlí židů. Letošní sčítání bude specifické v tom, že ve výsledcích poznáme, jak se změnilo smýšlení lidí a jejich tendence se k židovství hlásit.

A kolik těch židů tedy v České republice je?

Počet členů registrovaných v pražské židovské obci je asi 1800. To je mimochodem dvakrát tolik, než bylo po revoluci. Těch Židů může být i víc. Zaregistrováni jsou zase jen ti, kteří se k těm komunitám hlásí. Dvojnásobek, možná i trojnásobek židů se ke své víře pořád nehlásí.

A může se člověk židem stát z vlastní vůle, i když není židovského původu?

Pokud se člověk narodí židovské matce, tak je samozřejmě automaticky žid a to už mu nikdo neodpárá. Pokud se do židovské rodiny nenarodil, tak se může také stát židem. Musí ovšem podstoupit z mnoha hledisek poměrně složitý proces. Celý výsledek nezáleží jen na něm, ale i na rozhodnutí rabínského soudu, který takového člověka přijímá.

Jaká je spolupráce českých židů a těch zahraničních? Podílíte se například na pomoci židům v tísni?

V minulosti šla pomoc naší židovské obce například na Ukrajinu. Tam, kde máme kontakty a víme, že je pomoc potřeba, samozřejmě rádi pomůžeme. Má to ovšem své meze. Nemáme a nikdy jsme neměli příliš mnoho bohatých židů. Naše komunita patří ke střední vrstvě a ti bohatí židé se k ní zase nehlásí.

Jaké jsou Vaše osobní zkušenosti s antisemitismem?

Tak člověk naší víry se s ním setkává často. Já osobně jsem se s antisemitismem setkal chvíli po svém narození. Narodil jsem se v roce 1942 a mého otce dva roky na to zavraždili. Protože jsem byl v tak malém věku, tak si to samozřejmě nemohu pamatovat, ale znamená to pro mě zřejmě víc, než si myslím.

Kolikrát jste v životě navštívil posvátná židovská místa, jako například Zeď nářků?

Bylo to opravdu mnohokrát. Návštěvy si nepočítám, ale jistě to bude vysoké číslo. Dva roky jsem dokonce v Izraeli žil.

Jak si myslíte, že pomáhají nebo ubližují moderní komunikace a internet židovství a nebo náboženství obecně?

Židovství je v tomto směru schopno absorbovat pokroky v technice celkem dobře. Příkladem může být dávný problém s dodržením tradice. Když Edison vynalezl žárovku, tak se polemizovalo nad tím, jestli elektřina je a nebo není ohněm. Ten se totiž v období Šábesu nesmí zapalovat a ani hasit.

A jak se to tedy vyřešilo?

Rabíni se shodli na tom, že žárovka ohněm opravdu je. Díky nastavitelným časovým spínačům byl ovšem problém později vyřešen. Obecně se dá říct, že technika může být pro náboženství prospěšná, jen je potřeba ji správým způsobem využít.

V úterý jste na své přednášce v Kulturním domě hovořil o tom, že rád čtete sci-fi. Co Vás na tomto žánru láká?

Nejraději mám to sci-fi základní. Tím mám na mysli generaci spisovatelů, jako byl například Isaac Asimov. Na této sci-fi je pro mě kouzelné, že jde o kombinaci technické nebo technologické vize, s mytologickou představivostí.

V příštím roce budete mít 70 let. Máte představu, jak byste mohl oslavit tyto kulatiny?

Tak nad oslavou jsem nepřemýšlel, takže nevím. Ale s několika kamarády máme naplánovánu cestu do Maroka. Těžko ovšem říct, jak to tam bude v tu dobu vypadat.

Autor: Marek Houser

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Dohoda pro fanouška. Nadcházející termínový nedělní střet nejsledovanějších sportů v regionu, kdy ve stejný čas od 17 hodin byl naplánován jak extraligový hokejový duel Beranů s Libercem, tak prvoligový zápas fotbalových ševců s Mladou Boleslaví, má happyend.

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení