Rozruch ve Slovenské ulici ve Zlíně způsobila nově instalovaná značka Zákaz stání.

Dopravní značení nechala zlínská radnice umístit od křižovatky s ulicí Kamennou. Znamená však současně zákaz parkování pro majitele půldomků v okolí.

Eva Hesková už se proti značce ohradila na diskusním fóru města Zlína. „Tímto krokem bylo odebráno přibližně patnáct parkovacích míst,“ spočítala.

Předešlá úprava s omezením rychlosti na 30km/hod. a žlutou čarou v místech přechodu s ohledem na školu a pohyb dětí byla podle ní řadu let zcela vyhovující.

„Ranní masakr zastavujících aut, vysedání dětí do cesty a podobně se tímto krokem nevyřeší. Pouze osobám trvale žijícím v dané oblasti bylo znepříjemněno bydlení,“ domnívá se obyvatelka Hesková.

Město má však na situaci jasný názor. „Došlo k jasnému vymezení, na které straně komunikace vozidla stát můžou a na které ne, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro bezpečné vyhnutí se protijedoucích vozidel,“ uvedl mluvčí Zdeněk Dvořák.

Ilustrační foto.
Otrokovický nadjezd uzavřou. Neprojede autobus ani sanitka

Město se prý snažilo zohlednit zaužívaný stav. V úseku mezi křižovatkou s ulicí Kamenná a křižovatkou s ulicí Pod Školou se stávalo zpravidla na levé straně směrem nahoru od ulice Štefánikova a dále za touto křižovatkou zase na straně pravé až po křižovatku s ulicí Pod Vrškem.

„Toto zůstalo zachováno. Kdybychom zvolili opačnou variantu, vzniklo by mnohem méně parkovacích míst, protože na pravé straně směrem nahoru je při stání nejprve nutno zachovat bezpečný odstup od hranice křižovatky, pak následuje piktogram „Pozor, děti“, na kterém se také nesmí stát, pak volné místo na tři osobní auta a následuje zastávka MHD,“ popsal mluvčí Dvořák.

Na protější straně lze podle něj kromě prostoru před vjezdy parkovat bez problémů, takže je zajištěn prostor pro mnohem více vozidel.

ZNAČKU RUŠÍ KŘIŽOVATKA

„Rád bych připomněl, že zákaz stání ruší křižovatka, a to i křižovatka ve tvaru T, takže v obou směrech platí zákazy stání pouze po křižovatku s ulicí Pod Školou, samozřejmě s výjimkou vyznačeného přechodu pro chodce, žlutých čar a podobně,“ dodává mluvčí.

Je přesvědčený, že došlo pouze k usměrnění vozidel na jednu či druhou stranu komunikace.

Ilustrační foto
Zlínský kraj zaujímá přední příčky v počtu pacientů u nejčastějších onemocnění

Bude tedy kompenzačně povoleno stání v jiných lokalitách v nejbližším okolí pro majitele domků, nebo se pro ně plánuje jiné parkoviště? zajímá obyvatele.

O povolení výjimky však podle města uvažovat nelze. Byla by ohrožena bezpečnost silničního provozu.