Proto na různých vodních nádržích, rybnících a jiných vodních plochách ve Zlínském kraji hasiči nacvičují zásah při propadnutí osoby či osob do vody. Vědí, že ve snaze dostat se zpět na břeh člověk rychle ztrácí síly. Zlínští hasiči simulovali takovou situaci ve středu na Fryštácké přehradě.

„Cvičení je zaměřeno na rychlou záchranu propadlé a podchlazené osoby, její dopravení na břeh a poskytnutí předlékařské první pomoci,“ uvedla mluvčí HZS ZLK Lucie Javoříková.

CO DĚLAT?

Podle hasiče Miroslava Sýkory z centrální hasičské stanice ve Zlíně by v tomto případě měl tonoucí zachovat především klid.

Osmý ročník soutěže o nejlepší  valašskou kyselici - Gajdy a zelé, živobytí celé ve Vizovicích.
Ve Vizovicích hodnotili již po osmé valašské kyselice

„Když se proboří led, určitě by se měl člověk snažit dostat co největší část těla nad led, aby se tělo nepotopilo pod něj. Důležité je také na sebe upozornit, aby mu mohl někdo pomoci, třeba i improvizovaně, a pak zavolat pomoc záchranných složek,“ radí hasič.

Podle hasiče se lidé mají pokusit překulit na bok a zkusit vyšvihnout nohu na led. A pokud se dostanou nahoru, pak se válením sudů po ledě snažit dostat co nejdále od místa, které se probořilo.

„Kdyby se člověk pokoušel přitahovat rukama v ústí propadu, může se led kolem začít propadat,“ vysvětluje Miroslav Sýkora. Podle něj také kluci, kteří chodí na led hrát hokej, mohou tonoucímu pomoci tím, že mu podají hokejku nebo mohou sundat bundy, svázat je a hodit tonoucímu jako lano.

„Hlavně se musí pohybovat po ledě k tonoucímu vleže, musí rozložit váhu, aby těch tonoucích nebylo víc…“ upozorňuje hasič.

Novinkou pocházející ze severu Evropy, která může v těchto situacích zachránit život, jsou dva plastové bodce. Hasiči poukazují na skutečnost, že například v Norsku nebo ve Švédsku patří mezi běžné vybavení bruslařů na zamrzlých vodních plochách. S jejich pomocí se mohou tonoucí dostat z vody.

V Otrokovické Besedě se pořádala už po padesáté entomologická výstava.
Dlouhá cesta do Otrokovic: motýli i pavouci až z Malajsie či Peru