Obec s necelými osmi stovkami obyvatel je známá díky poutnímu místu

Pověst nazvaná O konci světa se váže k Provodovu, který se rozprostírá v Luhačovickém Zálesí, ve Vizovické vrchovině, mezi Vizovicemi, Luhačovicemi a Zlínem. Na jihu sousedí s osadou Pradlisko.

Obec čítá sice jen necelých osm set obyvatel, o její anonymitě však nemůže být řeč. Každou neděli po 5. srpnu se tam koná tradiční pouť ke kostelu Panny Marie Sněžné, který se nachází na poutním místě zvaném Malenisko. Poblíž je pramen a od kostela vede křížová cesta na vrchol hřebene zvaného Brda.

„Pouť bývá hodně navštěvovaná, sjede se sem vždy tak tisícovka lidí," těší starostu Marka Prachaře, který obec řídí už druhé volební období. Adéla Talašová, která v Provodově žije od narození, je s jeho způsobem vedení spokojená.

„Musím říct, že tento starosta pro obec udělal hodně, tolik, co žádný jiný před ním," myslí si. „Já jsem tady moc spokojená, nic mi tu nechybí. Snad jen školka, která tady měla být už dávno. Naštěstí už stojí, jenom čeká na zprovoznění," dodává obyvatelka.

Zvláštností Provodova je základní škola. Děti tam totiž chodí jen do první a druhé třídy, dojíždějí do ní i školáci ze sousedních Březůvek. Třetí a čtvrtá třída je pro změnu v Březůvkách, kam dojíždějí zase žáci z Provodova. Pátou až devátou třídu provodovské děti absolvují buď v sousedních Želechovicích nad Dřevnicí, či ve Zlíně. To je už na zvážení rodičů, kam školáky dají.

„Myslím, že je to dobře vymyšlené, lepší než dvojtřídky," je přesvědčený starosta.

Ve vesnici funguje obchod, dvě hospody, jednou týdně tam jezdí dětská lékařka, jednou za měsíc zase lékař pro dospělé. Plynofikaci mají, vodovod provozují dokonce svůj vlastní. Mají i čističku, co se týče kanalizace, chybí dodělat čtvrtou větev pro zhruba padesátku domů. Kulturní a sportovní vyžití zajišťují v obci fotbalisté, hasiči, myslivci, dechová hudba Provodovjané, folklorní soubor Leluja či divadelní ochotníci.

Kulturní život v obci je bohatý. Lidé sem jezdí na hudební festival Horem Dolem nebo folklorní festival Hore Provodem, který bude letos 18. června. V roce 2012 obec vytvořila rozvojový dokument, ve kterém místní obyvatelé mohli říct, co jim vadí, co je třeba ve vesnici zlepšit, co je tíží.

„Z dotazníků vyplynulo, že devadesát procent lidí je pro zřízení sběrného dvoru. Tak jsme se do něj pustili, od roku 2014 je plně funkční a dodnes je hodně využívaný," vyzdvihuje starosta. Palčivým problémem je ovšem špatný stav silnic a absence chodníků. Na tom obec hodlá zapracovat, je to priorita do budoucna.Bohuš Palička si ale život v obci pochvaluje.

„Celý život žiju tady a líbí se mi tu. Problém jsou akorát opravdu jen ty chodníky a silnice," potvrzuje nad lahví vychlazeného piva.

„Ani mně tu nic nechybí," dodává Josef Mikeska.