VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo chce vládnout Zlínu

Zlín – Řada známých tváří, ale i nováčků. Tři největší politické strany, které nyní tvoří na zlínské radnici koalici, už mají téměř sestavené kandidátky do říjnových komunálních voleb.

21.6.2010 32
SDÍLEJ:

Magistrát města Zlína.Foto: Klára Filáková

Kandidátku do komunálních voleb má už hotovou ODS i ČSSD, KDU-ČSL zčásti. Ostatní strany ji zatím sestavují

O post primátorky bude znovu usilovat Irena Ondrová (ODS).

V čele radnice by rád usedl také zastupitel Boris Popesko, který po letech jako jednička ČSSD vystřídal současného radního Vladimíra Řiháka. Lidovce do voleb znovu povede náměstek primátorky Miroslav Kašný.

Kromě tradičních komunistů a Zlínského hnutí nezávislých (ZHN) chtějí nově křesla v zastupitelstvu získat TOP 09 ve spojení se Starosty a Věci veřejné. Zemanovci se zase chtějí spojit se Stranou zelených.

Vítězem komunálních voleb před necelými čtyřmi lety byla ODS, získala 20 mandátů z 41 možných.

Již nyní je pravděpodobné, že se v zastupitelstvu neobjeví některé známé tváře. Buď jsou na nevolitelných místech, nebo už ani nekandidují. „Tomáš Úlehla není na kandidátce proto, aby se mohl plně věnovat práci v Poslanecké sněmovně. U Miroslava Šindláře jsme předpokládali, že se dostane do parlamentu.

Jiří Kašpárek a Ivan Páník zase strávili na radnici několik volebních období a ODS má zájem na obměně struktury, aby dostali příležitost i mladší,“ objasnil předseda ODS Zlín-město Ondřej Andrys.

Na nevolitelném místě se ocitne i bývalá členka Zlínského hnutí nezávislých Svatava Nováčková, nyní již ODS. Šanci dostat se do zastupitelstva má však díky preferenčním hlasům. ODS by si přála podle předsedy Andryse alespoň patnáct míst v zastupitelstvu.

Radikálně obměněná je kandidátka sociálních demokratů. V první desítce je řada nových tváří, které v minulých volebních obdobích členy zastupitelstva nebyly.

Například ředitelka ZŠ praktické a ZŠ speciální Zlín Věra Dernie, vědec Marián Lehocký či ekonom Martin Mikeska. „Klíčovým kritériem pro nás byla odbornost kandidátů,“ sdělila jednička Boris Popesko.

„Za úspěch bychom považovali obhájení současných desíti mandátů. V parlamentních volbách byly výrazem nesouhlasu části levicových voličů s aktuální politikou ČSSD hlasy Zemanovcům. Věřím však, že se nám podaří přesvědčit voliče Zemanovců, že je lepší dát hlas ČSSD než jej nechat propadnout,“ dodal Popesko.

Čtyři místa získali před čtyřmi lety v zastupitelstvu lidovci, kteří opět tvoří kandidátku společně s nestraníky. Lídr Miroslav Kašný by byl rád, kdyby se jim podařilo získat tentokrát míst pět namísto současných čtyř. Úspěch by prý byl šest křesel.

„První čtyři pozice zaujmou současní zastupitelé. Kromě mě se na volitelných místech objeví Josef Devát, Petr Venený i Vlastimil Vajďák. Zhodnotíme svou dosavadní práci a budeme v ní pokračovat,“ řekl náměstek primátorky Kašný s tím, že zatím je jasných jen devět prvních.

Komunisté, TOP 09 se Starosty, Zlínské hnutí nezávislých ani Věci veřejné zatím kandidátku hotovou nemají.

Kandidátku TOP 09 a Starostů povede lékař Miroslav Adámek. Dále se na ní objeví advokát Aleš Dufek, středoškolská učitelka Alena Zubalíková, podnikatelé Ondřej Běták, Vojtěch Jelínek nebo Roman Valihrach. „Pro práci v zastupitelstvu města potřebujeme spíše než takzvané celebrity obyčejné dříče, kteří budou ochotni hájit zájmy obyčejných lidí a věnovat tomu svůj čas,“ uvedl Dufek.

Zlínské hnutí nezávislých má pouze jistou jedničku, kterou bude současný zastupitel Karel Markytán. Jeho stranický kolega na radnici Zdeněk Dostál bude na nevolitelném místě.

„Kvůli svému věku už nechce pokračovat,“ vysvětlil mluvčí ZHN František Petr.

Komunisté a Věci veřejné zatím nemají kandidátku hotovou. Stane se tak prý v průběhu následujících týdnů.

Strany již zvažují, s kým by mohly případně jít do koalice.

Jisté tak například je, že komunisté by šli do vládnoucí koalice se všemi, naopak s KSČM nechce jít nikdo. Při tvoření koalice pak jistou roli zřejmě sehraje takzvaná Zlínská výzva. TOP 09 a Starostové, Strana zelených, Zemanovci i ZHN v ní garantují, že nepodpoří ani se neúčastní velké koalice. Tedy spojení ČSSD a ODS, jak je tomu nyní.

Lídr ČSSD Boris Popesko: Jsem si vědom toho, že úkol bude náročný

Jedničkou na kandidátce sociálních demokratů do komunálních voleb už nebude současný radní, lékař Vladimír Řihák. Údajně kvůli práci v krajském zastupitelstvu a z důvodu pracovního vytížení. Nahradí jej zastupitel a pedagog zlínské Univerzity Tomáše Bati Boris Popesko.

Jaké jsou vaše ambice stát se kupříkladu primátorem?
Důvěru vést kandidátku ČSSD jsem dostal jako předseda zlínské organizace. Mými ambicemi je možnost aktivně se podílet na práci zlínské radnice. Je celá řada úkolů, které bychom v příštím volebním období chtěli realizovat. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že tento úkol bude náročný. ČSSD měla kvůli volebním výsledkům a převaze ODS v radě i zastupitelstvu vždy jen omezené možnosti ovlivňovat chod města a radnice.

Přestože jste jedničkou vy, lze předpokládat, že případný post 1. náměstka obsadí opět Martin Janečka?
Personální záležitosti v současné době neřešíme. V tuto chvíli se soustředíme na program a kampaň. Pracujeme jako tým a personální otázky budeme řešit až v případě našeho volebního úspěchu a koaličního vyjednávání.

Dovedete si představit, že byste po mnoha letech skončili v opozici?
Ano, i tato varianta je možná. Doufáme však, že náš program voliče osloví a dají nám svoji důvěru.

Co jim můžete již nyní slíbit za to, že vám dají svůj hlas?
Slíbit jim můžeme radikálně obměněnou sestavu kandidátů. Chceme pracovat na tom, aby se občané města cítili spokojeně a aby se jich co nejméně dotkly negativní dopady současné ekonomické situace státu.

Lídr ODS Irena Ondrová: Určitě se nezměním. Odvaha mi zůstane

Na kandidátce ODS jsou vesměs známé osoby, které již sedí v zastupitelstvu. Ani post číslo 1 se nezměnil. Zaujímá jej opět současná primátorka Irena Ondrová.

Zůstala byste ráda na místě primátorky?
Čím déle jsem v politice, tím více jsem nad věcí. Jsem připravena na vše. Svůj účet lidem předložím a záleží na nich, zda mě na primátorském křesle znovu budou chtít nebo ne. Jdu mnohdy do kontroverzních záležitostí, a nesklízím proto pokaždé jen potlesk. Ale to je podle mě potřeba. Odvaha mi zůstane. Posilují mě věci jako očištění jména J. A. Bati nebo památník politickým obětem. I o kontroverzním Kongresovém centru jsem přesvědčena, že postavit jej byl správný krok. Nyní by mě bavilo pustit se do obnovy Památníku Tomáše Bati. Obecně nejsem člověk, který by seděl doma.

Dovedete si představit, že by ODS skončila po letech v opozici?
Ano, dovedu. Ale nemyslím si, že je to reálné. Přesto nechci za každou cenu lepit koalici s lidmi, kterým nedůvěřuji a kteří šíří polopravdy. Nelíbí se mi kampaň TOP 09. ODS ji bude mít slušnou.

Lidé v první desítce na kandidátce ODS jsou víceméně stejní jako před čtyřmi lety. Osvědčili se, nebo nemáte „jinou náhradu“?
Náhrada by byla, dychtivých zájemců je spousta. Ale podle mě mají všichni postupovat nahoru stupínek po stupínku. Ano, lidé na kandidátce se nám osvědčili. Jsme konzervativní strana a podle toho jsme ji také poskládali.

Co můžete již nyní slíbit voličům za to, že vám dají svůj hlas?
Že se určitě nezměním. Jsem příliš dlouho v politice a nebudu populistická. Chovám se ke všem lidem stejně – k prezidentovi i sociálně slabému.

Předseda Starostů a TOP 09 Miroslav Adámek: Zlín musí být pro občany přívětivým domovem

Starostové a TOP 09 připravují společnou kandidátku do zlínských komunálních voleb. Sestavenou ji prý ale zatím nemají. Jisté však je, že jejich lídrem bude lékař Miroslav Adámek.

Pokud se dostanete do rady, případně budete náměstkem primátora, jaký resort byste měl nejraději na starosti a proč?
Vzhledem k mému zdravotnickému vzdělání připadá v úvahu především pozice pro oblast sociální a zdravotní. Budu se snažit, aby se zlepšila informovanost občanů o různých možnostech, jak řešit své zdravotní problémy. Konkurence zdravotnických zařízení a existence alternativ léčebných postupů pro konkrétního jedince je velmi důležitá. Ale naše kandidátka samozřejmě obsahuje i odborníky pro jiné oblasti života města.

Co byste chtěl především ve fungování radnice či města změnit?
Chtěl bych, aby úřady statutárního města Zlína byly přívětivější vůči svým občanům. Budu se snažit o zjednodušení správní agendy. Chtěl bych, aby město zaměstnávalo úředníky, kteří se nebudou bát nastaveného systému a budou umět zodpovědně rozhodovat bez jakýchkoli vlivů v pozadí na své rozhodování.

Co můžete voličům slíbit za to, že vám dají svůj hlas?
Pokusím se spolu se svými kolegy, aby se prostředky, které se podaří shromáždit při zprůhlednění hospodaření, použily co nejefektivněji ku prospěchu občanů města. Stále nám chybějí domy s pečovatelskou službou pro starší občany, máme málo mateřských škol, potřebujeme kvalitnější a náročnější výuku dětí na základních školách a existuje velký vnitřní dluh vůči infrastruktuře. Zlín musí být pro své občany přívětivým domovem.

Známá čela kandidátek

ODS
1. Irena Ondrová, 2. Miroslav Hladík, 3. Miroslav Šenkýř, 4. Ilona Šebíková, 5. Zdeněk Blažek, 6. Josef Kocháň, 7. Ondřej Andrys, 8. Miroslav Chalánek, 9. Petr Šubík, 10. Hynek Steska

ČSSD
1. Boris Popesko, 2. Věra Dernie, 3. Martin Janečka, 4. Karel Jankovič, 5. Marián Lehocký, 6. Miroslava Strnadlová, 7. Karel Dvorský, 8. Martin Mikeska, 9. Věra Komínková, 10. Jaroslav Hrobařík

KDU-ČSL
1. Miroslav Kašný, 2. Josef Devát, 3. Petr Venený, 4. Vlastimil Vajďák, 5. Jaromír Schneider, 6. Ivan Skřivánek, 7. Rudolf Ženožička, 8. Martin Bernátek, 9. Ladislava Machová

Další oslovené strany zatím kandidátky nezveřejnily.

Volební priority oslovených stran

ČSSD
„Priority města jsou jasné, ať už se bavíme o dopravě, regeneraci svitovského areálu, řešení problémů příměstských částí, či ekonomickém rozvoji. Samozřejmě chceme ve všech oblastech hledat schůdná řešení, která by zpříjemnila život obyvatelům města, a to formou konkrétních projektů, které budou obsahem naší kampaně.“ Boris Popesko

ODS
„Neřeknu, dokud neprojde volební program naším sněmem. Určitě uděláme nejdříve vyúčtování za čtyři roky, nemáme se za co stydět. Po analýze, co se podařilo a co se udělalo navíc, sestavíme program.“ Irena Ondrová

KDU-ČSL
„Velkým cílem je, aby se práce radnice co nejvíce přiblížila lidem. Aby neměli pocit, že jsou některé záležitosti neprůhledné. Veškerá rozhodnutí by se měla zveřejňovat na internetu. Jinak lidé vědí, v jakých prioritách se pohybujeme. Jedná se o práci v sociálních službách, kde zřizujeme nové kluby seniorů. Podařilo se nám navýšit sociální fond, což je priorita i pro následující období. Když stát stanoví jasná pravidla pro sociální bydlení, musí se město vrhnout na stavbu takových bytů. Budeme podporovat neziskové organizace, zejména volnočasové pro děti.“ Miroslav Kašný

KSČM
„Největší prioritou je pro nás doprava ve Zlíně. Už se nemůžu dívat na přecpané cesty. Kraj neupřednostňuje stavbu pravobřežní komunikace, která by odlehčila trase I/49 ze Zlína do Otrokovic. Stejně důležitá je takzvaná prštenská příčka, tedy mimoúrovňová křižovatka v Prštném, která má umožnit odbočení směrem na Jižní Svahy. Ale ne s tím nic nedělat. “ František Rábek

TOP 09
„Rozlišujme mezi tím, co můžeme a nemůžeme ovlivnit. Určitě uděláme všechno pro zlepšení dopravní dostupnosti ve městě. Naše město ale především potřebuje transparentní hospodaření jak přímo města, tak společností s majetkovou účastí města. Nechápeme, proč Kongresové centrum bude provozovat přímo město (což znamená, že ho několika desítkami milionů Kč ročně bude dotovat) a proč některé lukrativnější obory hospodaření (likvidace odpadu, distribuce tepla, pronájmy městského majetku atd.) provádějí obchodní společnosti, kde je mnohem obtížnější kontrola jejich hospodaření.“ Aleš Dufek

Věci veřejné
„Náš volební program bude sestaven především z priorit. S jeho zveřejněním ale ještě počkáme. Také ve Zlíně mají lidé právo na klidné a zasloužené dovolené, tedy hned po nich priority zveřejníme. Dá se předpokládat, že Věci veřejné jasně pojmenují to, o čem se ve Zlíně jen šeptá.“ Martin Vacek

ZHN
„Připravíme program, který bude podporovat konkrétní věci. Stanovíme si horní strop investic, kam až můžeme zajít. Oslovili jsme městské části, aby řekly, jaké mají priority. Nyní se nám jejich návrhy scházejí. Dále jsou v krajském městě pozoruhodnosti, které by stály za zmínku. Třeba veřejné záchody na náměstí Míru, budova soudu nebo tržiště s plechovými buňkami v současné podobě, které rozhodně není ozdobou města.“ František Petr

Autor: Marie Šidlová

21.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:
Gospelové Vánoce ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba. Ilustrační foto

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Česko zpívá koledy.

Přidají se už posedmé

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

GRAFIKA: Kde žijí nejchudší a nejbohatší důchodci?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Nejvyšší starobní důchody berou muži v bývalých hornických okresech. Ženy na průměr nedosáhnou nikde.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT