Například v supermarketu Albert v budově I. segmentu na Jižních Svazích ve Zlíně začínají zlevňovat od 18 hodin až o padesát procent některé druhy pečiva.

„Záleží vždy na dané prodejně, zda se rozhodne přecenit a zlevnit vybrané položky zboží. Děje se tak vždy v případě, že má prodejna daného zboží nadměrné zásoby,“ uvedl mluvčí společností Albert a Hypernova Libor Kytýr.

„Je na zvážení manažera prodejny, jestli sníží cenu vybraného zboží již ráno, nebo až v odpoledních hodinách,“ dodal.

Zlínský Kaufland na Čepkově nabízí v podvečer extrémně zlevněné ovoce a zeleninu.

„Vzhledem k tomu, že toto ale není naší standardní filozofií, nelze předem určit, o jaký druh ovoce a zeleniny se jedná a jakou slevu zde výjimečně nabízíme,“ vysvětlil mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl.

To už se netýká například řetězce Penny Market. „Takovéto slevy nenabízíme,“ sdělil mluvčí společnosti David Kolář.

Ceny ovoce a zeleniny padají dolů už odpoledne například na zlínském tržišti Pod Kaštany.

„Někdy už o půl druhé, ve dvě. Zlevňujeme o moc. Až o třicet procent. U mě to víc nejde. Já hrášek musím sama sbírat,“ prozradila prodejkyně domácího hrášku Ludmila Ondrušová ze Bzence. Prodejci u dalších stánků sráží ceny ještě výrazněji.

„Zlevňovat začínáme už kolem třetí, půl čtvrté odpoledne. Až o polovinu. Zboží, které neprodáme, totiž musíme vyhodit,“ uvedla prodejkyně ovoce a zeleniny Eva Macháčková. Další obchodnice, která nechtěla prozradit své jméno sdělila, že na konci směny snižuje ceny také o polovinu. „Někdy i o tři čtvrtiny. Zboží, které se neprodá, vyhodíme,“ posteskla si.

A co vy? Nakupujete ve slevách? Máte štěstí na výrazně zlevněnou a přesto ještě kvalitní zeleninu, ovoce? Vyjádřete svůj názor v diskuzi, hlasujte v anketě vedle článku.

Oslovení nakupující si denní snížení cen v supermarketech a na tržištích pochvalují. Jen kvůli němu ale do obchodů nechodí.

„Ve slevě kupujeme zeleninu. V supermarketu měli například hrozny za padesát haléřů kilo. Bylo těsně před zavíračkou, kolem deváté. Takové slevy vítáme,“ usmála se Jana Slováková z Vizovic.

„Velmi výhodně jsem ve Zlíně nakoupila na Silvestra. Ovoce a zeleninu. Byl poslední den v roce, dvě tři hodinky před zavírací dobou, a oni zlevnili. Mrkev stála korunu, celer stál korunu. Parádní ceny. To víte, že se mi to líbilo,“ libovala si i Olga Macháňová ze Zlína.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce Brno (SZPI) zkoumají na Zlínsku zlevněné zboží jako každé jiné.

„Ani při denních slevách nelze prodávat hnijící či plesnivou zeleninu, potraviny s prošlým datem použitelnosti nebo potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti, které jako prošlé nejsou označené a nejsou oddělené od ostatních,“ uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Zároveň dodala, že pokud by se spotřebitelé s takovými praktikami setkali, mohou podat podnět ke kontrole. „Žádnou obdobnou stížnost na denní slevy ze Zlínska či Zlínského kraje ale SZPI dosud nezaznamenala,“ doplnila.

Martin Lavay