Kvestor je významná funkce na každé vysoké škole. Spravuje totiž univerzitní finance, které se pohybují ve stovkách milionů až miliardách korun. V případě Zlína zaštiťoval Černý například stavbu Univerzitního centra za bezmála čtyři sta milionů nebo Vědeckotechnického parku za čtvrt miliardy.

Dnes již bývalý kvestor se o svém odvolání dozvěděl v pondělí 18. ledna v den návratu z dovolené.

„Bylo to bez udání důvodu a s poděkováním za práci, kterou jsem na univerzitě vykonal. Překvapilo mě to, přestože jsem dlouhodobě věděl, že se do koncepce univerzity nehodím. Ale když člověk deset let pracuje na nějakých věcech a vedení se takhle postaví proti vám, není to nic radostného,“ prohlásil Černý, který se prý před dovolenou loučil s rektorem v dobrém rozmaru.

„Dosáhl jsem důchodového věku a měl jsem odejít do penze už před rokem. Svou práci jsem ale udělal slušně a nyní zvážím co dál. Už jsem dostal deset nabídek na práci, převážně do Prahy,“ prozradil Černý, který už včera oficiálně předal funkci svému nástupci.

Důvody odvolání Alexandra Černého nechtěl rektor komentovat s tím, že se jedná o vnitřní záležitost univerzity. Nesdělil tedy, z jakých důvodů odvolal kvestora, proč tak náhle či jakým způsobem byl vybrán Jiří Kostečka, který dosud jako zaměstnanec UTB evidován nebyl.

Paragraf 16 vysokoškolského zákona stanovuje pouze fakt, že kvestora jmenuje a odvolává rektor.

„Konkrétní podmínky a postup odvolání kvestora je však plně v kompetenci vysokých škol samotných,“ vysvětlila Šárka Svobodová z odboru komunikace ministerstva školství.