Například město Vizovice bylo podle zápisu osvobozeno 4. května. To se ale podle pamětníků údajně událo již 3. května, když se střetli vojáci Rudé armády s Němci přímo na náměstí. Podle některých svědků ale také soubojem s jednotlivci rumunské armády, kterou Rusové hnali před sebou od Horní Lhoty.

Datum 4. května je tak zřejmě zaznamenáno až následným vystoupením sovětských vojáků ve Vizovicích. Kroměříž se osvobození dočkala ve dnech 4. až 6. května 1945, kdy se do města probojovala Rumunská královská armáda. Podle historických dokumentů města stačili ustupující Němci ještě zapálit věž kroměřížského zámku.

Nebýt okamžitého zásahu obyvatel, zámek by shořel a spolu s ním i cenné sbírky obrazů a knih. To potvrdil i současný kastelán zámku Martin Krčma. „Němci opravdu tu věž zapálili. Díky občanům a místnímu hasičskému sboru se tenkrát podařilo věž rychle strhnout a zabránit většímu požáru,“ přiblížil Krčma. V roce 1947 byla věž po požáru opravena.

V Brumově se osvobození vojáky rumunské armády tamní obyvatelé dočkali stejně jako v Bylnici 1. května 1945 a již o dva dny později byl v obci ustaven místní národní výbor.

Dosavadní orgány obecní samosprávy zanikly a obecní úřad se stal úřadem místního národního výboru. V Holešově byl za německé okupace v letech 1942–1945 zrušen politický okres a jeho obvod rozdělen mezi politické okresy Hranice a Kroměříž. Po osvobození v roce 1945 byl politický okres Holešov obnoven ve stejném rozsahu jako za první republiky.

„V důsledku toho (osvobození Zlína, pozn. red.) byla dne 6. května 1945 tato silnice již volná a nic nebránilo v postupu československým vojákům na Holešov, kam dorazili směrem od Přílep a Martinic kolem 9.30 hodin. Velitel armádního sboru generál Klapálek si vybral za své stanoviště městskou radnici. Byl před ní uvítán svými bývalými žáky z Vojenské akademie Hranice,“ popisuje vzpomínky na internetových stránkách města Holešova pamětník a účastník tehdejších bojů Miroslav Neumann.