„Chovatelé by měli kontaktovat veterináře a vakcinovat nejpozději do 14. září,“ vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík. Po třech týdnech se musí zvířata přeočkovat. A poté ještě za šest měsíců.

Katarální horečka, kterou přenáší hmyz a jejíž příznaky se podobají slintavce, se vyskytla začátkem letošního roku v západních Čechách a míří na východ. „Do Zlínského kraje ale naštěstí ještě nepronikla,“ řekl Mahdalík.

Onemocnění způsobuje snížení porodnosti a dojivosti. Při vysoké teplotě a v kombinaci se sekundárními infekcemi může vést až ke smrti, kterou způsobí edém plic,“ vysvětlil Mahdalík s tím, že očkování je povinné v celé republice a je plně hrazeno státem.

Pokud chovatelé nenechají svůj dobytek očkovat a v odůvodněných případech nepožádají o udělení výjimky, hrozí jim vysoké pokuty. „U fyzických osob je to do padesát tisíc korun, u právních subjektů až dva miliony,“ upozornil ředitel Krajské veterinární správy.

Kdysi se katarální horečka vyskytovala převážně jen v Africe, Jižní Americe a na jihu Evropy. Se změnou klimatu se ale začala šířit dále na sever,“ popsal Mahdalík.

Zkušenosti s tímto onemocněním už mají také v Belgii, Nizozemsku a Německu. „Na Vsetínsku se povinnost očkování týká přibližně  jednadvaceti tisíc kusů zvířat,“ připomněl Milan Krpec ze vsetínské pobočky Krajské veterinární správy.

Situaci v regionu podle něj komplikuje vysoký počet zemědělských hospodářství. „Je jich tady zhruba devět set padesát, což je více než v ostatních třech okresech dohromady,“ upozornil Krpec.

Očkování musí zajistit všichni chovatelé, nezáleží, jestli vlastní velké stádo krav nebo jen jednu kozu.

To ale znamená komplikace. Chovatelé proto nesjou příliš nadšení. „Máme zvířata na pastvě, musíme je stáhnou do košáru a kravína, potrvá to,“ řekl Ladislav Gargulák z Prlova, který vlastní tři sta ovcí a sedmdesát krav. „Nedá se ale nic dělat. Jestli očkování zvířata ochrání před nákazou, byli bychom sami proti sobě, kdybychom to odmítali,“ doplnil Gargulák.