VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde budu dnes nocovat? třeba na lavičce

Zlínský kraj – Lavičky, kontejnery, přístřešky zbité z vlnitých plechů, staré budovy, ale i travnaté plochy podél řek. To jsou poměrně velmi častá místa, která obývají lidé bez přístřeší.

19.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Do krajského města stále více přicházejí bezdomovci z celé České republiky

Například ve Zlíně se vytvořila bezdomovecká kolonie nedaleko ulice K Pasekám. Ve staré rozvalině tam přebývá hned několik bezprizorních. Stejně tak i v centru lze v noci narazit na několik podobných typů lidí.

Podle městské policie krajské město bezdomovce naopak láká čím dál víc. Současný počet je někde kolem padesáti. „Vysledovali jsme, že se k nám začali stahovat z celé republiky. Pokud jen stojí nebo i spí na lavičce a nebudí veřejné pohoršení, pak se samozřejmě žádného protiprávného jednání nedopouští. Brlohy, které si tu občas tvoří, hlídky hned likvidují. Z center měst je vykazujeme,“ uvedl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Například město Praha tuto nelichotivou situaci řeší stavbou stanového městečka. Něco takového v kraji ale zatím není. „My se jim snažíme vždy alespoň odkázat na azylové či charitní domy,“ konstatoval Kladníček.

Problémem byly i opuštěné budovy v areálu Svit, které se dodnes někteří bezdomovci snaží obsadit. „Už jsme o tomto problému několikrát jednali a kontaktovali případné vlastníky. Někteří zareagovali tím, že si budovu oplotili,“ vysvětlil dále.

S obýváním opuštěných budov mají problémy i strážníci na Kroměřížsku. Například areál bývalé pekárny, jatek nebo kotojedského nádraží už zlákalo nejednoho sociálně nepřizpůsobivého člověka. „Majitelé těchto objektů s tím často udělají něco až ve chvíli, kdy je na to upozorníme. Přitom lidé bez domova si tam zakládají ohně, ohřívají jídlo a hrozí, že založí požár,“ podotkl ředitel tamních strážníků Miroslav Skřebský.

V létě se zase tito lidé přesouvají takzvaně pod širák. Brlohy tak mají i různě na okrajích měst či v lesích. „Jsme ale na ně přísní, a tak je neustále kontrolujeme, napomínáme je a snažíme se jim znemožnit bydlení i v těch odlehlých lokalitách,“ poukázal dále ředitel kroměříšské městské policie.

Dodal, že několika jedincům se strážníci snažili pomoci, ale s negativním výsledkem. „Problém většiny z nich je, že mají rodinu i zázemí, ale většinou jsou vztahy mezi nimi takřka zpřetrhané a zpět již nechtějí,“ poznamenal dále Skřebský.

Na Vsetínsku spávají sociálně nepřizpůsobiví lidé dokonce i v kanálech nebo mají tábořiště v lesích. „Jsou to místa, která mají hlídky zmapovány a pravidelně je kontrolují. Pokud se nedopouští přestupku či trestného činu, dál už nic dělat nemůžeme. Maximálně jim doporučit azylový dům. Tam je ale podmínkou být střízlivý, což většina z nich není,“ upozornil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Také na Slovácku se lidé bez přístřeší přestěhovali z měst na periferie. Nejeden obyvatel domu ve Starém Městě či Uherském Hradišti se tak po ránu setkal se spícím člověkem na schodech a podobně.

Daleko větší hrozbou jsou však nemoci, které tito lidé přenášejí. A většinou i několik dohromady. „Už se nám nejednou stalo, že nás lékaři varovali, že se tu šíří TBC či jiná nemoc. My se je pak snažíme najít a nechat je léčit. Protože hlavní je, aby nechodili mezi lidi nemocní. Bezdomovci jsou celospolečenský problém, který se podle mě bude ještě více prohlubovat,“ poukázal ještě šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Autor: Šárka Šarmanová

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

trenér Bohumil Pánik
1

Hráči jsou nekritičtí. Přeceňují sami sebe, tvrdí trenér Zlína Páník

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

SOUTĚŽ: Vyhrajte vouchery do Vánočního fanshopu FC Fastav Zlín

Hrajeme o 2x2 vouchery v hodnotě 200 Kč do Vánočního fanshopu fotbalového FC Fastav Zlín, který bude otevřen od 17. do 19. prosince od 15-20 hodin v prostorách pokladen kina ve zlínském obchodním centru Zlaté Jablko.

V plánu kraje je oprava Ploštiny i malenovického hradu

V rozpočtu, který bude 18. prosince schvalovat krajské zastupitelstvo, jsou navrženy investice za 1,7 miliardy korun. Nejvíce peněz, 120 milionů, by na Zlínsku mělo být přiklepnuto pro opravu Národní kulturní památky Ploština. Ta leží v katastru Drnovic.

„Člověk prostě musí s důchodem vyjít, nic jiného nezbývá.“

Není to sice moc, ale je to aspoň něco. Navýšení důchodu o 475 korun od Nového roku senioři ve Zlínském kraji vítají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT