Podle slov starosty obec Tichov Josefa Mudráka, „vox populi" neboli hlas lidu byl silnější než zavedená praxe hodnocení pětičlenné poroty. „Prý to nebylo objektivní," usmál se starosta. Sobotní akce má již svou tradici a zvláštností je, že se může pochlubit vzorky výhradně z „domácí" tichovské pálenice.

„Letos soutěží celkem šedesát dva vzorků, které byly páleny jen v naší pálenici. Chceme totiž vzorky jen jasného původu. Bez jakéhokoliv rizika," přiblížil Josef Mudrák. „To, že u nás máme v soutěži jen naše vzorky je proto, že tak zamezíme cizím patokům, vždyť v dnešní době metanolové aféry musíme být opatrní," zdůvodnil.

Jak také vysvětlil, vzorky zůstávají v pálenici již v době pálení. Téměř od každého vybere páleničář Josef Bělaška jeden vzorek. Jedná se půl litru této lahodné tekutiny. Vzorky jsou pak řádně označeny, a odvětrány a čekají na dobu, kdy jsou odvezeny a pak jsou při koštu hodnoceny.

„Samozřejmě, že účast je dobrovolná, ale málokdo právě tu svoji nepřihlásí," přiblížil Josef Mudrák. Také on má tu svou slivovici mezi ostatními vzorky v letošním ročníku přihlášenu a také se s ní může pochlubit prvním úspěchem. V boji o Starostovkou slivovicu loni na Mikuláše ve Valašských Kloboukách totiž právě se svou slivovicí vyhrál.

Hodnotitelé v Tichově při koštu pracovali velmi svědomitě a snažili se být opravdu objektivní. Na každém stole měli dvanáct vzorků. K lepší chuti mohli něco zakousnut, či se osvěžit minerálkou. Aby ne, vždyť soutěž měla naplánovány dvě kola.

„Zatím jsem ochutnala tři vzorky, chutnaly mi všechny. I já mám v soutěži svůj vzorek," smála se Markéta Trčková z Tichova, jedna z hodnotitelek.

Podle jejího soudu, jsou všechny vzorky lahodné a dobré. To její kolega Josef Maniš vzorek nedával, jen pomáhal. „Dělám tady jen zapisovatele," přiznal.

Také on se kromě své pomoci porotcům mohl dobře bavit. Vždyť o hudební doprovod se postarala hudba z Valašských Klobouk a nikomu na stole nechybělo občerstvení v podobě zabijačkových specialit, či sladkých voňavých koláčků.

„Vstupné je dobrovolné a každý na uvítanou dostal „ po štamprli," pochlubil se starosta Mudrák. Snad kvůli výborné a rodinné atmosféře, snad kvůli lahodné slivovici, byli všichni přítomní i návštěvníci koštu velmi spokojeni.

„Akce v Tichově se mi líbí, protože jsou tady milí a bezprostřední lidé," usmál se jeden z přítomných hostů Jiří Marek. Přiznal, že tady slivovici nepálil. „Spíš jen ty produkty odebírám," prozradil.

„Moc se mi tady líbí a přišla jsem se sem s kamarádkou se pobavit, je tady i můj manžel, který tu obsluhuje," svěřila se Jindřiška Manišová z Tichova. Nejen ona, ale i všichni ostatní se tak již těší na další, třináctý ročník koštu slivovice v Tichově.