Otrokovice

V otrokovické organizaci KDU-ČSL panuje nad jmény pro kandidátní listinu shoda. „Máme ji téměř hotovou, ale o konkrétních jménech na prvních třech až pěti místech budeme ještě jednat,“ řekl otrokovický zastupitel Pavel Černošek.

„Sejdeme se ještě během prázdnin, pokud bych měl nyní uvádět tipy na kandidáta na starostu nebo přesný časový horizont, kdy bude kandidátka hotová, byly by to jen spekulace, a do těch se nechci pouštět,“ dodal Černošek s tím, že KDU-ČSL je otevřená pro koaliční jednání se všemi partnery kromě komunistů.

Mnoho žen i mladých

Ještě dál jsou při formování kandidátky ve Straně svobodných občanů. Lídrem je Věra Hubená a jsou již určená i jména dalších kandidátů. „Nechtěla bych ale nyní s její podobou ven, ještě může dojít k posunům a výměnám, nicméně mohu říct, že chceme, aby na naší kandidátce bylo i mnoho žen a mladých,“ řekla Věra Hubená.

Strana svobodných občanů si však nedělá ambice na post starosty, jde jí především o zastavení zadlužování města. Pro případná koaliční jednání vylučují komunisty a ani ČSSD se nejeví jako vhodný partner.

Podle předsedy místního sdružení ODS v Otrokovicích Alexandra Galia má jejich strana už také o podobě kandidátky jasno. „Kandidátku hotovou máme, teď se jí bude zabývat oblastní rada a pokud ji akceptuje, poputuje ke schválení dále, takže hovořit nyní o konkrétních jménech by nebylo na místě,“ sdělil Galia a upřesnil, že se ještě na oblastní radě nedohodli, kdy kandidátku představí.

Vše pro blaho občanů

Co se týče možných koaličních vyjednávání, předseda soudí, že dosavadní fungování zastupitelstva bylo korektní. Ovšem nyní se objevilo vícero nových stran a uskupení, takže nějaký čas zabere seznámení se s nimi. „My jsme pravicová konzervativní strana, tedy inklinujeme k pravicovým partnerům, ale myslím si, že ve městě, jako jsou Otrokovice, by nemělo jít o nějaké přetahování, ale především o blaho občanů,“ uzavřel Alexander Galia.

I otrokovická radní za ČSSD Jarmila Šedivá potvrdila, že mají kandidátku uzavřenou. „Jedničkou je nynější místostarosta Jaroslav Budek a jako dvojka je nominovaná Libuše Škrabalová,“ sdělila radní.

„Pokud by volby dopadly příznivě, naším kandidátem na starostu by byl právě Jaroslav Budek,“ upřesnila Šedivá. „Vždy jsme se drželi zásady, že nic není předem dáno, a snažili jsme se, aby v radě bylo co nejvíce uskupení, pak je totiž jednání vždy snazší než na samotném zastupitelstvu,“ vyjádřila se Jarmila Šedivá k případným povolebním jednáním o koalici.

Valašské Klobouky

Jméno lídra kandidátky ODS v Kloboukách je známé, je jím Pavel Bureš. „Naší jedničkou pro komunální volby je Pavel Bureš a máme i hotové nominace na kandidátní listinu. Může se však stát, že někdo z kandidátky vypadne, pro tento případ máme připravené náhradníky, ale její podoba je v zásadě hotová,“ uvedl předseda místního sdružení strany Josef Zvoníček. Dodal také, že by ODS preferovala stranického starostu a že Bureš je i eventuálním kandidátem, ovšem vše bude záležet na výsledku voleb a poměru sil.

„Pokud bychom uspěli a pro partnery by byl Pavel Bureš akceptovatelný, pak by se mohl stát starostou, ovšem není to něco, na čem bychom ortodoxně trvali,“ zdůraznil Zvoníček.

„Kandidátku máme až na jedno dvě místa hotovou a na jejího lídra jsem nominován já,“ řekl předseda městské organizace KDU-ČSL Miroslav Raška. V případě úspěšného výsledku ve volbách by strana měla i ambici na obsazení postu starosty.

„Musíme to však brát reálně, naše strana byla v předchozích volbách na čtvrtém místě, tedy má priorita to není,“ vyjádřil se předseda Raška. Co se týče případných povolebních vyjednávání, pro místní organizaci strany by nebyli za partnery akceptovatelní komunisté, ale jinak nějaké vyhraněně negativní postoje představitelé strany nezastávají.

ČSSD v Kloboukách již má kandidátku uzavřenou a rozhodnuto je i o její jedničce. „My jsme museli mít kandidátku hotovou do 31. června, takže její podoba je definitivní, schválil ji okresní výkonný výbor, maximálně by mohl někdo vypadnout třeba z důvodu nemoci atd.,“ odpověděl předseda městské organizace ČSSD v Kloboukách Ivo Dorňák, který je zároveň tajemník Krajského výkonného výboru ČSSD ve Zlínském kraji.

Nezříkají se spolupráce s nikým

Lídrem kandidátky je právě Dorňák. Ten se netají i cílem strany získat pozici starosty či místostarosty, aby mohla ovlivňovat dění ve městě. „S takovýmto cílem jde do voleb většina stran a hnutí, ale vše závisí na voličích, jak rozhodnou,“ vysvětlil Dorňák s tím, že i povolební jednání jsou na této skutečnosti závislá.

„Myslím si, že na komunální úrovni nemáme nikoho, koho bychom se předem zříkali, neurčili jsme si předem nikoho, s kým bychom nechtěli spolupracovat,“ uzavřel Dorňák.

Luhačovice

Luhačovické místní sdružení ODS ústy svého předsedy Zbyňka Kudery rovněž potvrdilo, že podobu své kandidátky má hotovou. „Lídrem naší kandidátky je starosta František Hubáček a máme určitě ambici získat i místo starosty, ostatně náš kandidát je hlavní favorit,“ osvětlil Kudera.

„Jeho působení na radnici je velmi úspěšné a nemyslíme si to jen my,“ dodal předseda místního sdružení ODS.

O možné povolební situaci Kudera předpokládá, že se do koalice dostane většina politických subjektů v ní již nyní zastoupených kromě komunistů, kteří jsou pro ODS nepřijatelní.

Nominovanou jedničkou kandidátní listiny ČSSD v Luhačovicích je nynější místostarosta Roman Lebloch.

„Kandidátku již máme připravenou i schválenou místní organizací, na lídra jsem byl nominován já,“ informoval Lebloch. O případných postech na radnici však nechtěl spekulovat.

„V tento moment nechci předjímat a vytvářet prognózy, nechme to na voličích,“ vyjádřil se nynější místostarosta s tím, že případná rozhodnutí závisejí na síle mandátu po volbách. Podle Leblocha jsou pro luhačovickou ČSSD přijatelnými partnery pro případná koaliční jednání především zavedené silné strany s historií a stabilitou.

Ne s komunisty

KDU-ČSL v Luhačovicích ještě kandidátní listinu kompletní nemá. „Nyní máme nominovanou více než polovinu kandidátů, s některými ještě jednáme,“ přiblížil situaci předseda místní stranické organizace František Malůrek.

Dodal také, že lídr pro volby je již sice určen, ale zatím by jeho jméno nechtěl prozrazovat. Co se týče případných povolebních koaličních vyjednávání, Malůrek vyloučil komunisty.

„Demokratická uskupení a sdružení pro nás ovšem partneři jsou a nebráníme se spolupráci,“ uzavřel Malůrek.

Vizovice

Místostarosta Vizovic a předseda místního sdružení ODS Jaroslav Burkart mohl taktéž sdělit, že jejich kandidátka má již definitivní podobu. „Máme ji hotovou a také schválenou oblastní radou ve Zlíně,“ potvrdil místostarosta. Burkart, který je zároveň lídrem pro volby, má v případě úspěchu strany zájem stát se adeptem na křeslo starosty.

„Ve Vizovicích nekandidují komunisté, takže to pro nás znamená, že se dá v podstatě s každým domluvit, nemáme vysloveně negativní postoj k některému z partnerů,“ osvětlil pozici ODS pro pozdější koaliční jednání Jaroslav Burkart.

Kandidátka Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) ve Vizovicích zatím není hotová. „Mohu pouze potvrdit, že určitá skupina lidí připravuje kandidátku, která bude navazovat na nynější Sdružení nezávislých kandidátů, ovšem nezávislých kandidátek bude letos nejspíš ve Vizovicích více,“ řekl zastupitel za SNK Jaroslav Kulhánek a doplnil informaci, že lídr jejich kandidátky určen ještě není.

„Uvidíme, zda dáme dohromady dostatečný počet kandidátů, základní společný program a seženeme dostatečný počet voličských podpisů, abychom se mohli zaregistrovat,“ vysvětlil Kulhánek. Úvahy o povolebních jednáních a koaličních vztazích označil Kulhánek v tuto chvíli za předčasné.

Lídr starostenské křeslo nechce

Předseda místní organizace KDU-ČSL Jaromír Slezák sdělil, že jejich kandidátka ještě není uzavřena. „Stále o její podobě vyjednáváme, lídr je ale již určen a jsem jím já osobně,“ upřesnil Slezák s tím, že ale kvůli své pracovní vytíženosti nemá ambice na starostenské křeslo.

„Mou snahou bude především pomoci naší stranické organizaci svými zkušenostmi, ale jako tým o posty na radnici bychom usilovali, ovšem musíme být realisty,“ vysvětlil.

Podle Jaromíra Slezáka se místní KDU-ČSL předem neuzavírá žádným partnerstvím, protože má za to, že politika v takových městech jako Vizovice má být především o lidech, a ne o politizování.

Zlín

Ve Zlíně bude znovu usilovat o post primátorky Irena Ondrová (ODS). V čele radnice by rád usedl také zastupitel Boris Popesko, který po letech jako jednička ČSSD vystřídal současného radního Vladimíra Řiháka. Lidovce do voleb znovu povede náměstek primátorky Miroslav Kašný.

Kromě tradičních komunistů a Zlínského hnutí nezávislých chtějí nově křesla v zastupitelstvu získat TOP 09 ve spojení se Starosty a Věci veřejné. Zemanovci se zase chtějí spojit se Stranou zelených.

ODS bez některých známých tváří

Z ODS se už v zastupitelstvu neobjeví některé známé tváře. „Tomáš Úlehla a Miroslav Šindlář na komunální kandidátce nejsou proto, že jsme s nimi podle dohod počítali pro práci v poslanecké sněmovně. Práce našich zastupitelů si velmi vážíme a to, že nejsou někteří z nich na kandidátce, není výrazem nedůvěry strany vůči nim, ale věcí vzájemných dohod o obsazování míst v rámci veřejné služby. U zastupitelů, kteří působí v zastupitelstvu třeba třetí či čtvrté volební období, se samozřejmě dá předpokládat, že postupem času nabídnou své místo mladším kolegům, čímž dochází k nenásilné a přirozené generační obměně,“objasnil předseda ODS Zlín-město Ondřej Andrys.

Radikálně obměněná je kandidátka sociálních demokratů. V první desítce je řada nových tváří, které v minulých volebních obdobích členy zastupitelstva nebyly. Například ředitelka ZŠ speciální a praktické Věra Dernie, vědec Marián Lehocký či ekonom Martin Mikeska. „Klíčovým kritériem pro nás byla odbornost kandidátů,“ sdělila jednička Boris Popesko.

U lidovců zaujmou první čtyři místa na kandidátce současní zastupitelé Miroslav Kašný, Josef Devát, Petr Venený i Vlastimil Vajďák. Komunisté, TOP 09 se Starosty, Zlínské hnutí nezávislých ani Věci veřejné zatím kandidátku hotovou nemají. Jisté však je, že kandidátku TOP 09 a Starostů povede lékař Miroslav Adámek a Zlínské hnutí nezávislých současný zastupitel Karel Markytán.

Marie Šidlová, Daniel Potocký

Kdo má býtprimátoremZlína?

Současná primátorka Irena Ondrová z ODS, zlínský zastupitel za ČSSD Boris Popesko, lidovecký náměstek Miroslav Kašný, nebo někdo úplně jiný? Koho byste rádi viděli v křesle primátora krajského města? Zašlete nám na e-mailovou adresu editori.zlin@denik.cz do 11. července svoje návrhy. My je potom shromáždíme pro hlasování na našich stránkách www.zlinskydenik.cz.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.